2024. július 29., hétfő

Almás a falu szélén

Kanizsamonostoron Mészáros József két fiával még 1994-ben saját erőből almaültetvényt telepített a faluszéli családi házuk közelében. Időközben a kétezres nagy esőzés nyomán felhalmozódott belvíz megtizedelte az almafákat. Ötven fa kiszáradt, de még maradt mintegy kétszáz. A másfél hold gyümölcsösben valamennyi földieper és szőlő is terem.

Mészáros József almásában metszés után (Gergely Árpád felvétele)

Mészáros József almásában metszés után (Gergely Árpád felvétele)

– A nagyobbik fiam, a Csongor rendezte az ültetvényt, de időközben családjával beköltözött Zentára, és sofőrként dolgozik. Egész héten úton van, már nem igazán tud besegíteni az ültetvény gondozásába, az almaszedésbe és -értékesítésbe. A kisebb fiam hentesként dolgozott Szerémségben, Pećincin (Pecsince) több mint tíz évet lehúzott, de annak ellenére, hogy nagyok a követelmények, a nehéz fizikai munkát sem fizetik meg, ezért úgy döntött az év elején, hogy megpróbálkozik munkát kapni a szakmájában Németországban, ahol többet lehet keresni. Mivel a fiaim, a segítség nincs kéznél, amit mi ketten a feleségemmel, Erzsivel el tudunk végezni, azt megcsináljuk, de a nagyobb munkákhoz, a tavaszi metszéshez és az őszi almaszedéshez munkásokat, napszámosokat kell fogadni. Az alma árával nem lehet dicsekedni, nagyok a kiadások, de ameddig bírjuk, megtartjuk az ültetvényt. Amikor telepítettük, igyekeztünk több fajtát ültetni, összesen nyolc fajta almát termesztünk, talán jonagold van a legtöbb, minden fajtából négy-öt sort ültettünk. Mivel nem volt korábban tapasztalatunk az almatermesztésben, a zentai Mezőgazdasági Szakszolgálat növényvédő szakemberei rendszeresen kijöttek, tanácsokkal láttak el bennünket, hogy mikor milyen kártevő, gomba vagy rovar ellen milyen szerekkel leghatásosabb a védekezés. Még rovarcsapdákat is felszereltek az almamoly-invázió idejében történő észlelése céljából. Tavaly még viszonylag kevesebbet kellett permetezni, nyolcszor permeteztük le a fákat, de volt olyan nedves év, amikor 28 alkalommal kellett permetezni, ami nagyon megdrágítja az almatermesztést. Feleslegesen nem szórjuk a mérgeket, minden alkalommal a Mezőgazdasági Szakszolgálat figyelmeztetése nyomán végeztük a növényvédelmi tennivalókat – mondta Mészáros József, majd hozzátette:

– Tavaly egyes fajták szépen teremtek, az ültetvény feléről nem sokat tudtunk szüretelni. A kétszáz fáról közepes termés esetén egyvagonnyi alma lejön. A terméssel főleg piacozunk, apródonként értékesítjük 30–50 dináros áron, de a legapróbb legfeljebb 20 dinárért kel el. A menyem iskolában dolgozik, és a kollégái körében is el tud adni valamennyi almát. Innen, háztól is viszik, vannak visszatérő vendégek, nemrégiben egy becsei vevő háromszáz kilót vitt el. Nem látok nagy jövőt az itteni almatermesztésben, az alma mellett hat hold földdel vergődünk, és kevés jószágot tartunk. Két tehenem van, meg egy borjú, nem is olyan régen még volt több fejőstehenünk, de 25 dináros tejár mellett, pláne kicsiben nem fizetődik ki a tejtermelés – mondta József gazda.