Irodalomkedvelők, kortárs művészek, biciklizők gyűltek össze Magyarkanizsán szombaton. A Triciklifesztivál résztvevői egy teljes napot tölthettek el minden módon feltöltődve reggeltől estig a Tisza-parti városban. „Amikor 2021-ben Szegeden először kezdték el párhuzamosan forgatni a bringakormányt és a kortárs irodalom kiadványait, még a szervezők sem tudták, hogy hová fog kifutni az eredetileg három közösségi tér kollaborációjából építkező kisfesztivál. Annyit tudtak, hogy szeretnének új irányt szabni a berögzött kulturális erővonalaknak, és egymást követő programokkal hangsúlyozni a civilek módjára napi szinten együttműködő kulturális helyszínek profilját. Ezek a helyek kezdetben a MASZK Egyesület által fenntartott Megálló Közösségi Ház, a Grand Café és a Jazz Kocsma voltak, amelyek a Tricikli Fesztivál szegedi alapítóhelyszíneiként és a Szabad Terek hálózatának tagjaiként azóta is fő pillérei a kezdeményezésnek. A fesztivál nevében is rejlő hármasság azonban nemcsak a három szervezet által kitalált mozgó rendezvénysorozatra olvasható rá, 2022 óta ugyanis két határon túli város, a vajdasági Magyarkanizsa és az erdélyi Sepsiszentgyörgy csatlakozásával újabb értelmet nyert a Tricikli Fesztivál név: a körülbelül 12 tagból álló szervezőstáb nyaranta három ország három városában szervezi meg a formátumát tekintve azonos, helyszíni adottságait és közösségeit tekintve mégis különböző, mozgó művészeti fesztivált.” – áll a leírásban, ami a fesztivál kialakulását magyarázza.
Az első helyszín pedig Magyarkanizsa volt, ahol egy elvarázsolt világot alakítottak ki a triciklisek. Ritka alkalom, amikor a művészek magánházaiba betérhet bárki, és ez most így volt, ami külön pikantériát, sőt bensőséges és megtisztelő érzést adott a résztvevőknek. Nagy József és Sagmeister Lauráék udvarán beszélgettek művészetről, majd a Tisza-parton az esti csendet mécsesek fényével bevilágított csellószó zárta a különleges fesztivált. Danyi Zoltán, a rózsakertész, a szegedről induló irodalmi karaván utasaként vendégeskedett , vagy épp érezte otthon magát Magyarkanizsán. Szilasi László és Gyukics Gábor, akik Mezei Szilárddal együtt a jazzköltészet mélyére invitálták a közönséget. Udvarában látta vendégül a bicikliző társaságot Nagy József és Darida Veronika, rendkívüli tárlatvezetést tartott kiállításán Szalma Zsóka festőművész Törökkanizsán, a Híd folyóirat szerkesztősége bemutatta a lap legfrissebb számait, és készülő műveiről vallott a költő, Benedek Miklós, aki a tiszai csendben fel is olvasta egyik versét.
Oláh Tamás, a magyarkanizsai szervezőcsapat oszlopos tagja elmondta, hogy negyvenen biciklizek egyik helyszínről a másikra.
– Mi is még tapasztaljuk ennek a formátumnak az izgalmasságát, a lehetőségeit, hiszen ez a második Triciklifesztivál itt Magyarkanizsán. Nagyon könnyű tartalommal megtölteni ilyen izgalmas emberekkel, ilyen izgalmas helyszíneket. Ebben az évben vendégül látott minket Nagy József és Darida Veronika otthonukban, ahol velük és Danyi Zolival is beszélgettünk. Egy nagyon baráti, nagyon intim, otthonos beszélgetés részesei lehettünk. Mindig van egy izgalma annak, amikor egy első érzetre is otthonos térbe léphetnek be az emberek. Mi se érezzük idegennek magunkat és sokkal szabadabbak, nyitottabbak azok a beszélgetések, amelyek ilyen körülmények között történnek meg. Kint vagyunk a természetben, idén egy kirándulással indultunk, Szalma Zsóka kiállítását Törökkanizsán tekintettük meg a performansszal és a tárlatvezetéssel. A tervek között szerepel az, hogy ne kövüljön be ez a fesztivál meghatározott helyszínekre, hisz sok látnivaló van. Próbálunk rezonálni a helyszínekre, a helyiekre, a helyiekből kiindítani ezeket a beszélgetéseket. A község más településeire is el szeretnénk vinni a bicikliseket – mondta Oláh Tamás, aki Sepsiszentgyörgyön képviseli majd Magyarkanizsát.
A beszélgetők által körbeér a három helyszín, ez a fesztivál összeköti a három várost, ami a tricikli három kerekét jelképezi.