2024. szeptember 7., szombat

A halott folyó

Hihetetlenül sok szennyeződést tartalmaz a Krivaja – A kishegyesi helyi közösség feljelentést tett a rendőrségen

Július eleje óta tart a Krivaja folyó intenzív szennyezése, aminek következtében kipusztult a folyócska állatvilága, és a mellette fekvő falvakat tömény bűz árasztja el. Számos feljelentést követően a köztársasági vízügyi felügyelő szeptember elején elrendelte a mintavételt, ezenkívül pedig a kishegyesi helyi közösség is elemeztette a Krivaja vizét. A vizsgálatot a Szabadkai Közegészségügyi Intézetet végezte el, s az eredményéből sajnos az derült ki, hogy a folyó vize a legrosszabb kategóriába sorolható.

– A vizeket egytől ötig osztályozzák, attól függően, hogy milyen anyagokból mennyit tartalmaznak. A közegészségügyi intézet vizsgálatának eredményei alapján a Krivaja vize az ötödik, ez az erősen szennyezett kategóriába sorolható. Ez sem lakossági, sem ipari célokra nem használható, és locsolni sem szabad vele – mondta el lapunknak Kanyó István biológiatanár. A vizsgálatból az is kiderült, hogy egyes paraméterek még az ötös kategóriába sorolt vizek értékeit is többszörösen túllépik.

– A Krivaja vizében 13,25 mg/l ammónia van, az ötös, azaz a legrosszabb kategóriájú felszíni vizek azonban 1 mg/l-t tartalmazhatnak. Ezzel szemben az ötös kategóriájú vizekben 4 mg/l feloldott oxigénnek kellene lennie, viszont a Krivajában mindössze 0,74 mg/l van. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy egyáltalán nincs benne oxigén, vagyis nem lehetséges benne az élet. Az analízisből kiderült, hogy az aerob, azaz oxigént használó baktériumok is elpusztulnak ebben a vízben – tudtuk meg Kanyótól, aki attól tart, hogy Krivaja környékén termesztett növények felszívhatják ezeket a mérgező anyagokat, és az állatok révén vagy közvetlenül az emberig is eljuthatnak.

RENDŐRSÉGI FELJELENTÉS

A Szabadkai Közegészségügyi Intézet vizsgálatának eredménye alapján a kishegyesi helyi közösség tanácsa olyan döntést hozott, hogy ismeretlen tettes ellen feljelentést tesznek a rendőrségen. Ez a múlt héten megtörtént, számolt be Szűgyi István tanácselnök.

– A Krivaja szennyezése miatt a helyi közösség tanácsa feljelentést tett a rendőrségen ismeretlen tettes ellen. A feljelentés mellé mellékeltük az analízis eredményét is. Lehet, hogy ezzel túlléptük az illetékességünket, de kötelességünknek éreztük, mert a folyónkból pár hónap alatt szennyvízcsatorna lett – mondta el Szűgyi. A helyi közösség a rendőrség tanácsára az államügyésznél is feljelentést fog tenni.

– Maximálisan a lelkünkön viseljük a Krivaja sorsát, mert mint a többi kishegyesi, mi is ezt borzadályt szagoljuk. Reméljük, hogy feljelentéssel egy lökést adtunk abba az irányba, hogy megszűnjön a szennyezés – hangoztatta a tanácselnök.

AZ ILLETÉKESSÉGEK HÁLÓJÁBAN

Kishegyes község elsőként tett feljelentést a Krivaja szennyezésének ügyében, s folyamatosan dolgoznak a szennyezés megakadályozása érdekében.

– Négy hónapja folyik az küzdelem, hogy megakadályozzuk a Krivaja folyó szennyezését. A község az egyik feljelentést tette a másik után, majd községi határozatban tiltakoztunk. Az a célunk, hogy megszűnjön a szennyezés, mert élhetetlenné vált a környezetünk. A község nyomására a mezőgazdasági titkársághoz tartozó tartományi vízügyi felügyelő mintát vettetett a Krivaja vízéből. Ez alapján megbüntette a Žibel állati hulladékot feldolgozó vállalatot, valamint elrendelte, hogy építsenek be víztisztítót – mondta Mohácsi Zoltán, Kishegyes község alpolgármestere.

A megosztott illetékességek miatt azonban ez nem elég, a tartományi környezetvédelmi felügyelőnek is lépnie kellene.

– A szerbiai törvények nagyon világosan fogalmaznak, az urbanisztikai, építészeti és környezetvédelmi titkársághoz tartozó tartományi környezetvédelmi felügyelő tilthatja meg a veszélyes szennyvíz beleengedését a Krivajába. Ez a felügyelő a mai napig semmit sem lépett a szennyezés megakadályozása érdekében. A titkárság korábban megkapta a község tiltakozó határozatát, s ők vették át a kishegyesi és bajsai lakosok petícióját is. Épp ezért felháborítónak találom, hogy mindmáig nem tették meg azt, ami kötelességük lenne – hangsúlyozta Mohácsi.