2024. november 4., hétfő

Magyarok várták a magyarokat

Ötvenhatos megemlékezést tartottak Muzslyán

Az 56-os emléktábla megkoszorúzásával, szentmisével és ünnepi műsorral emlékeztek hétfőn a forradalom eseményeire a bánáti Muzslyán. A település lakóiban ma is él azoknak az időknek az emléke, amikor a forradalom leverése után magyarországi menekültek kerültek a falu közelében létesített écskai befogadó táborba, és „magyar segítette a magyart”.

A muzslyaiak a Szabad Európa és a Londoni Rádióból értesültek, hogy Magyarországon forradalom van. Szurkoltak a forradalomnak, majd annak a bukása után együttérzéssel fogadták az ide érkező menekülteket. A falu apraja-nagyja ott volt a Lehel pályán, amikor megérkezett az első tehergépkocsi a menekültekkel. Azok csakhamar átkerültek a szomszédos Écskán létrehozott befogadó táborba, de mivel Muzslyán többségben magyarok éltek, a jövevények gyorsan összeismerkedtek a helyiekkel. 

– A félezer menekült másfél év után nyugatra távozott. Az itt eltöltött idő alatt komaságok, szerelmek és házasságok is születtek, a jövevények és a helybéli magyarok között. Écskán 67 házasságot kötöttek, a muzslyai Mária Szent Neve templomban 12 gyermeket, a becskereki református templomban pedig 3 gyermeket kereszteltek meg. A gyermekeket szeretettel tartották a keresztvíz alá. A kapcsolat hosszú-hosszú éveken át tartott. A levelek jöttek-mentek, fényképek is az itt eltöltött időkből – mesélte Palatinus Aranka néprajzkutató, az események jó ismerője. 

A Petőfi Sándor MME színháztermében bemutatott műsorban felléptek a Szervó Mihály Általános Iskola diákjai és a művelődési egyesületnek a tagjai. Az 56-os események kevésbé ismert részleteiről Magyar Dániel történész tartott előadást. A rendezvényen Kovács Elvira, a Vajdasági Magyar Szövetség elnökségi tagja mondott ünnepi beszédet. 

– Nemzeti ünnepeinken, így október 23-án is azt ünnepeljük, hogy egy nemzet vagyunk. Ezt tényként ünnepeljük. Tudjuk, hogy naponta kell dolgoznunk azon, hogy ezt megértessük és elfogadtassuk a többségi nemzettel, hogy elérjük, hogy mindenben folyamatosan partnerként tekintsenek ránk. De ez a mi a feladatunk, sorsunk. Ezt vállaltuk. Mi, vajdasági magyarok büszkék vagyunk Magyarország nemzeti kormányára, arra, hogy ezekben az empátiát, de józanságot is megkövetelő időkben az európai, közép-európai összefogást és a nemzeti érdeket egyszerre tudja képviselni, egyetlen pillanatra sem feledkezve meg a határon túl élő közösségek gondjairól, elképzeléseiről, a napi küzdelmeinkről – mondta Kovács Elvira. 

Az 1956-os forradalom áldozataiért tartott szentmisét a muzslyai templomban Elias Ohoilledwarin plébános mutatta be. A falu központjában tíz éve álló emléktáblánál az anyaország nevében Tankóczi Zsombor Attila, Magyarország Szabadkai Főkonzulátusának konzulja helyezte el a kegyelet virágát. Koszorúzott a MNT, a Nagy Imre Társaság szabadkai szervezete, a VMSZ, a VMMSZ, Muzslya HK és a Petőfi Sándor MME képviselői.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Koszorúzás az emléktáblánál (Fotó: Kecskés István)