2024. október 10., csütörtök

Falugondnokok Bánátban is

Amikor 2015 novemberében beindult a falugondnok-szolgálat Vajdaságban, akkor kimaradtak a bánáti szórványtelepülések. Ezért a napokban megelégedéssel fogadták a bánáti falugondnok-szolgálat beindítását. A programot a VMSZ, a CMH iroda és a Caritas valósítja meg, a magyar kormány támogatásával.
Ördög Árpád a nagybecskereki Nikola Tesla Villamossági és Építészeti középiskolát fejezte be. Mivel a szakmájában nem kapott munkát, tíz évig festő-mázolóként dolgozott. A héten kezdte el új feladatát: falugondnok lett.

Ördög Árpád, a muzslyai falugondnok (Fotó: Kecskés István)

Ördög Árpád, a muzslyai falugondnok (Fotó: Kecskés István)

Muzslyán kezdte el a munkáját. Májusban várja a személygépkocsit és a ház körüli munkákhoz szükséges felszerelést, szerszámot, és akkor Szentmihályra, Erzsébetlakra és Lukácsfalvára is kijár majd. Addig pedig ismerkedik a feladatkörével és látogatja az idős embereket. Eddig mindenki bizalommal fogadta. Ebben nagy segítségére vannak a nagybecskereki Caritas házi ápolói, akik már hosszabb ideje nyolcvan idős személy gondozását végzik. Könnyebb velük menni az idős, egyedül élő személyekhez, és úgy könnyebb legyőzni az idős emberek aggályait. Olyan idős, egyedül élő személyekről van szó, akiknek vagy külföldön vannak a gyerekei, vagy egyszerűen nincs, aki gondjukat viselné. A falugondnok, ha kell füvet nyír, kertet kapál, az udvart rendezi, elmegy a boltba bevásárolni a legszükségesebb élelmiszert, vagy elviszi az idős személyt az orvoshoz. De sokszor egy ajtónyitással és egy kis beszélgetéssel is megelégszenek ezek az emberek.
A 83 éves muzslyai Tápai Piroska kertjét már csak a természet munkálja. Benőtte a növényzet, szinte végig sem lehet menni rajta. Amíg a férje élt, ez egy gyönyörű kert volt, gyümölcsfákkal, veteménnyel. Egyik fia Szabadkán, a másik Muzslyán él. Látogatják édesanyjukat, de a saját családjuk meg a folytonos megélhetési küzdelem leköti őket. Mint mondja, sokat jelent számára, hogy időnként valaki meglátogatja és segít neki. Mert, mint mondja, az öregség sokszor nem olyan szép, mint ahogy azt mondani szokták.
A muzslyai Andrácsik István a nagybecskereki szőnyeggyárban dolgozott 32 évet. Felesége súlyos beteg, lányuk Németországban van. Kicsit röstelli is, hogy segítségre szorult, pedig, mint mondja, az ősszel még felásta a kertjét, de most már nem bírta bevetni.
Varga Anna egyedül él. Családja nincsen. Amíg bírta, napszámba járt, de most, 83 éves korában már nem bír dolgozni. Nyugdíja nincs, havi 8250 dináros szociális segélyből él. Mint mondja, nagyon nehéz ebben a korban egyedül élni.
Muzslya legnagyobb közép-bánáti magyar többségű helyi közösség, amely közigazgatásilag Nagybecskerek része. Az utolsó népszámlálás szerint nyolcezer lakosa volt, abból öt és félezer magyar. Azonban sokan elköltöznek. Különösképpen a fiatalok. Emiatt a falu fokozatosan elöregszik. Hallai Zoltán tanácselnök szerint csak Muzslyára kellene egy falugondnok, olyan sok az idős, segítségre szoruló ember.
Nagybecskerek mellett Közép-Bánátban még egy falugondnok kezdte el a munkáját. A magyarcsernyei Táncos Tamás Tóbán, Magyarcsernyén, Kisoroszon és Tordán tevékenykedik. Egyelőre másfél éves projektumról van szó, amely remélhetőleg folytatódik majd.