2024. november 24., vasárnap

Női identitás és búcsúfia

A hétvégén is izgalmas programok a kishegyesi Anna-napokon

Az idén is gazdag program épül az Anna-napok köré Kishegyesen. A helyi közösség és helyi civil szervezetek szervezik a többnapos eseményt, amelynek során kicsi és nagy egyaránt talál magának való programot. Szerdán az ünnepi templombúcsúval kezdődtek az események, majd este a Tanyaszínház aktuális darabját tekinthette meg a kishegyesi közönség a Hegyalja utcában. A Nők Kishegyesi Fóruma csütörtökön tartotta meg a Keressük a búcsúfiát elnevezésű programját, amely iránt ez alkalommal is nagy volt az érdeklődés. A sok gyereket különféle játékok és kreatív feladatok várták. A női fórum a Kishegyesi Kismotoros Bandával és a Kishegyesi Könyvtárral közösen valósította meg a programot, amelynek végén hagyományosan dinnyével és főtt kukoricával vendégelték meg a résztvevőket.

Az Anna-napi rendezvénysorozatot dr. Szőke Anna indította útjára 1994-ben. A neves kishegyesi néprajzkutató azóta is minden évben előadást tart különféle érdekes témákban. Az idén A nők identitását meghatározó tényezők címet választotta előadásának, amelyet az iskola galériájában tartott meg. Az előadás kapcsán dr. Szőke elmondta, hogy azért ezt a témát választotta, mert az Anna-napok hagyománya a Szent Anna-kultuszon alapul.

– Női témát szeretek feldolgozni, valamint azt, hogyan alakult a nők identitástudata: a szerint alakult, hogy milyen volt az aktuális „háttér”. Héra és Pénelopé személyesíti meg a női archetípusokat, és ők azok, akiket tudat alatt viszünk magunkkal. Pénelopé a hűséges, Héra pedig a lázadó, és nem fogadja el, hogy a férje kalandozik. Vele szemben Pénelopé az otthon tartóoszlopa, hűséges nőtípus. Ez a két típus tombol bennünk, ebből indulok ki. Minden nő tudat alatti vágya, hogy egyszer menyasszony legyen, s ő legyen a világ legszebb nőszemélye, körülötte forogjon minden. Azzal foglalkozom, hogy ezek a kívánságok hogyan jutottak kifejezésre az évszázadok során. A paraszti társadalomban a nők másodrangúak, ami a Bibliából ered, ezt átveszi a nyugati társadalom. A nőnek dolgoznia és szülnie kellett. Ez egészen 1850-ig végigkíséri a sorsukat, majd jön a kiegyezés kora, és ez valamennyire változik. Létrejönnek az egyletek, főleg az egyház berkein belül. Majd jön az első és a második internacionálé, amikor leírják a nők jogait, igaz, még nem valósulnak meg. Az ipari társadalom új életformát hoz a nők életébe: a cselédsorsot. Ez az első olyan szerveződés, ahol a nők érzik, hogy összetartoznak – mondta el dr. Szőke, akinek előadása egészen napjainkig kísérte a női sorsot.

Az Anna-napi program pénteken játszóházzal folytatódott, amelyet a Topolyai Alapfokú Zeneiskola szervezett, sor került a Kishegyes–Topolya „öregfiúk” kézilabdameccsre, majd este a Dombos pincében népzenei program következett Berecz István, Utasi Péter és a Patyerek Csaba közreműködésével. A programsorozat egyik legjelentősebb momentumára szombaton 19 órakor kerül sor a színház előtti téren: ünnepélyes keretek között átadják Petőfi Sándor mellszobrát, amelyet a jubileumi év apropóján kap a település.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Keresték a búcsúfiát a Nők Kishegyesi Fórumának rendezvényén (Lakatos János felvétele)