Táncpanoráma, táncházak, koncertek, világzenei kisszínpad, kirakodóvásár, régi mesterségek bemutatása, borutca, gyermekelőadások, Aranykapu játszóház – a felsoroltakból is kiderül, milyen sokrétű az idén is az Interetno fesztivál.
A rendezvény megnyitója pénteken este zajlott, házigazdája pedig Kálló Béla színművész volt. Mint mondta, bűvös számhoz értünk, amelyet 12+1-nek nevezünk, ezzel is hódolva a mindenki által ismert babonának. Az idén egy nappal bővült a fesztivál, egy zenekarral több lép fel, mint tavaly, és még néhány ráadás jelzi azt, hogy az idei fesztivál mottója a plusz egy. A lényeg azonban mégis az, hogy együtt ünnepeljük a tánc, a zene és a barátkozás összetartó erejét.
A megnyitón Nyilas Mihály tartományi oktatási, közigazgatási és nemzeti közösségi titkár, a vajdasági kormány alelnöke, külön gratulált a városnak és a Népkör MMK-nak a pompás fesztiválhoz és kitűnő megszervezéséhez:
– Igazi fesztiváli hangulat és kultúrák sokszínűsége várja az idelátogatókat. Az Interetno sikeressége viszont nem csupán a számos fellépőből és tartalmas programból áll. Nagyon jó ennyi mosolygós, vidám arcot látni. Újra életre kelt a város a városban, illetve az Etnopolis Szabadkán – jelentette ki Nyilas Mihály, és üdvözölte az egybegyűlteket.
Az idei Interetno fesztivált Maglai Jenő, Szabadka polgármestere nyitotta meg, hangsúlyozva a szabadkai Népkör MMK jelentőségét:
– A Népkör MMK a magyar közösség legkiemelkedőbb művelődési egyesülete Észak-Bácskában. Újfent megállta a helyét, városunkba hozta a világot, ezáltal távoli országok fiataljai ismerhetik meg a kultúránkat, miközben mi is megismerjük az ő szokásaikat. Régiónk egyik legkiemelkedőbb fesztiváljává vált az Interetno. A szabadkaiak és a távolabb élők is magukénak érzik, ragaszkodnak hozzá, ezért a tisztségviselők kötelezettsége, hogy gondját viseljék és erősítsék – hallottuk a polgármestertől.
A megnyitó talán legfelemelőbb pillanata a táncosok felvonulása volt, amelyet a közönség óriási tapssal fogadott. Ezek után az ún. toleranciatáncra, táncpanorámára került sor, amikor is bemutatkoztak a tánccsoportok. Az est folyamán az Interetno himnuszát is hallhattuk, Csizmadia Anna, Bakos Árpád és Kovács Nemes Andor előadásában, továbbá felléptek a Népkör táncosai is.
Szombaton délelőtt Maglai Jenő, Szabadka polgármestere fogadta a tánccsoportokat a városháza dísztermében. Köszöntőbeszédében a város multikulturalizmusát hangsúlyozta:
– Az Interetno Szabadka egyik legmeghatározóbb fesztiválja, amely során az idelátogatók megismerhetik városunkat, és hírül vihetik. A fesztivál szinonimája a városunkra jellemző multikulturalizmusnak, tükrözi nemzeteink békés egymás mellett élését – mondta a polgármester.
A tánccsoportokat Takács Márta, a Népkör MMK elnöke is üdvözölte, majd köszönetet mondott a város vezetőségének az Interetno fesztivál támogatásáért.
A fesztivál idején, még két nap erejéig, a közönség a Costa Rica-i, az észak-ciprusi, lettországi, macedóniai, romániai, magyarországi és szerbiai táncegyüttesek fellépéseit láthatják. Nem csak a főtéren zajlanak események. A Népkör MMK-ban fesztiválklub fogadja az érdeklődőket, amely során különböző nemzetek tartanak ételkóstolókat, ezenkívül tánc, táncház és koncertek teszik hangulatossá az estéket.
Ma 18 órától a Szent Longvinus Középkori Hagyományőrző Egyesület vitézi bemutatóra invitálja a közönséget, 19.30-tól kerül sor a táncpanorámára a külföldi csoportokkal, 21.30-tól pedig a Karaván família koncertjére. A Népkör MMK fesztiválklubjában 23 órától moldvai táncház zajlik a Szüvellő együttessel és Lippantós tánccsoporttal.
Holnap ér véget az Interetno fesztivál. A Szent Teréz-székesegyházban 18.30-tól sorra kerülő igeliturgia után, 19.30-tól felvonulnak a fesztivál résztvevői, 20 órakor pedig következik a záróceremónia. A fesztiválklubban ezek után fesztiválzáró mulatság, diszkó- és salsaest lesz.