2024. szeptember 8., vasárnap

Halló, halló!

Mennyit is telefonálnak az óbecsei önkormányzatban?

Az Óbecsei Ifjúsági Szervezet (BUM) és a mojbecej.rs internetes portál górcső alá vette az óbecsei költségvetés különböző tételeit. Akcióikhoz a polgárok is adnak ötleteket, így nemrégiben egy névtelen olvasó azt javasolta, vegyék közelebbről szemügyre a politikusok telefonköltségeit. A BUM a honlapon tette közzé a 2010-es, 2011-es, 2012-es, névre szóló telefonszámlák összegét, de azt is megtudhattuk, az idei év első nyolc hónapjában mennyibe került az adófizetőknek a városvezetők telefonálása.

Az önkormányzat 2010-ben összesen 1,77 millió dinárt költött telefonálásra, ennek 68 százalékát a vezetékes telefonok tették ki, 20 százalékát az alkalmazottak beszélgették le mobiltelefonjaikon, míg a politikusok csupán 12 százalékot mobiloztak. 2011-ben a telefonköltségek összesen 1,4 millió dinárra rúgtak, a vezetékes telefonálás ebben az évben 54 százalékos arányú volt, az alkalmazottak mobilköltsége 30, a politikusoké 16 százalékra emelkedett. 2012-ben, a választások évében lényegesen többet telefonáltak az önkormányzatban: összesen 2,38 millió dinárjába került az adófizetőknek az érdekeiket képviselők telefonbeszélgetése, ekkor ebből már csak 30 százalék volt a vezetékes telefonköltség, az alkalmazottak 33, míg a politikusok 37 százalékot különítettek el erre a célra a közös kasszából.

Az idei év első nyolc hónapjának adatai azt sejtetik: a számlák most sem lesznek kisebbek, eddig ugyanis összesen 1,88 millió dinárt kellett telefonálgatásra kifizetni. A vezetékes telefont egyre kevesebben emelik fel, az idén ennek a tételnek az aránya 21 százalékra zsugorodott, ugyanennyit tesz ki az alkalmazottak mobilszámlája, míg a politikusoké 58 százalékra emelkedett.

A legnagyobb egyéni telefonszámla 2010-ben és 2011-ben sem haladta meg a 25 ezer dinárt, azóta viszont ez a szám egyes esetekben eléri ennek a tízszeresét is: Vuk Radojević polgármester augusztusban 118 771, Dalibor Kekić tanácstag júliusban 65 556, Svetlana Vuletić tanácstag augusztusban 55 735 dinárt mobilozott el. Az önkormányzati mobilcsomagban lévő minden telefonáló egymás között ingyenesen beszélgethet.

A BUM összehasonlítása szerint a Telekom Srbija legdrágább csomagja, a MIX NET XXL 4740 dinárba kerül, és ezért a pénzért minden hálózatban 2000 percet lehet lebeszélni és 10 ezer üzenet küldhető. Egy több mint 118 ezer dináros telefonszámla árán 25 ilyen csomag vásárolható meg, amivel egy hónapon át elvileg 50 ezer percet lehet lebeszélni – ez azt jelenti, hogy megállás nélkül 34 napon át telefonálhatunk, miközben 250 ezer sms-t küldünk el.

2010-ben és 2011-ben egyébként létezett korlátozás a telefonhasználatra, és ha valaki túllépte a 2000 dináros keretet, a fizetéséből vonták le a különbözetet. Ez a limit 2012-től 5195 dinár lett volna, de 2012 elején új telefonos csomagot vezetettek be, amivel az addig érvényes limithatározat érvényét vesztette, és mivel nem hozták meg az újat, a keret túllépése miatt hónapokig senkinek nem vontak le a fizetéséből. Az új határozat az idén április elsején lépett életbe, de az csak az alkalmazottakra vonatkozik, a politikusokra nem. Ez alól példaértékű kivételt csupán Miomir Jelenić tanácstag és Dragan Tošić, a polgármester segédje jelenti: előbbi úgy nyilatkozott, júniustól a fizetéséből vonják le a kerettúllépését, utóbbi ahhoz járult hozzá, hogy a júliusi számláján szereplő közel 13 ezer dináros roaming-díj összegével csökkentsék a bérét. A többi politikus a limit – rájuk nem vonatkozó – újra bevezetése óta csaknem 430 ezer dinárral lépte túl az alkalmazottakra kiszabott költségkeretet.

A fenti adatok heves reakciókat váltottak ki az olvasók körében, sokan ostorozták a politikusokat a túlköltekezés miatt, mások azzal érveltek: külföldi potenciális beruházókkal tárgyalni ugyancsak lehet befektetés, ha azt siker koronázza. A korlátozás kiterjesztésével és tudatosabb telefonálási szokások kialakításával vagy indokolt esetben tételes elszámolással az adófizetők pénzéből erre a célra minden bizonnyal lényegesen kevesebbet is lehetne költeni.

Összehasonlításképpen: az egyik legnagyobb nemzetközi pénzintézet magyarországi leányvállalatában egy rendszer összesíti a hívásokat, ezekből a munkavállaló és a menedzser is bejelöli a magánhívásokat, amelyeket a cég levon a fizetésből. A legnagyobb magyar vállalatban pedig pozícióhoz rendelt keretsávok léteznek, egy szakértő például 20 ezer forintot (7700 dinárt) beszélhet a cég terhére, míg a munkatársi besorolású alkalmazottak ötezret (1900 dinárt) – ezen összegek felett a munkavállaló fizeti ki a beszélgetések és üzenetek díját. (Mindegyik cégben egymás között természetesen ingyenesen beszélgethetnek a dolgozók.) Nagyobb vállalatokban arra is van példa, hogy a vezetékes telefont csak titkos jelszóval használhatja az, akihez hozzárendelték a számot.