2025. január 16., csütörtök

Különleges ételek szakácskönyve

Nemzetközi ifjúsági program a Kátai-tanyán – Különleges étkezési igényű személyek problémaira keresnek megoldást hat ország fiataljai

A kishegyesi Kátai-tanyán nem mindennapi tábort tartanak a napokban a zentai Flow-E.R. Környezetvédelmi Egyesület és a Nyírségi Civil Egyesület szervezésében. Hat országból érkezett fiatalok egyedi igényeknek megfelelő ételek létrehozásán dolgoznak. 60-70 százalékuk középiskolás, és van köztük néhány egyetemista is – tudtuk meg Mikusák Istvántól, a program koordinátorától, aki arról is beszámolt lapunknak, hogy a különleges étkezési igényű személyek számára gyakran probléma egy-egy eseményen, programon megfelelő ételhez jutni.

– Ez egy Erasmus+ ifjúsági program, amely a magyar nemzeti iroda Erasmus+ tárfinanszírozásával valósul meg. A program címe E + Cookbook = Equality, ami annyit jelent, hogy az Erasmus+ és egy szakácskönyv az egyenlő az egyenlőséggel. A program célja, hogy összefogja hat ország fiataljait: Szerbia, Románia, Magyarország, Macedónia, Csehország és Lengyelország. Összesen 36 fiatal vesz részt a táboron, és hat csoportvezető. A program során azzal a problematikával foglalkozunk, amivel a különféle étkezési igényű fiatalok találkoznak. Ilyenek a különféle ételallergiák, a vegetarianizmus, a laktózérzékenység stb. Azzal foglalkozunk, hogy hogyan lehet ezekre a problémákra megoldásokat találni. A program végeredményeként egy szakácskönyvet fognak a fiatalok létrehozni. Ezeket az ételeket a táborban elkészítették és kipróbálták. A könyvet le fogjuk fordítani, és szétküldjük közép-európai országok éttermeinek, hogy nemzetközi programokon hogyan figyeljenek oda ezekre az étkezési igényekre – mondta el Mikusák, majd arról is szólt, hogy az alapelképzelés az volt, hogy a résztvevők a saját kultúrájukhoz tartozó ételeket alakítják át. Ez részben megvalósult, részben pedig a résztvevők hozzáadott tudásának köszönhetően teljesen új ételek jöttek létre. A koordinátor arról is szólt, hogy a közép-európai országokban valós probléma a különleges étrenden lévők számára, hogy nem tudnak megfelelő ételt kapni például éttermekben.

– A nyugati országokban ez már jobban meg van oldva, viszont a résztvevők országaiban nem igazán figyelnek erre oda az éttermek. Sőt, aki azt mondja, hogy odafigyel, valójában az sem figyel oda. Vannak például olyan allergén összetevők, amelyek valóban külön odafigyelést és több anyagi befektetést igényelnek, viszont erre csak egy kis rétegnek van igénye, így gazdasági vagy kulturális okok miatt nem foglalkoznak ezzel. Újvidéktől feljebb nem tudok olyan éttermet, amely konkrétan odafigyelne erre a problémára. A táborban jelen van Dupák Evelin táplálkozástudományi szakember, aki segíti az ételek kialakítását, valamint Kátai Annamária, a Kátai-tanya koordinátora is sok praktikus tanácsot adott, mivel ő már régóta foglalkozik nagyobb csoportok étkeztetésével. Cél az is, hogy tényleg praktikus, megvalósítható receptek szülessenek, amelyeket bármely étterem kivitelezhet – számolt be Mikusák, majd végezetül hozzáfűzte, hogy gondolkoznak a program kibővítésén európai szintre. Emellett egy olyan programon is gondolkodnak, amely az étkezés mellett a szellemi és a testi egészség megőrzésére kínál hasonlóan praktikus tippeket.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás