2024. szeptember 8., vasárnap

A szomszédot el kell fogadni

Előadás Bácska török hódoltság utáni betelepítéséről


Mátyás korában Magyarország középhatalomnak számított, és igen népes ország volt, ha tudjuk, hogy 4,5 millió lakosa volt, Franciaországnak pedig 6,5. És azt is tudni kell, hogy az egész Kárpát-medencét elfoglaló Magyarország lakosságának 80 százaléka magyar volt. A török hódoltságot azonban nagyon megszenvedte a nemzet. Bács-Bodrog vármegyének a törökök visszavonulása után alig 12 ezer lakosa maradt. Nyilvánvaló volt, hogy a területet újra kell telepíteni – mondta többi között a Bácska betelepítésének szentelt előadásában Nagy Tibor történész, amelyet a bácsfeketehegyi könyvtár szervezésében tartott a minap.

Az első telepítési hullám azonban 1740-ben összeomlik, elsősorban azért, mert a németek nem szoktak hozzá az itteni klímához, s bármennyire is furcsán hangzik, a telepesek között kitört az éhínség, majd a járványok is. Ekkor a magyarok Bánságba be sem tehették a lábukat. Mindenki jöhetett, sőt még attól is eltekintettek, hogy ha nem katolikusokról volt szó, csak magyar nem lehetett. A második telepítési hullám Mária Terézia idején 1763 és 1773 között zajlott. Ekkor már a puszták betelepítését is célba vették, s bár még akkor is elsősorban a németeket részesítették előnyben, mindinkább nyilvánvalóvá vált, hogy a magyarokra is szükség van, mert ők értettek a legjobban az elvadult föld feltöréséhez. Ebben az időben Grassalkovits Antal irányításával is zajlott a betelepítés, elsősorban magyarokat telepítettek le Bácskertesen, Topolyán, Bezdánban, Csonoplyán, Szivácon, Bajsán... Az ő telepítési módszerük lett a legsikeresebb, mert mindig létesítettek az adott területen egy nagyobb települést, legalább 200 családdal és 5 – 10 kilométerre ettől több kisebb települést is. A harmadik nagy betelepítési hullám II. József indította 1782-ben, s ekkor már nem volt semmilyen korlátozás, se nemzeti, se vallási. A végeredmény mégis az lett, hogy 1787-re megduplázódott Magyarország lakossága, de a magyarok aránya az országban 45 százalék volt. Az országnak ez a nemzeti sokszínűsége azután meg is maradt, és a végső következménye a trianoni békediktátum lett.
A történész azonban rámutatott, hogy ez a kor nagyon sok hasznos dolgot is hozott a magyarság részére. Megjelent az akác, a nyárfa, a nóniusz és gidrán lófajták, a pulyka, a gyümölcsösök és pálinkafőzés, a pitvaros háromszobás házak, megkezdődött a mocsarak és lápok lecsapolása... A későbbiek során pedig elkezdődött egy olyan gyakorlat, amely sajnos megszakad ez pedig a gyerekek cseréje volt, vagyis a különböző nemzetek családjai gyerekeiket egy időre egymás családjainál helyezték el, hogy megtanulja a nyelvet és a kultúrát. Ezzel nem váltak a másik nemzet tagjaivá, de megértették a másikat, s ezzel megtanulták elfogadni a másikat.