2024. november 22., péntek

A jó emberek és jó focisták nevelése a cél

A tóthfalui Nyers István Labdarúgó-akadémia tárt karokkal várja a jelentkezőket

Tóthfaluban már tíz éve központi szerepet tölt be a labdarúgás. A templomkertben iskola, majd akadémia és kollégium épült, és minden évben történik fejlesztés is. A Magyarkanizsa községhez tartozó parányi falut joggal nevezik a község egyik gyöngyszemének, ahol minden karnyújtásnyira van. A Nyers István Labdarúgó-akadémián három focipálya, köztük egy műfüves pálya, valamint sportcsarnok, konditerem, saját járművek is rendelkezésre állnak a bejáró gyerekek edzésre utaztatására, illetve a bent lakó focisták középiskolába szállítására Szabadkára, Zentára, Magyarkanizsára és Törökkanizsára. A bentlakók jutányos áron színvonalas kollégiumi ellátásban részesülnek, állandó nevelőtanári felügyelettel. Az akadémián népes edzői stáb foglalkozik a különböző korosztályú utánpótláscsapatokkal Darko Veselinov vezetőedző irányításával. A fiatalember az akadémia létrejötte óta oszlopos tagja a csapatnak, és bár ő maga horgosi, de második otthonaként tekint Tóthfalura, ahol a focistapalántákat edzi. A futballedző és szakmai vezető a sikert sem csak gólokban méri, hanem a kitartó munkával elért eredményekben és a jó emberré válásban.

Böröc Anna felvétele

Böröc Anna felvétele

– Amikor 2012-ben elkezdtem a munkát Tóthfaluban, csak egy pályánk volt, azóta pedig hatalmas fejlődésen mentünk át, a körülmények sokat javultak, három pálya, sportcsarnok, konditerem, saját járművek is rendelkezésre állnak, amelyekkel a gyerekeket utaztatni tudjuk. Öt korosztály van az akadémián, 1–8. osztályosok, illetve I–IV. osztályos középiskolások. Száz gyermekkel foglalkozunk, és korosztályonként egy-egy edző dolgozik velük. Emellett kapus- és kondiedzőnk is van, tehát összesen hét edző dolgozik Tóthfaluban. Akik kollégiumi elhelyezésben vannak nálunk, hétfőtől vasárnapig tartózkodnak ott, illetve a meccstől függően – mesélte Darko Veselinov.

A vezetőedzőtől megtudtuk, hogy bár ezek a diákok Tóthfaluban laknak, de az akadémia buszaival szállítják őket a környező középiskolákba, Magyarkanizsára, Szabadkára, Zentára, Törökkanizsára, és természetesen mennek is értük. Az iskolai oktatást követően pedig az akadémián történnek a fociedzések és a kollégiumi foglalkozás. A bejáró focisták viszont az edzések időpontjától függően érkeznek a faluba. És ki ne hagyjuk a tóthfalui ebédeket a kollégiumban, amit volt alkalmam megkóstolni, és páratlan! Messze földön híres a konyhájuk, házias ízekkel, mindennapi főtt ételekkel, helybeli termelők portékáiból és a saját termékeikből. Hisz a jószágok adják a húst, a tejet, amelyből még sajtot is készítenek.

– Hét nevelőtanár is foglalkozik a gyerekekkel, akiknek segítenek a tanulásban. Az általános iskolások heti háromszor edzenek, és őket is ugyanúgy szállítjuk. Zentáról, Szanádról, Csókáról, Horgosról, Kispiacról, Magyarkanizsáról érkeznek, pontosabban megyünk értük és haza is visszük őket, ami, úgy vélem, a szülőknek nagy segítség. Egyelőre ezek az edzések napközben vannak, de a műfüves pályánkon esti edzéseket is tudunk majd folytatni, egyelőre a lámpák érkezésétől függ ennek megkezdése – mondta Darko Veselinov. – Számomra szakmai vezetőként és edzőként nemcsak az eredmények fontosak, hanem az is, hogy ezek a gyerekek, akik nálunk kezdik a pályafutásukat, sokra vigyék. Többen már a felnőttcsapatban is játszanak az adorjáni Tiszában, eljutottak a szerb harmadosztályba, valamint más ligákban, például a Csókában is nyolcan vannak. Nagyon fontos, hogy az itteni foci fejlődjön, a mi gyerekeink erősítsék a helyi csapatokat! Topolyával nagyon jó az együttműködésünk, a nálunk kinevelt fiatalok ott is folytatják a pályafutásukat. A TSC egyik alközpontja vagyunk, így a tehetséges fiatalok oda mennek ezt követően, illetve hozzánk is küldenek gyerekeket, akik majd a felnőttcsapatokban játszanak. Olyanra is van példa, hogy külföldre jutottak. Szőke Adrián tőlünk került a Puskás Akadémiába, majd Kölnben és Hollandiában játszott, rajta kívül sokan bekerültek NB III.-as és NB II.-es csapatokba – sorolta a vezetőedző, akitől azt is megérdeklődtem, hogy számára mi az igazi büszkeség a foci terén. – Soha nemcsak az eredménnyel kérkedem, hanem számomra szívet melengető a szülők visszajelzése, a gyerekek öröme, hogy nemcsak jó focista, hanem jó ember is válik belőlük. Nemcsak jó focistákat, hanem jó embereket is nevelünk Tóthfaluban. Az akadémián családias a hangulat, Utasi Jenő atyának köszönhetően. Tizenkét éve vagyok ennek a családnak a tagja, mindenki emberséges, és a kevésbé tehetséges gyermekek is kiváló eredményeket érnek el – árulta el a vezetőedző.

Az akadémián mindenkit egyenlőként kezelnek és húznak felfelé, önbizalmukra és egyéniségükre is vigyázva, óvva és építve lelki épségüket. Darko Veselinov azt is elmondta, hogy a lesérült játékosok is lehetőséget kapnak.

– A legkönnyebb a kevésbé jóknak búcsút inteni, nálunk azonban mindenkinek lehetőséget és segítő jobbot nyújtunk. Törekszünk a szülőkkel és a gyermekekkel való kompromisszumokra, és sok szeretettel várunk mindenkit a következő tanévre. A Facebookon, az Instagramon is követhetnek minket, és jó szívvel ajánlom a július 8-ától 13-áig tartó nyári focitáborunkat is. Jöjjenek el a gyerekek, nézzék meg a nálunk folyó munkát, mi pedig közülük a legjobbakat biztos minden erőnkkel megpróbáljuk itt tartani. A legtöbben ennek a tábornak köszönhetően kapnak kedvet a focizáshoz, az akadémiához. Mindenkit tárt karokkal várnak, akár kollégiumi elhelyezéssel, akár utaztatással a tóthfalui Nyers István Labdarúgó-akadémiára, ahol a családias légkörben a siker sok verejtékkel, de könnyen jön! Imádom látni a gyermekek fejlődését, ez ösztönöz engem is, és hogy átadjam a tudást és az értékeink megőrzésének fontosságát és az emberségességet, amit a falusi környezetben, az állatok közelségében, a természetben és a sport küzdelmeiben meg lehet lelni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Böröc Anna felvétele