2024. július 17., szerda

A halálba menekülnek

Csak az idén több mint százan kíséreltek meg öngyilkosságot Szabadkán – Nyíltan kommunikáljunk a depresszióra hajlamos családtaggal

Szeptember tizedike az öngyilkosság megelőzésének világnapja. Szabadka nem csak országos, de nemzetközi szinten is azon városok közé tartozik, ahol a legtöbb az öngyilkossági kísérlet, illetve az öngyilkosság. A Szabadkai Közkórház adatai szerint tavaly összesen százhetven öngyilkossági kísérlet történt, s ebből ötvenkilenc halállal végződött.

Az idei adatok sem mutatnak javuló tendenciát, hiszen az év első nyolc hónapjában száztízen kíséreltek meg öngyilkosságot, 18-uknak pedig sikerült véget vetni életüknek. A kísérletek száma mindig mintegy húsz százalékkal nagyobb, s az adatok azt mutatják, hogy a férfiak döntenek többször az öngyilkosság mellett, s ők azok is, akiknek nagyobb arányban sikerül is a halálba menekülni. A nők inkább csak a kísérletig jutnak. A tavalyi 59 áldozatból negyven férfi, és 19 nő volt.

Mint azt dr. Koleszár Borbála pszichiáter a City televíziónak nyilatkozva elmondta, az adatokat figyelembe véve az áldozatok, illetve az öngyilkosságot megkísérlők 35 és 44 év közöttiek. Abban az életkorban veszítik el a talajt a lábuk alól, amikor a legtermékenyebbnek kellene lenniük, amikor úgymond erejük teljében vannak az emberek. Az öngyilkosságra hajlamos emberek a legtöbbször az anyagi helyzetük miatt menekülnek a halálba, de számos élethelyzet van, amit kilátástalannak ítélhetnek meg.

A legtöbben ősszel vagy tavasszal menekülnének a halálba, s a hétvégék és a hétfő éjszakák a legkritikusabbak.

Szabadkán az 553-000-ás telefonszámon működik egy lelki segélyező, az SOS telefon, ahol pszichológusok és pszichiáterek várják a rászorulók hívásait. Mielőtt rossz lépésre szánnánk el magunkat, ha úgy érezzük, hogy szükségünk van valakire, aki meghallgat bennünket, kilátástalannak látjuk az életünket, telefonáljunk.

Évente mintegy 650 szabadkai polgár tárcsázza ezt a számot, amit mindennap 17 és 22 óra között hívhatunk. Az SOS telefonszolgálat 1985 óta segíti a rászorulókat és magyarul, illetve szerbül egyaránt elérhető.

Mint azt Telečki Boristól, a szabadkai Szociális Munkaközpont pszichológusától, az SOS telefonszolgálat egyik szakemberétől megtudtuk, talán még sohasem volt példa arra, hogy valaki végső elkeseredésében telefonáljon.

– Sajnos az a személy, aki eltervezi, és elhatározza magát, már nem kér szakembertől segítséget. A legtöbb hívás hozzánk valamilyen friss esemény miatt érkezik, esetleg valamilyen vita, erőszakos cselekedet történik a családon belül, más lelki problémák miatt. Az eseteket általában tovább utaljuk pszichológushoz, pszichiáterhez. A telefonálóknak sokszor annyi is elég, hogy meghallgassa őket valaki. Sok a depresszióval küzdő telefonáló is – mondta a szakember, majd kérdésünkre, miszerint a környezet hogyan tudja észrevenni és esetleg időben reagálni, hogy megelőzzük a kísérleteket, a következőket válaszolta:

– A legjobb lenne természetesen, ha olyankor, amikor látszik, hogy erősödik a depresszió, visszahúzódik a személy, hogy nyíltan kommunikáljunk vele. Semmiképp se kényszerítsük, hiszen az nem vezet semmi jóra, és tulajdonképpen felnőtt emberek esetében lehetetlen is. Azonban, ha odáig fajul a helyzet, hogy esetleg arról szerzünk tudomást, hogy egy személy eltervezte, esetleg végre akarja hajtani az öngyilkosságot, értesítsük haladéktalanul a mentőt és a rendőrséget – mondta Telečki Boris.