2024. szeptember 8., vasárnap

A vízelvezetés leginkább rajtunk múlik

A határban csak néhány hektárnyi terület állt víz alatt, a településeken ennél nagyobb a gond

A napokban végre tavaszi idő köszöntött ránk, és hajlamosak vagyunk néhány nap alatt elfeledni, hogy a rendkívül csapadékos március és április eleje mennyi gondot okozott. Az akkor megmutatkozó problémák természetesen nem múlnak el maguktól, s ha a szárazabb időben nem születik megoldás, a gondok az első jelentősebb zápor idején újra jelentkezni fognak. A kishegyesi helyzetről Kecskés Endrétől, az Útkarbantartási és Telekrendezési Közvállalat igazgatójától érdeklődtünk.

– A határban négy helyen kellett interveniálni. Elsősorban természetesen a Kaszálóban, mégpedig a Krivaja szomszédságában. Ezek évtizedes problémák, amelyeket nemcsak árokásással, hanem gyűrűk lerakásával is meg kellett oldani. Ez csak néhány hektár földterületet jelent, ezzel szemben a településeken sokkal nagyobb gond a belvíz ilyenkor tavasszal vagy egy csapadékos nyár után. Az idén például Szikicsen omlott be az út és járda az egyik utcában. Egy egész meggyfa tűnt el egyik percről a másikra, s a gond igazából az, hogy az egykori menedékjárat vagy pince az úttest alatt is folytatódik, sőt a lakóház alatt is. De leomlott a löszfal Bácsfehegyen is. Ilyen esetek gyakran fordulnak elő ilyenkor tavasszal, hóolvadás után és gyakori esőzéseket követően – mondta Kecskés Endre.
Nem egy esetben, főleg a településeken, az a probléma, hogy betemették vagy betemetődtek a korábbi vízelvezető árkok, és az emberek egy része nem is hajlandó azokat karban tartani.

– Az árkokat egyszerűen újra kell ásni. Az ott lakók néha panaszkodnak, hogy tönkretesszük a parkolóikat, a víz elvezetése azonban mégis fontosabb. Kishegyesen a Dózsa György utcában például azért áll a víz a kertekben, mert a kommasszáció idején magántulajdonná vált egy községi árok. Így most a mezsgyéken próbáljuk megoldani az esővíz elvezetését. Az is gondot jelent, hogy sok járda és udvar alacsonyabban fekszik, mint az úttest, ezért az úttestről a víz befolyik az udvarokba. Ezekben az esetekben is az árkok visszaállítása a megoldás. A gond csak az, hogy egyesek úgy gondolják, hogy övék az utca is, és nem engedik az árkok kiásását, még akkor sem, ha ez gondot okoz a szomszédjának – hallottuk az Útkarbantartási és Telekrendezési Közvállalat igazgatójától.
Van azonban még egy gond, amelynek megoldásához közmegegyezés kellene.
– A településeken nagyon magas a Krivaja vízállása, és emiatt számos helyen jelentkezik a talajvíz a kertekben, utcákban és pincékben. Az egész község csapadékvíz-elvezetése ugyanis a folyóra épült, és ennek szintjét kellene csökkenteni. Akkor ugyanis a felesleges víz is sokkal könnyebben szivárogna el –vélekedik az igazgató.
A közvállalat két erőgépe megállás nélkül dolgozik a terepen, a kritikus helyeken, de sok helyütt jól jönne a kézi segítség is, különösen ott, ahol rézsűt kell kialakítani, hogy a következő jelentősebb eső alkalmával nehogy beomoljon.