2024. szeptember 8., vasárnap

Tartós megoldásra várva

A polgárok többsége most saját szervezésben oldja meg a szemétkihordást

Kishegyesen, valamint a község másik két településén, Bácsfeketehegyen és Szikicsen is legalább negyven-ötven éve működik szeméttelep. Létrehozásuknak nem kerítettek nagy feneket: volt a birtokoknak a falvak közelében egy-egy szabad parcellája, és közmegegyezéssel oda kezdték lerakni a szemetet.

A gondok azonban állandóak voltak. Leggyakrabban az volt a probléma, hogy az „okosok” nem sorba rakták, hanem mindjárt a bejárat mellé, és ezzel eltorlaszolták a bejáratokat. A téglagyár buldózerével azonban rendszerint sikerült megoldani a gondokat egészen addig, amíg a szeméttelepek nem kezdtek telítődni, olyannyira, hogy a község néhány évvel ezelőtt egy pályázat segítségével saját buldózert volt kénytelen vásárolni a szeméttelepek folyamatos karbantartására. Azóta szervezettebbé is vált a szemétkihordás, a Kis-Kommunál kommunális vállalat is foglalkozni kezdett szemétkihordással is, de a lakosság nagyobbik része most is saját szervezésben oldja meg a szemétlerakást. Az is lényeges, hogy a szeméttelep nyitvatartási ideje alatt ügyeletet is tartanak és nem tetszés szerint rakhatják le az emberek a szemetet, hanem oda, ahová az ügyeletes irányítja őket.
Ennek és az állandó buldózeres karbantartásnak köszönhetően már szinte minden időben meg lehet közelíteni a szeméttelepeket. A tavasszal egyedül a bácsfeketehegyi szeméttelep megközelítésével voltak gondok. Mint Kecskés Endrétől, a Telekgazdálkodási és Útügyi Közvállalat igazgatójától megtudtuk, a szeméttelep bekötő útjának egy szakaszán megállt a víz, s mivel sokan ennek ellenére is használták az utat, ezért hatalmas kátyúk alakultak ki. Nem sokat segített, hogy két évvel korábban zúzott kővel töltötték fel ezt a szakaszt. A vizet végül sikerült elvezetni, de az út rendbetételéhez meg kellett várni a jobb időt, és az időjárás ezúttal kedvezett is.
Egy ideig a falvak szeméttelepei még használhatók lesznek, de mind nyilvánvalóbb, hogy igen rövid időn belül az egész községnek be kell kapcsolódnia egy szervezett szemétkihordási – feldolgozási rendszerbe. Vagyis úgymond európai szinten tartósan meg kell oldani ezt a gondot, hiszen a három szeméttelep működtetésére most sincs engedély. Ezzel kapcsolatban már évekkel ezelőtt született döntés a képviselő-testületben, de a valóra váltás még mindig várat magára. Ezek szerint a község a szabadkai észak-bácskai szemétlerakóhoz társul, mindhárom településen lesz egy elsődleges telephely, ahol különválasztják az újrahasznosítható szemetet, és csak ezután szállítják tovább. Természetesen ennek beindításához is sok pénz kell és a fenntartásához is, és ez utóbbi azt fogja jelenteni a polgárok számára, hogy a családi költségvetésbe ezt a tételt is majd be kell kalkulálni. Csak remélni lehet, hogy ennek nem az lesz a következménye, hogy a dűlőutak mentén ismét megszaporodnak a szemétkupacok.