A múlt hét Kishegyesen a Nemzetközi Kézimunka- és Gyűjteménykiállításról, azaz a MIRK-ről szólt. Az Ady Endre Kísérleti Általános Iskola biztosította a helyszínt a rendezvénynek, amit az idén 51. alkalommal tartottak meg.
A hétfői ünnepélyes megnyitó és a pénteki zárás között nagyon sokan megnézték a kiállítást, és kiállítókból sem volt hiány. A szervezőktől megtudtuk, hogy összesen 1530 diplomát adtak át, amiből 838 első helyezés, 286 második helyezés és 94 harmadik helyezés. Emellett 189 munka kapott nívódíjat és 4 személy részvételi oklevelet. Az idén is volt gyermekrajzpályázat, és újdonságnak számító menyecskekötény-pályázat, amelyekre ugyancsak számos pályamű érkezett be.
Ez alkalommal, akárcsak az utóbbi időben, a kézimunkák voltak túlsúlyban. Ez azért is érdekes, mert a kiállítás megálmodói, a Bada házaspár, annak idején elsősorban a gyűjtők rendezvényének szánta a MIRK-et. Azért az idén is voltak érdekes gyűjtemények a kiállításon, pl. diavetítő, kristály, régipénz-gyűjtemény. Szintúgy érdekes, hogy sok festmény is szerepelt a kiállított anyagok között. Összesen 239 festményt láthattak a látogatók, valamint a rajzpályázatra érkezett 238 gyermekrajzot.
Azt is el kell mondani, hogy a MIRK nemzetközi jellegű, hiszen Magyarországról, Horvátországból érkeztek kiállítók, a vajdaságiak és a dél-szerbiaiak mellett. Ennek köszönhetően egy kis kulturális sokszínűség jellemezte a rendezvényt, ez már a megnyitó ünnepség során is megmutatkozott: a magyar népdalok mellett montenegróiak is felcsendültek.
A kiállítás kapcsán a legfontosabb, hogy lehetőséget ad az embereknek megmutatni alkotásaikat. Dr. Szőke Anna néprajzkutató a megnyitón úgy fogalmazott, hogy mindenkiben él a vágy, hogy megmutassa mit tud. A kiállított alkotások nagyon különböző kategóriákat és értékeket képviselnek, de nem ez a lényeg, mert a kiállítóknak örömöt okoz, hogy megmutathatják alkotásaikat, és általuk magukat is, fogalmazott a néprajzkutató.
Nyitókép: Lakatos János felvétele