A kúlai Népkör Magyar Művelődési Központban harmadik alkalommal szervezték meg a hagyományos disznóvágás-bemutatót. Az eseménynek több kísérőrendezvénye is volt, az egész napos program keretében a gyerekeket különböző foglalkozások, a fiatalokat táncház, az idősebbeket pedig élőzene és jó hangulat várta.
A disznóvágásra az idén 180 kilogrammos kocát hoztak a Népkör udvarába, amit a vidékre jellemző hagyományos módon mesterek és böllérek irányításával dolgoztak fel.
Goga Zsolt, a Népkör MMK elnöke elmondta, reggel hat órakor gyújtották meg a tüzet a kotlaházak alatt, a disznóvágás pedig fél hétkor kezdődött.
‒ A szalmával történő pörkölést kivéve minden úgy történik, ahogyan őseink is csinálták. A forrázást követően gázzal pörköljük a kocát, a tisztítást követően szétszedjük, amit a hús feldolgozása követ. A későbbiekben elkészül a kolbász és a hurka, természetesen kisütjük a zsírt is. Közben a délelőtt folyamán a gyerekek számára különböző foglalkozásokat, műhelymunkát, 11 órától pedig gyerekeknek és fiataloknak egyaránt táncházat szervezünk. A vendégeket délután 4 órára várjuk a frissen készített estebédre, a jó hangulatot pedig élőzene biztosítja – mondta Goga Zsolt.
Kozma Lívia, a VMSZ helyi szervezetének elnöke a kora reggeli óráktól a Népkör konyháján dolgozott, az egyesület szakcsoportjainak segítségével készült az ilyenkor szokásos disznótoros reggeli.
‒ Nagy hagyománya van a disznótoros reggelinek, így ezt a szokást is bemutatjuk az érdeklődőknek és mindenkit várunk kóstolóra is. Valamikor felvették a sertés vérét, lepirították a hagymát, és ebből készült a sült vér, ami a mai világban nem szokás, nagyon sokan ilyesmit még nem is kóstoltak, itt van rá alkalom. Ez mellett a májat megforgattuk lisztben, később kicsit megízesítettük, sütés után és közben, mert ha előtte ízesítjük, akkor nagyon kemény lesz a máj. A reggelihez készült még roston sült szalonna, mindez mellé pedig salátát tálalunk. A későbbiek folyamán a Kalocsáról érkezett csoport, női tagjai segítségével a disznótor elmaradhatatlan finomságát, a hájas kiflit készítsük el, délután pedig friss kolbászt és hurkát sütünk – sorolta Kozma Lívia.
A nagyteremben a legkisebbek kézműves foglalkozásokon vettek részt, gyöngyfűzést tanulhattak, fenyődíszeket készítettek, a műhelymunkán pedig rajzaikkal a disznóvágást örökíthették meg.
Kanyó Hajnalka, a Népkör kézimunka csoportjának elnöke elmondta, a gyerekeknek megmutatják a különböző formák elkészítését, de ők maguk is számos ötlettel jöttek:
‒ A szakcsoport vezetőkkel úgy döntöttünk, hogy mivel közeledik az adventi és karácsonyi időszak, a gyerekekkel egyszerűbb karácsonyfadíszeket készítünk, amiket a 4-5 évesek és az alsósok is rövid idő alatt meg tudnak csinálni. Az ötletes munkákhoz különböző színes papírt, ragasztót, pamutot és egyebet használunk.
A rendezvényt megtekintette Juhász Bálint, VMSZ tartományi listavezető is, aki elmondta, hogy a disznóvágás egy olyan magyaros, népi hagyomány, amit meg lehet mutatni, amit a turizmus és a település marketing szolgálatába lehet állítani:
‒ Nagyon fontos, hogy az elmúlt négy évben ezer ilyen rendezvényt támogattunk a tartományi költségvetésből, mintegy 100 millió dinár értékben. Ahhoz, hogy a hagyományainkat tovább tudjuk őrizni, ehhez meg kell erősíteni a tartományi és országos jelenlétünket, érdekképviseletünket, ezt december 17-én két 6-os bekarikázásával tudjuk megtenni. A kúlaiakért, az egész vajdasági magyar közösségért, elnökünkért, közösségért és a jövőért. Azt tudom mondani, hogy Kúlán nem csak a hagyományőrzésé a főszerep, nagyon sok minden történt itt az elmúlt években. Csak kettő nagyobb dolgot említek: az egyik a Szent György római katolikus templom felújítása, a másik pedig az 1944-45-ös áldozatoknak felállított emlékmű megszentelése, amit a kúlai magyarság napirenden tartott és meg is valósítottuk. Dolgozunk folyamatosan, nemcsak a kampányban, hanem egész mandátumban és az elmúlt négy év alatt nagyon sok eredményt tettünk le az asztalra – mondta Juhász Bálint.
Nyitókép: Paraczky László felvétele