Ingyenes pszichológiai tanácsadó szolgáltatás indult Óbecse községben a 15 és 30 év közötti fiatalok részére, az érdeklődők egy kérdőív kitöltésével jelentkezhetnek a programra. A tanácsadásokra hetente egyszer kerül sor, Óbecsén az Ifjúsági Irodában, Bácsföldváron és Péterrévén pedig a helyi ifjúsági klubok helyiségeiben fogadják a jelentkezőket. A magyar nyelvű foglalkozásokat Detki Kókai Anikó pszichológus és pszichoterapeuta vezeti, aki szerint a mai fiatalok körében a lelki probléma már nem számít tabutémának.
– Úgy látom, hogy a fiatalok már másképpen élik meg ezeket a dolgokat, másképpen értékelik a mentális egészséget, sokkal nagyobb hangsúlyt helyeznek rá, mint ahogyan azt korábban, akár 10–15 évvel ezelőtt tettük. Számukra ez már nem akkora tabu. Természetesen még mindig vannak, akik ódzkodnak ettől, akik nem szívesen mennek el ilyen tanácsadásra – fogalmazott a szakember. Hozzátette: bár a fiatalok sokkal nyitottabbak a mentális problémák felismerése és kezelése tekintetében, sokan vannak, akik valamilyen lelki gondokkal küzdenek.
– A leggyakoribb problémák, amelyekkel hozzám fordulnak a fiatalok, gyakran a szülőkről való leválás, a tőlük való szeparáció érzelmileg, anyagilag és fizikailag is. Egyéb családi problémákkal is felkeresnek, például, ha valaki valamilyen függőséggel küzd a családban. Pánikrohamokkal és depresszióval, szorongásos zavarokkal, valamint párkapcsolati problémákkal küzdők is szoktak hozzám fordulni. Ezenkívül, ha valaki a középiskola befejezése után folytatja a tanulmányait, az egyetemi évek alatt jelentkezhet stagnálás, az illető valamiért nem tud előrelépni, koncentrálni. Ennek nagyon sok oka lehet, ezeket vizsgáljuk, megpróbáljuk kideríteni, hogy mi is vezethetett ide. A gyászfolyamat vagy valamilyen függőséggel való küzdelem során is kérnek tanácsot. Ha az utóbbit időben észreveszik, akkor lehet, hogy még intézményesítés nélkül is tudunk valahogyan segíteni, vagy legalábbis irányt adni, hogy kihez forduljon – mondta Detki Kókai Anikó.
A pszichoterapeuta szerint a barátokkal való beszélgetés fontos, de ez sokszor nem vezet konkrét megoldásokhoz.
– Gyakran kapok olyan visszajelzést, hogy nem kell nekem pszichológus vagy pszichoterapeuta, ott vannak a barátaim vagy a családom. Ilyenkor mindig elmondom, hogy ez nagyon jó, ez egy nagyon fontos támasza az embernek, de ne úgy képzeljük el ezeket a mi beszélgetéseinket, mint egy átlagos, mindennapi csevegést, beszélgetést. Ez egy strukturáltabb dolog, itt vannak céljaink, ami felé haladunk, összpontosítunk arra, hogy a páciens mire támaszkodhat a környezetében, tehát egy vagy több konkrét problémát próbálunk megoldani. Azt is tapasztalom, hogy az embernek nagyon sokszor arra van szüksége, hogy ne egyedül menjen keresztül bizonyos dolgokon, hanem hogy legyen egy stabil folyamat mellette, amely kíséri egy bizonyos krízishelyzetben. Nyilván nem mi oldjuk meg a páciensek problémáit, de meg tudjuk őket hallgatni, irányt tudunk mutatni, azonosítani tudunk bizonyos dolgokat, meg tudjuk nevezni az érzelmeket. A fiatalok sokszor egyedül vannak, és tartanak attól, hogy ha szakemberhez fordulnak, akkor mások mit fognak gondolni róluk, esetleg kiközösítik őket. Pedig nagyon fontos a megelőzés. Mindig hangsúlyozom, hogy mindenkinek a saját problémája a legnagyobb, és nincs szükség másnak az engedélyére ahhoz, hogy felkeressünk egy szakembert – közölte a pszichoterapeuta.
Nyitókép: Detki Kókai Anikó korábban az óbecsei Népkönyvtárban is foglalkozott a fiatalok mentális egészségével (Fotó: Kancsár Izabella)