Az idén az ötvenedik jubileumát ünneplő csókai Móra Ferenc Magyar Művelődési Egyesület székházában szombaton megtartották a VI. Cs. Simon István Vers- és Prózamondó Találkozót. Az eseményre mintegy 50 általános és középiskolás versmondó jelentkezett. Benevezni vajdasági magyar költők versével vagy prózájával lehetett. A zsűri tagja Dudás Károly író, Erdélyi Ilona nyugalmazott magyartanárnő és Verebes Judit színésznő volt.
A rendezvény vendégei között továbbá megjelent Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke, Oláh Ibolya az MNT, valamint Kormányos László a VMSZ képviseletében, és Kobrehel Éva, a csókai Művelődési és Oktatási Központ igazgatója.
A találkozót a Magyar Nemzeti Tanács támogatta.
Az eseményt megelőzően Tóth Lívia szervező, a Móra Ferenc MME irodalmi csoportjának vezetője lapunknak nyilatkozva elmondta, nagyon örül, hogy a jelenlegi visszás körülmények ellenére is szép számban jelentkeztek a fiatalok a versenyre, pedig előtte kicsit tartottak tőle a szervezők, hogy a járvány miatt most ez másként lesz. Más vetélkedőkön is azt tapasztalják, hogy szintén megnövekedett a létszám, amit annak tudnak be, hogy valószínűleg a diákok és a felkészítőik egyaránt elégedetlenek az online versenyekkel, mivel azok rendkívül személytelenek, és elveszik bennük a lényeg: a találkozás, az ismerkedés, a barátkozás, a tapasztalatcsere és nem utolsósorban egymás produkcióinak meghallgatása. Nagy öröm tehát, hogy a járványügyi szabályozások betartásával sikerült élőben megszervezni ezt az eseményt.
Ezúttal kevesebb településről érkeztek a vers- és prózamondók. Leginkább a környékről látogatott el az évek alatt már megszokott 50-60 résztvevő, ami egyébként a többi versenyre is jellemző. Ami üdvös lenne az az, ha a felsősök és középiskolások is olyan szép számban érdeklődnének, mint az alsósok.
A rendezvény jelentőségéről Lívia azt vallja, hogy ez különösen fontos a Bánságban, ahol ezenkívül csupán még két hasonló zajlik. Induláskor az egyik céljuk az volt, hogy az irodalom szeretetét felkeltsék a gyerekekben, emellett, hogy megismertessék velük Csóka községet, valamint Cs. Simon István, Fehér Kálmán és más helyi írók, költők műveit. Fontosnak tartja még kiemelni, hogy kimondottan vajdasági irodalmárok munkáit kérik a résztvevőktől, hogy az itteni lírát és epikát népszerűsítsék a fiatalok körében, ezen belül is a kortárs művészek alkotásait. Nem mellesleg a kiosztandó ajándékkönyveket is ennek szellemében válogatják össze.
Lívia a megmérettetés elnevezéséről elmondta, elsősorban azért választották Cs. Simont nevét, mert ő volt az egyesület alapítóelnöke, rendkívül sokat harcolt azért, hogy azt Móra Ferencről nevezzék el, és ezt igen sok küzdelem árán sikerült is elérnie.
Eredmények: 1–2. osztály: 3–4. osztály 5–6. osztály 7–8. osztály: Középiskolások: |