2024. szeptember 7., szombat

Újrakezdés idehaza

Két fiatal hazatelepült Budapestről, és ottani tapasztalataikat felhasználva digitális nyomdát nyit

Kishegyes községre (más községekhez hasonlóan) a fiatalok elvándorlása jellemző és kevés példa akad arra, hogy visszatérnek. Sétáló Árpád és felesége, Pál Anikó Budapestről települtek haza és digitális nyomdát létesítettek Bácsfeketehegyen.

Egy ilyen kis község számára minden új vállalkozásnak nagy jelentősége van, ezt igazolja az is, hogy a nyomda hétfői, hivatalos megnyitóján jelen volt ifj. Juhász Bálint, tartományi gazdasági titkárhelyettes, Marko Rovčanin, Kishegyes község polgármestere, Mohácsi Zoltán alpolgármester, Hallgató Imre, a községi képviselő-testület elnöke, Pál Károly, a Vajdasági Magyar Szövetség ügyvezető alelnöke, Bojtos Béla, a bácsfeketehegyi helyi közösség tanácsának elnöke, Juhász Attila, a bácsfeketehegyi helyi közösség titkára, Sipos Tibor, a kishegyesi helyi közösség titkára, Kerekes Zoltán, a polgármester asszisztense, Novák Attila, a községi közigazgatási osztály vezetője és Csóré Róbert, a Kárpát Régió Üzleti Hálózat újvidéki irodájának vezetője.

A megnyitót követően Sétáló arról számolt be lapunknak, hogy nyomdájuk, a PS Print design|print megalapításának ötlete még Magyarországon megfogalmazódott bennük.

– 1997-ben munkát kaptunk egy budapesti ofszet nyomdában, ott ismerkedtünk meg a nyomdászat alapjaival. A feleségem a munka mellett befejezte az egyetemet és ügyfélközpontúbb munkahelyet kapott, s megismerkedett a tördeléssel, a szerkesztéssel, illetve a grafikával. Én közben átmentem egy digitális nyomdába, ahol elsajátítottam és megszerettem ezt a technológiát. A feleségemet nagyon sokan megkeresték a munkahelyen kívül is, hogy csinálja meg nekik a nyomdai előkészítést, ezért nyitott egy saját céget és otthonról dolgozott. Mindig is beszéltünk róla, hogy jó lenne hazajönni, és itthon céget alapítani. 2011-ben én is olyan munkát kaptam, amelyet otthonról is el lehet végezni, s ekkor  megteremtődtek a feltételek, hogy hazajöjjünk. Itthon lassanként kezdtük beszerezni a gépeket, feltérképezni a lehetőségeket és mostanra össze állt a nyomda – mondta el a fiatal vállalkozó, s azt is hozzáfűzte, hogy teljes mértékben önerőből indították be a céget, s amennyiben a lehetőségek engedik, szeretnének fejlődni, fiatalokat alkalmazni.

Arról már Anikó számolt be, hogy teljes körű szolgáltatást nyújtanak a nyomdai elkészítéstől egészen a kész termékig. Többek között egyedi pólókat, zászlókat, kis példányban újságokat, prospektusokat, plakátokat, autódekorációt, padlógrafikát és utcanévtáblákat készítenek, roll lapokra, cégtáblákra, bögrékre nyomtatnak, stb. Anikó azt is fontosnak tartotta megemlíteni, hogy számukra mindig is nyilvánvaló volt, hogy egyszer haza fognak jönni.

– Itt vannak a barátaink és itt vannak a szüleink. Annyira erős gyökerek fűznek ide bennünket, hogy sosem volt kérdés, haza jövünk-e, csak az, hogy mikor. Azért tartjuk ezt fontosnak, mert látjuk, hogy egyre több fiatal megy ki innen külföldre, és egyre jobban elöregszik a közösségünk. Mi magyarnak valljuk magunkat és szeretnénk, ha kétszáz év múlva is élnének itt magyarok. Szeretnénk azt sugallni a fiataloknak, hogy megéri itt maradni és vállalkozni – mondta Anikó.