Knézi Péter, az óbecsei képviselő-testület elnöke bő egy éve az Óbecséért civil szervezet tagjaként látja el funkcióját, előtte négy éven át volt a község VMSZ-es polgármestere. Az évet értékelve elmondta: a kkt ülései incidensek nélkül zajlottak, több határozati javaslat is az ellenzék javaslatára vissza lett vonva, ami szerinte inkább tekinthető egy korrekt hatalmi-ellenzéki együttműködésnek, mintsem rosszul kidolgozott javaslatoknak. A legfontosabb döntések egyike a közvállalatok alapszabályainak az összehangolása volt a közvállalatokról szóló törvénnyel, elfogadták a 2016-ig érvényes gyermekjóléti akciótervet és az Oroszországi Föderáció moszkvai területének Istra körzetével megkötött együttműködési megállapodást, természetvédelmi parkká nyilvánították a Beljanska Barát, a község piacait a Komunalac Közvállalat hatáskörébe utalták és megszületett a község 2020-ig érvényes fenntartható fejlődési stratégiája. A költségvetés második módosítására december 30-án kerül sor, ekkor fognak a képviselők szavazni a mezőőr-szolgálati díj fizetésének a felfüggesztéséről is, amit egy ombudsmani javaslat miatt tűznek napirendre.
Utódja, Vuk Radojević polgármester rendszeresen felemlegeti, hogy 222 milliós adósságot örökölt, amire nemrégiben Ön egy kkt-ülésen úgy reagált: tárják a nyilvánosság elé ennek az adósságnak az összetételét. Ez mégsem történt meg, holott enélkül Önre vetül rossz fény.
– A polgármester nekem mindig kihangsúlyozza, hogy ez nem ellenem irányuló támadás, de én voltam a polgármester, én feleltem a költségvetésért. Ez a 222 millió dinár egy olyan összeg, ami tavaly július végén egy pénzügyi leltárban szerepelt, mint pillanatnyi állapot, de nem a valós adósságot tartalmazta, hanem szerepelt benne minden, az adott napon meglévő belső költségvetési adósság, azaz folyó költség is. A 45 napos fizetési határidő az idén lépett életbe, de korábban volt arra is példa, hogy két-három hónapot is csúsztunk a kifizetésekkel. Szerepelt benne örökölt adósság is, például a termálkút kifúrásáért járó 45 millió dinár, ami a Nagyberuházási Alap vállalása volt, de nálunk jelent meg, amíg az alap ki nem egyenlítette. Volt egy 1982-től húzódó kamatkülönbözet is a NIS felé a régi termálvizes kút használatért, ennek a több mint harmincmilliós tartozásnak a fejébe az önkormányzat most helyet biztosít a NIS-nek egy benzinkúthoz. Több mint 200 milliós adósságot egy 900 milliós költségvetés nem tudna elviselni. A 2012-es év zárójelentése szerint sem hoztunk át adósságot, sőt 73 millió dinár pluszpénz maradt a kasszában.
Az Óbecséért civil szervezet hogyan képzeli el a következő választásokon való részvételt?
– A közvélemény ismeri, miként jutottunk mi abba a helyzetbe, hogy jelenleg ilyen formában politizálunk. A VMSZ-nek az a része, amely akkor úgy döntött, az önkormányzat része kíván lenni, ma a Komunalac Közvállalatot és az Óbecsei Népkönyvtárt vezeti, mindkettőt nagyon jól. A választásokat illetően még nem alakult ki az álláspontunk. Civil szervezetként a mi hatáskörünk az önkormányzatig terjed, ahol mi négy fővel vesszük ki részünket a munkából – ez egy olyan választási lista technikai felbontásának lett az eredménye, amely ott hasadt, ahol az álláspontok ütköztek. Ha a választásokról beszélünk, akkor sokkal többről van szó, mint egy civil szervezet sorsáról. A 2012-es a választások megmutatták azt, hogy elérkezett az utolsó pillanat ahhoz, hogy a magyar politikum összefogjon. Meg kell nézni, hogy Óbecsén az öt magyar párt hogyan teljesített mind a listákon, mind az egyéni jelöltekkel. Mindenkire szükség van egy hatékony magyar érdekképviselet kialakításához.
Amikor összefogásról beszél, a VMSZ-re is gondol?
– Abszolút. Úgy gondolom, hogy a VMSZ, mint rangidős, ezt meg kellene tegye. Annak, aki megértette a tavalyi választások üzenetét, mindenképpen meg kell kongatnia a vészharangot. Mi a VMSZ-ben 100–110 ezer szavazatot vártunk, és kaptunk 67 ezret – ez elég nyomós érv a stratégia újragondolására, de a kisebb pártok is jobban megtalálnák a helyüket a politikai palettán, ha összefognának. Egy tömbben sokkal eredményesebbek lehetnénk.
A jövő évi költségvetés december 30-án kerül a kkt napirendjére. Jövőre kevesebb pénzből tudnak majd gazdálkodni. Kiket érint majd ez?
– Körülbelül százmillióval kisebb lesz a költségvetés, ez mindenkit érint majd. Minden tervezett beruházást félre kellett tennünk, csak a puszta megélhetésre lesz pénzünk. Legalább négy módosítása lesz ennek a költségvetésnek, és negyedévente kell majd költségvetés-módosítást végeznünk, mert különben nem fogjuk tudni kezelni a helyzetet.
Mi lesz a beígért beruházásokkal, például a péterrévei vízellátás javításával?
– Vannak olyan beruházások, amelyekre már kötelezettséget vállaltunk, hogy a megnyert tartományi vagy köztársasági forrásokhoz hozzájárulunk: ez az óbecsei főtéren a Matica srpka épületeként elhíresült objektum felújítása, a Petőfi Sándor Általános Iskola tornaterme és valószínűleg a déli, Törökbecse és Újvidék felőli bekötőútnál megépítendő körforgalom. A többi beruházásról ezek után tudunk dönteni, elképzelhető, hogy egy hosszú lejáratú bankkölcsönnel tudunk majd ezekre pénzt előteremteni. 2010-ben is éltünk már ezzel a lehetőséggel, ezt javasoltam a mostani a hatalomnak is. A döntés erről, így a péterrévei vízellátáshoz szükséges beruházásról is majd egy januári „leltár” és beruházási prioritás felállítása után születik meg.