Tavaly szeptemberben két általános iskolás színjátszó csoport indult magyar nyelven a Perem Magyar Színházi Egyesület keretében az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkörben. Rókus Zoltán színművész heti rendszerességgel foglalkozik a kis színészekkel. A foglalkozásvezető elmondta, a színjátszó csoportok fő célja, hogy a gyerekek, akik az iskola mellett pódiumművészettel is foglalkoznak, tettre készek lehessenek az élet minden területén.
– Az a legfőbb szempontunk, hogy szárnyaikat bontogathassák, mindezt ügyesen vezetve, hogy véleményük legyen a világról, és ezt a véleményt alá tudják támasztani, indokolni. Hogy merjenek kiállni a nagyközönség elé, nemcsak csoportban, hanem egyénileg is. Nem az a cél, hogy később színészek legyenek, hanem az, hogy ne zavarja meg őket semmi, és bátran, felemelt fejjel, bravúrosan tudjanak a későbbi években kiállni minden megmérettetéssel szemben, és tudjanak nyilatkozni. Volt olyan gyermek, aki néhány mondatot is alig mert hangosan felolvasni, viszont az évad végére már ő volt, aki nyilatkozott a sajtónak – fogalmazott Rókus Zoltán, aki köszönetét fejezte ki a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárságnak, amely támogatta a foglalkozásokat.
Tizenöt gyermek mutathatta meg rátermettségét az idényt záró színpadi előadásokban, amelyekben a kisebbek az Óriás répa történetét vitték színre, míg a náluk egy kicsit idősebb korosztály Az erdő sunyisága című színpadi művet adta elő. Mindkét darabot megtekinthették az óbecsei Samu Mihály Általános Iskola, a Sever Đurkić Általános Iskola és a Petőfi Sándor Általános Iskola alsósai, illetve meglepetésként egy bábelőadást is láthattak.
– A két színjátszó csoport mellett lehetőségünk volt Vajdaságban másodikként csatlakozni a Hagyományok Háza Hálózat Bűvös Bábos programjába, aminek az a célja, hogy új életet leheljen a gyermek bábcsoportokba, illetve elősegítse megalakulásukat. Az óbecsei színjátszók A halak titkos élete című, nonverbális játékkal rukkoltak elő, és a darabot szombaton, június 15-én Tiszakécskén is előadhatták, ahol több gyermek bábcsoport közül a legjobbak között szerepeltek. Igazán izgalmas idényt zártunk, és szeptembertől még nagyobb lendülettel vágunk neki az új élményeknek, párbeszédeknek, vitaindítónak, dialógusoknak és nem utolsósorban a sok-sok játéknak – tette hozzá a foglalkozásvezető.
Nyitókép: A színjátszó csoport tagjai a helyi általános iskolákban is bemutatkoztak (Fotó: Perem Magyar Színház Egyesület)