Az adai Műszaki Iskola három tanulója kiválóan szerepelt a 21. Neumann János Kárpát-medencei Informatikai Programtermékverseny döntőjén, amelyet március 21-én szerveztek meg Szekszárdon az I. Béla Gimnáziumban. Kálmán Zoltán 4. osztályos mechatronikai technikus tanuló a megépített digitális automata berendezés és vezérlése kategóriában első helyezést ért el a Robotofon projektmunkájával, ami egy automatizált metalofon. Muzslai Ádám 1. osztályos mechatronikai technikus diák ugyanebben a kategóriában a 8. helyet szerezte meg. A számítógéppel támogatott tervezés kategóriában Cvejić Ognjen 3. osztályos számítógépes elektrotechnikus tanuló pedig a 7. helyen végzett. A diákokat Fekete Lajos, Bíró Árpád és Pásztor Edina készítette fel a versenyre.
– A Neumann-versenyre készített munkám a Robotofon volt, ami egy automatizált metalofon. A vajdasági elődöntőn Zentán második helyezést értem el, és meglepetésemre a döntőben első lettem. Erős volt a mezőny, mindenkinek jó találmányai voltak, elégedett vagyok az eredménnyel. Nagy motivációt kaptam a versenyen, hogy hasonló projektekkel vagy akár ezzel foglalkozzak – mesélte Kálmán Zoltán. – A projektum három-négy hónap folyamatos munkát igényelt. Volt vele munka bőven, a prezentációt is meg kellett tanulni, és az előadásmódon is csiszolni kellett, de szerintem jól leküzdöttem az összes problémát, ami szembejött velem. A robotofon célja, hogy gyerekeket zeneelmélet-tanulásra motiváljon. Ezt játékos formában szerettem volna elérni, ugyanis összekötöm a valóságot a virtuális térrel, így 21. századi módon tudják magukat szórakoztatni a fiatalok, valamint dalokat tanulni. Különböző játékmódokat hoztam létre, amikkel gyakorolni lehet a kiválasztott dalokat. A jövőben ezt még tovább szeretném fejleszteni, hogy ne csak az általam betáplált dalokat tanulhassák, hanem ha van saját kottájuk, azt fel tudják tölteni, és gyakorolhassák. Elsősorban gyermekdalokat tápláltam be. A kedvencem a Boci, boci tarka című dal, de bekerült az Örömóda, a Szélről legeljetek, a Ciao Bella és a Kánkán is. Az egyszerűbb és könnyebben megtanulható dalokat használtam fel. Fontos volt, hogy ne komplikált zeneszámokat készítsek el a projekt bemutatására – mondta a középiskolás diák.
Kálmán Zoltán a zenét és a mechatronikát párosította a Robotofon elkészítéséhez, amelynek felépítéséről és összetevő elemeiről is beszélt.
– Lemodelleztem egy alapot, amelyre csináltam egy tornyot. Ezzel a toronnyal és két motor segítségével mozgatom az ütőt. Készítettem egy weboldalt, erről lehet irányítani a motorokat. Amikor megnyomunk egy hangot a weboldalon, akkor az átküldi a jelet az eszköznek, és a metalofon a valóságban is lejátssza a hangot. A weboldalon három funkció van. Az első funkcióban előre beprogramozott zenéket tudunk lejátszani, a másodikban manuálisan távolról irányíthatjuk az eszközt. A harmadik funkció a Piano Tiles telefonos játékhoz hasonlóan kis téglalapokat generál, és azokra kell rákattintani, hogy a dallamot a valóságban is lejátsszuk. A weboldalra csináltam egy mini metalofont, ha ezen megnyomok egy hangjegyet, akkor azt a hangjegyet a valóságban is lejátssza, ez a távirányító funkció. Ehhez kell egy mikrokontroller, ami a kimenetelein keresztül tudja irányítani a motorokat, amikkel a hangjegyeket játsszuk le, illetve ez a mikrokontroller kommunikál a weboldallal, amikor használjuk az eszközt – hallottuk Kálmán Zoltántól, aki elmondta, hogy az adai középiskola befejezése után a Szabadkai Műszaki Szakfőiskolán szeretne mechatronikát tanulni, majd az iparban tervez elhelyezkedni, és mechatronikai szakemberként szeretne dolgozni és előrehaladni.

Nyitókép: Fotó: Adai Műszaki Iskola