2024. október 5., szombat

Elveszett szerelem a napraforgók között

Színjátszó tábort tartottak Adán

Június 28-a és július 5-e között általános iskolás gyerekek számára tartottak színjátszó tábort Adán, ebben a szervezésben már ötödször. A tábor vezetője és a színdarab rendezője Drubina Orsolya szegedi születésű teatrológus, drámaíró és drámatanár volt, aki jelenleg Balatonfüreden él, de többfelé szervez színjátszó táborokat. Mivel Orsolyának anyai ágon adai felmenői vannak, ezért nagy örömet jelentett számára, hogy ismét visszatérhetett Adára színdarabot rendezni.

– A táborban a 8–14 év közötti gyerekek vehettek részt, és büszkén beszámolhatok róla, hogy többen is visszatérő táborlakók, akik nagy lelkesedéssel várták az újabb színjátszást és az együtt eltöltött időt. Nagyon jóleső érzés volt ide hazatérni, a munkában pedig nagy segítséget jelentett a Szarvas Gábor Könyvtár munkatársainak csapata, amelynek tagjaival kiváló kapcsolatot ápolok már évek óta. A táborra az iskolákban lehetett jelentkezni a Szarvas Gábor Könyvtár által, és ők azok, akik az egész háttérfeladatot ellátják, úgymint a hirdetését, a lebonyolítását, a díszletek készítését. Számomra mindig is fontos volt a színházcsinálásban, hogy a gyermekek érzelmi élete, az ő kis világuk, fantáziájuk ne valami másba gabalyodjon bele, hanem a mi történetünkbe, tehát ne olyan történetet játszassunk el velük, amihez semmi közük, és nem érdekli őket, hanem az ő vágyaikról, álmaikról, kívánságaikról beszéljünk. Mindig hozok magammal egy általam félig megírt történetet, amely a kiindulópontot jelenti, de hagyok benne nyitott kérdéseket, amelyeket együtt válaszolok meg a gyerekekkel. Az a lényeg, hogy bátran kinyíljanak a színjátszás közben, és bátran, szabadon, hitelesen játsszanak. Véleményem szerint ez csak akkor lehetséges, ha önbizalommal vannak fenn a színpadon. Az első két napon különböző drámajátékokat szerveztem számukra, amelyek során megismertem a gyermekeket. Kezdetben még nem osztottam ki nekik a szerepeket, hanem megfigyeltem, mi az, ami fontos valakinek, mi az, amiben jól érzi magát, és ez után a két nap után már tudtam, hogy kinek melyik szerep illene és állna jól. Mindennap próbáltunk délelőtt és délután is, de közös fagyizásra, beszélgetésre is szántunk időt – ismertette Orsolya.

Az idei színdarab egy Szentivánéji álom átirat, amely a napraforgótáblák között játszódik, és a történet szerint senki sem abba a személybe volt szerelmes, aki szerelmet érez iránta, és mindez számtalan bonyodalmat okozott, de végül a tündérek és a tündérfiúk megoldották a helyzetet, és az álompor segítségével mindenki a mellett kötött ki, akihez illett. A rendező kifejtette, hogy a műnek van egy költőisége, elvontsága, hiszen Van Gogh is megjelenik benne, aki napraforgókat festett, és ő is a történet része. A darab története összefüggő egészet alkot, de nagyon sok különböző kép jelenik meg benne, és tulajdonképpen arról szól, hogy a gyerekek mit szeretnének az életben. A színdarabban közreműködik Györe Szabolcs, aki egy Ignotus által 1908-ban megírt verset zenésített meg csellójával, őt Tóth Ádám kíséri gitárral. A rendező mindenkori, nem titkolt vágya, hogy a színdarabban részt vevő legtehetségesebb gyerekek később esetleg a színjátszáshoz vezető utat válasszák. Véleménye szerint a tábor lényege, hogy alkalmat adjon a gyerekeknek arra, hogy jobban és igazán megismerjék egymást, csapatként működjenek, önismeretre is szert tegyenek, illetve hogy mély barátságok alakuljanak ki.

A színdarabot pénteken 10 órai kezdettel mutatták be az adai színházteremben Elveszett szerelem a napraforgók között címmel. A darab szereplői: Kovács Anna, Mrkšić Zara, Kiss Márk, Csuzdi Lili, Tajti Kristóf, Tajti Vilmos, Gordos Péter, Tornai Ádám, Bacsi Boglárka, Brkušanin Alíz, Orcsik Dorka, Homolya Péter, Bakai Tamás, Bakai Zsófia, Péter Boglárka, Rigó Máté, Lehócki Laura.

Nyitókép: Gecse Attila, Morvai Nagybali Tamara