A fasizmus és az antiszemitizmus elleni harc napja alkalmából az Óbecsei Gimnáziumban mgr. Milivoj Bešlin történész fórumon beszélt arról, hogy mit jelent a fasizmus, honnan ered, milyen megnyilvánulásai léteznek, és melyek az ismérvei. A diákokkal folytatott beszélgetés során hangsúlyozta: ahogy a múlt század húszas éveiben, úgy napjainkban is polarizáció jellemzi az európai társadalmakat, amelyekben ezúttal a bevándorlók az egyik bűnbakok.
A fórumon szóba került a november 10-én képernyőkre kerülő Ravna gora című tévéfilmsorozat is, amivel a szerzők a történész szerint relativizálni akarják a csetnik mozgalmat, és Draža Mihajlović szerepét is új megvilágításba helyezik.
– A csetnikek kezdetben a megszállók ellen harcoltak, de már 1941 novemberében kollaboránsokká váltak. Soha nem voltak antifasiszták, ezt támasztják alá az általam kutatott történelmi dokumentumok. Tragikusnak tartom, hogy egy ostoba trashfilmrendező, Radoš Bajić ad most nekünk történelemleckét. Ez az ország szégyene. Ezek a dolgok nem történnek véletlenül, mert ez a banalizálás egy tudatos folyamat része. A tankönyvek nem tanúskodnak ezekről az évekről, de majd egyszer történészeknek szolgálnak kordokumentumként ahhoz, hogy milyen is volt a mai Szerbia – tette hozzá a történész.
A fórumon levetítették az óbecsei Stevan Živkov Andričina Fajelmélet és A nácizmus mítoszai című rövidfilmjeit is.