2024. június 30., vasárnap

Gyermekek a népművészet világában

Néptánc-, népzenei és kézműves tábort tartottak Óbecsén

Tegnap ért véget a Közös kincseink elnevezésű néptánctábor Óbecsén, amelyet ötödik alkalommal szervezett meg a helyi Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör. Az ötnapos tábor célja a néptánc  megszerettetése, a népdalok megismertetése, a népszokásainkkal való ismerkedés, illetve a kézműves foglalkozások bemutatása és kipróbálása, azaz a közös kincseink megőrzése. 

– A Nemzeti Kulturális Alap által támogatott táborban alsós és felsős gyermekek is jelentkeztek, összesen mintegy hatvanan. Eredetileg két csoportban terveztük velük a munkát, külön csoportban a felsősök és külön az alsósok, de végül a negyven alsóst két csoportba osztottuk, hogy könnyebben menjen a munka. A fiatalabbakkal Cseszák Korcsik Anikó, a Petőfi kultúrkör néptánctanára és Fenyvesi Zénó néptáncos, a felsősökkel pedig Szabó Róbert, a szarvasi Chován Kálmán Alapfokú Művészeti Iskola néptáncpedagógusa foglalkozott, aki a Tessedik Táncegyüttes táncoktatója is egyben – közölte Ricz Róbert, az óbecsei Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör elnöke.

A néptánctáborral egy időben tartották meg a Forrás Magyar Népművészeti és Kulturális Oktató Központ két táborát. A Kölyök kaláka elnevezésű kézműves tábor a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság támogatásával valósult meg. 

– A gyermekek a táncoktatások között a népi kézművesség rejtelmeibe tekinthettek be. Agyagból készítettek tárgyakat, illetve bútorfestést tanított nekik Torjai Zita Katalin és Varga Norbert, ezenfelül a fiúk bőr, a lányok pedig gyöngy ékszereket készítettek, amelyeket persze haza is vihettek. Emellett Békésapáti T. Zsófia nemezelt a táborozókkal, a kisebbek labdát, míg az idősebbek kis válltáskát készítettek maguknak – mondta Cseszák Balázs, a Forrás MNKOK elnöke, és azt is hozzátette, hogy az öt nap alatt népzeneoktatás is folyt, amelynek keretében a cimbalommal ismerkedhettek meg az érdeklődők. 

– A Forrás Magyar Népművészeti és Kulturális Oktató Központ nagy figyelmet fordít a népzenészek képzésére, egész évben folyik az oktatás az egyesületben. Eddig csak 2-3 gyermek és fiatal tanult cimbalmozni, most azonban már megsokszorozódott a számuk. Ezért döntöttünk úgy, hogy a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával az idén is megszervezzük a cimbalomtáborunkat, ahol a kezdő cimbalmosokkal Tallós Kinga, a Csermely zenekar tagja foglalkozott. Ő mutatta be a zenélést ezen a hangszeren, illetve megtanított néhány rövidebb, egyszerűbb népdalt is az érdeklődőknek – fogalmazott Cseszák Balázs. 

A táborozók a napi elfoglaltságuk mellett szórakoztak is, hiszen a szervezők színes és érdekes programokkal készültek. A törökbecsei Micsik Béla hangszerbemutatót tartott számukra, részt vehettek a Csermely zenekar koncertjén, egyik nap az óbecsei sportközpont fedett medencéjében lubickolhattak, de legtöbbjüknek a falujáték tetszett a legjobban. 

– A falujáték során a csapatoknak 18 érdekes feladatot kellett teljesíteniük Alsóváros különböző pontjain. Többek között ellesték az arcmasszázs technikáját, felírták a virslis kifli receptjét, segítettek Hamupipőkének, tortát készítettek, kipróbálták a szkandert, majd lemérték a karizma kerületét. Csináltak csoportos szelfit a cikk-cakk rámpánál, karcsatot készítettek tésztából, illetve parasztos mozaikot. Jól kifáradtak a csapatok tagjai, de élmény volt nekik, közös kincseket vihettek haza emlékbe – mondta Ricz Kasziba Beáta, a Petőfi kultúrkör munkatársa.

Nyitókép: (Fotó: Petőfi Sándor Magyar Kultúrkör)