2024. szeptember 8., vasárnap

Sokan kapnak segélyt, de nem állandóan

Tavaly hatszázhuszonkét család részesült szociális támogatásban a kishegyesi községben – Az önkormányzat ezenkívül kétszáznegyvennégy esetben nyújtott egyszeri segélyt a rászorulóknak


A kishegyesi szociális központ (a topolyai és kishegyesi községek közös intézménye) nyilvántartásában tavaly 2180 személy szerepelt, ebből 749 gyerek, 188 fiatal (25 éves korig) 1186 felnőtt és 117 idős. Ez az adat azonban csak arra vonatkozik, hogy hányan fordultak a központhoz.

– Szociális segélyt összesen 1639 személy kap, ami 622 családot jelent. A szociális segély összege nem minden esetben egyforma, annak megállapítása szociális felmérés alapján történik. Sok esetben a segély sem állandó egész évben, három–kilenc hónapon át kapja a rászoruló, azután főleg nyáron, munkaképességétől függően saját magának kell gondoskodnia magáról. Ezenkívül a község egyszeri segélyt ad azoknak, akik nagyon rossz anyagi helyzetbe kerültek. Tavaly 404 ilyen kérvény volt, és közülük 244-en kaptak is támogatást. Leggyakrabban gyógyszerre, gyógykezelésre kérnek segítséget, s bár az idei részleges adatok még nem véglegesek, úgy tűnik, ez a szám növekvőben van. A tél második felében sokan tüzelőgondokkal küzdöttek, ezért nem is pénzt utaltak ki nekik, hanem tüzelőt. Hamarosan azonban megindul az idénymunka, és ez sokat fog könnyíteni a helyzeten, főleg a munkaképesek esetében – tudtuk meg Nagy Mélykúti Kiskovács Ildikótól, a szociális központ kishegyesi részlegének vezetőjétől.
A szociális juttatások kategóriájába tartozik még az utazó diákoknak nyújtott segítség is. A központ bekapcsolódott az államtitkári kezdeményezésbe, hogy felülvizsgálják a családokhoz kihelyezett gyerekek helyzetét.
– Ennek az a lényege, hogy megvizsgáljuk: a családokhoz kihelyezett gyerekek, akik nem haladták meg a tízéves kort, örökbe adhatók-e, erre azért van szükség, mert Szerbiában állandóan növekszik azoknak a száma, akik örökbe fogadnának. Ez nem egyszerű eljárás, hiszen a szülőt ilyen esetben meg kell fosztani szülői jogaitól, mégpedig bíróságilag – mondta a szociális központ vezetője.
A központ koordinálja a családon belüli erőszakkal kapcsolatos lépéseket is.
– Kevesebb ilyen esetet regisztráltunk, mint korábban, öt esetről tudunk, de tudni kell azt is, hogy azokat sok esetben nem jelentik, vagyis ez egy lappangó probléma. A minisztérium utasítása alapján kell eljárnunk ezekben az esetekben, s ebben szerepet kell vállalnia az egészségügynek és a rendőrségnek is. A napokban alakult meg egy civil szervezet is, amely elsősorban a családon belüli erőszak kérdéseivel foglalkozik majd, de Humano néven alakulóban van egy másik szervezet is, amely a szociális kérdések egészével foglalkozik majd – részletezte Nagy Mélykúti Kiskovács Ildikó.