Kevés olyan ételt ismerünk, amely annyira megosztaná a világot, mint a lecsó. Vannak, akik szerint balkáni eredetű, mások a mellett kardoskodnak, hogy ez a magyar gasztronómia alappillére. Bárhogy is van, térségünkben az oromi lecsónak nincsen párja. Így nem csoda, hogy a vasárnap megtartott Lecsófesztiváljukon is benépesült a település szélmalma mögötti erdős terület. A Vajdasági Magyar Szövetség oromi helyi szervezete és a helyi Varázsfalatok Egyesület által életre hívott gasztronómiai megmérettetésen 12 csapat „csapott a lecsóba”. A népes társaságok között voltak, akik a lecsó helyett roston sült finomságokat készítettek, és elsősorban a kikapcsolódás kedvéért vettek részt a rendezvényen.
– A Lecsófesztivál megszervezésének ötlete 11 évvel ezelőtt merült fel, akkor utánanéztünk, és megállapítottuk, hogy ilyen ételt sehol a környékben nem készítenek versenyszerűen – mesélte Dobó Mária, a Lecsófesztivál fő szervezője, aki hozzáfűzte, hogy az oromi tanyavilág jellegzetes étke volt a lecsó, amit akkor még hús nélkül készítettek.
Amikor a jó lecsó titkáról kérdeztük, Mária néni elmondta, hogy ennek az ételnek embere válogatja az ízvilágát.
– Biztos, hogy az étel finomsága függ a fűszerezésétől is, no meg attól, hogy ki milyen arányban tesz bele paprikát, paradicsomot és hagymát. Manapság pedig legtöbben hússal fogyasztják, egytálételként – magyarázta a fő szervező, aki elmesélte, hogy e mellett a fesztivál mellett minden nyáron megszervezik a sütő-főző tábort is, ahol kisgyerekeket tanítanak főzni.
A lecsófesztiválon részt vevő főzőcsapatok által elkészített étkeket a völgyesi Purger József vezette zsűri bírálta el. A bírálóbizottság elnöke korábban többször is részt vett a lecsófesztiválon, és nemegyszer díjazták az étkét.
– Sokáig főztem ezen a helyen, és mindig ügyeltem rá, hogy egy picit roppanjon minden. A vöröshagymát természetesen megdinszteltem, a húsnak pedig rendesen meg kell főnie. Ezt követően szép lassan hozzáadjuk a paprikát, a paradicsomot, amiknek csak éppen, hogy meg kell főniük.
Azon kérdésünkre, hogy van-e különbség a lecsó és a gyuvecs között, azt válaszolta, hogy szerinte a két étel nem sokban különbözik egymástól. Régebben ugyanis az igazi lecsóba nem főztek rizst vagy tarhonyát, ha mégis, akkor ezeket külön főzték meg, és a tálaláskor tették a lecsóba.
Nyitókép: Horváth Zsolt felvétele