2024. október 28., hétfő

Az összefogás jegyében

Pancsova adott otthont a 34. Dél-bánáti Magyar Művelődési Egyesületek Szemléjének

Szombaton Pancsován tartották meg a 34. Dél-bánáti Magyar Művelődési Egyesületek Szemléjét, amelynek során nyolc magyar művelődési egyesület tizenkilenc műsorszámmal mutatkozott be. A késő délutáni programot egy tanácskozás előzte meg, amelynek során a dél-bánáti művelődési egyesületek képviselői beszámoltak az elmúlt év legfontosabb történéseiről. Az egybegyűlteket a szervezők részéről Rancz Károly, a pancsovai Petőfi Sándor Magyar Művelődési Egyesület elnöke üdvözölte.

– Talán össze kellene fogni egész Vajdaságban, meg a Kárpát-medencében, mert kevesen vagyunk, egyre kevesebben. Ha nem tudunk egyedül megoldani valamilyen fontos feladatot, akkor összefogunk valakivel, segítünk egymáson. Remélem, hogy még sokáig tudunk így együttműködni, ünnepelni és éltetni a magyarságot, a kultúránkat – közölte Rancz Károly.

A tanácskozás vitaindítóját Balassa Julianna, nyugalmazott pedagógus, művelődésszervező és újságíró fogalmazta meg Dél-bánáti összefogás címmel. Véleménye szerint az összefogás mindennek az alapja.

– Nagyon jó látni, hogy a fiatalok, akik a kezdetektől fogva velünk dolgoztak, átvették a zászlót és folytatják a tevékenységünket, természetesen több nehézséggel, mint ahogy mi szerveződtünk annak idején, mert százával támaszkodhattunk a fiatalokra és a korosabbakra egyaránt. Sokan mondják azt, hogy nem a létszám a fontos, hanem a minőség, viszont a senkivel semmit sem lehet csinálni. Vesszőparipám már évek óta az, hogy kötelességünk olyan szellemi és egyéb terepet biztosítsunk a fiataloknak, hogy kedvük legyen itthon maradni. Akik pedig a nagyvilágban lézengenek, azoknak kedvük és lehetőségük legyen visszajönni. Hazavárjuk őket – nyomatékosította Balassa Julianna.

 

 

A tanácskozás résztvevői (Fotó: Vidács Hajnalka felvétele)

A tanácskozás résztvevői (Fotó: Vidács Hajnalka felvétele)

Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke elmondta, hogy a dél-bánáti régió mindig is példaként szolgált az összefogás vonatkozásában. Hozzátette, hogy 1969-ben a szemle is ennek az összefogásnak a hozadékaként jött létre, ennek a közösségnek a megerősítéséért, de ugyanaz a helyzet a betlehemes találkozóval és a dél-bánáti gyermektáborral is, amit valamikor Fehértemplomon indítottak útjára.

– Az, hogy a közösség mit tud elérni, az abból ered, hogy az adott közösség mennyit kommunikál egymással. Ebben nagyon fontosak az idősebbek, a tapasztaltabbak, és az is lényeges, hogy ezeknek az ügyeknek meg tudjuk nyerni a fiatalokat, mert akkor tud hosszú távon megmaradni az összefogás – mondta a VMMSZ elnöke.

Kudlik Zoltán tartományi művelődési segédtitkár a tanácskozás kapcsán a dél-bánátiak erős összefogására hívta fel a figyelmet.
– Látom és vallom, fontos, hogy összefogjanak a különböző térségekben a magyar közösségek, és egy közös egységet alkossanak. Egy ilyen rendezvény pedig jó alkalom arra, hogy megmutassák, hogy a múlt év során mit is valósítottak meg – fogalmazott a segédtitkár.

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Lőcsei Ilona, Balassa Julianna, Rancz Károly és Sutus Áron (Fotó: Vidács Hajnalka felvétele)