2024. július 17., szerda

A magyar fiatalok szócsövei lettek

A szabadkai SenkiHáza hip-hop zenekar hatalmas űrt tölt be a vajdasági zenei világban

Négy éve három fiatal srácot összehozott a sors, mindannyiuk életében meghatározó volt a hip-hop zene. Erdélyi Roland, Papilion Dániel és Németh Dávid, vagyis Eraiz, Deez és Bongz alkotják SenkiHáza zenekart. Az együttes a hétvégén a helyi Mladost klubban koncertezik, legutóbb pedig a magyarországi X-faktorban próbáltak szerencsét.

A SenkiHáza ma már hét tagú, hiszen élő zenekar kíséri a három vokalistát, és az utóbbi időben az X-faktoros előadásban is megjelenő, adai Tót Edina is énekel velük. Rolanddal és a két Dániellel a hétvégén beszélgettünk.

– Először a KMV-re indult együtt a csapat a mai formájában, egy megzenésített verssel. Akkor még nem is sejtettük, hogy ez lesz belőle, Szabó István a gitáros, Tokodi Krisztofer pedig a basszusgitáros – mesélte Szévald Dániel dobos.

Erdélyi Roland egyébként tavaly végzett a Kosztolányi Dezső Gimnáziumban, jelenleg szabadúszónak vallja magát.

– Fociztam hat évig, bíráskodással foglalkoztam, a zene pedig négy éve jött képbe, de előtte is írogattam szövegeket. Ha picit megérek agyban, akkor jövőre tanulnék valahol. Most dolgozom, sportolok – meséli.

Papilion Dániel Szegeden gazdasági-informatika szakon tanul, míg Szévald Dániel a közgazdasági középiskolát fejezte tavaly, szintén vár még a továbbtanulással.

Az X-faktor kapcsán elmesélték, élmény szempontjából jó tapasztalat, de nagyon fárasztó volt. Számukra azonban a tábor után a verseny véget ért.

– Amikor elkezdtünk zenélni, a magyarországi hip-hop rétegnek szerettünk volna kedvezni, meg akartuk szólítani őket, azért kezdtünk arról zenélni, ami itt van, hogy felfigyeljenek a zenénkre. Aztán kész lett az első klipünk, s akkor derült ki, hogy itt is nagyon kiéheztek az emberek erre, hogy itt is kíváncsiak ránk. Ekkor kezdtünk itthon is fellépni, észrevettük, mennyire örülnek az emberek annak, hogy végre alakul egy ilyen zenekar. Nagyon nagy sikerünk volt és az az igazság, hogy mi is jobban élvezzük az itthoni fellépéseket, átérzik az emberek a mondanivalónkat, mert ugyanabban élnek, mint amiben mi, amiről éneklünk. Tulajdonképpen a szócsöveik lettünk. Azok nevében szólunk, akik nem tudják elmondani a nagyközönségnek a dolgokat, amik foglalkoztatják őket – meséli Dániel.

– Vannak félreértések, az első klipünknél sok olyan komment érkezett, hogy ez egy sablon duma, hogy 19 évesen belefáradtam az életbe. Persze itt nem arról van szó, hogy ezek a szövegek a mi életünkről szólnak, sokszor próbáljuk a környező világot figyelni, más életéből is merítünk ihletet természetesen – teszi hozzá Roland.

– Mi hárman írjuk a szövegeket, refréneket, majd összerakjuk közösen – mondja Roland. Ha élő zenekarra csináljuk, akkor az élő zenét ők adják hozzá.

– Próbákon általában spontán alakulnak a dolgok, elkezdünk egy ritmust, egy dallamot, és ami megtetszik, azt meghagyjuk – mondja Szévald Dániel.

Hozzáteszik, hogy olyan is van, hogy tudatosan készül egy dal, de a legtöbb esetben spontán történik a zeneszerzés is.

A SenkiHáza szerzői dalai között van néhány, ami komolyabb hangvételű. A fiúk elmondták, nyilván van olyan, amikor őket is csak a buli és szórakozás érdekli, de az élet dolgairól is szeretnek beszélni.

– A fiatalok legnagyobb gondja az, hogy a helyzet elveszi a kedvüket, hogy nem tudják megvalósítani az álmaikat, hogy nincs munkalehetőség, nem tanulnak tovább, mert azt tapasztalják, hogy azzal nem lesznek előrébb. Elkezdenek dolgozni és tíz év alatt nem jutnak egyről a kettőre, egyik napról a másikra élnek. Mindenhol ezt látják – mondja Papilion.

– Húsz éves kora környékén már azon gondolkodik az ember, hogy milyen jövő áll előtte. Én sem szeretnék úgy felkelni mindennap, hogy azért dolgozzak, hogy legyen egy betevő falat. Azt szeretném, hogy ne kelljen ilyen problémákkal élni – teszi hozzá Szévald.

Kérdésemre elmondják azt is, hogy szívesen látnák a jövőjüket a zenélésben, jó lenne, ha meg is lehetne élni belőle, de reálisan ez nem így van. – Akkor élnénk meg belőle, ha a slágerlisták élén lennénk, de az se örökös. Tíz évig talán eltartana, aztán ott tartanánk, hogy feltehetnénk a kérdést, hogy kik is vagyunk. Ezért feltétlenül fontos a tanulás. Most emiatt egy kicsit nehezebb  összehozni a próbákat, de a magam részéről igyekszem hétvégenként hazajönni – mondja Papilion.

A tanulás miatt ugyan most nehezebb összehozni a próbákat, mégsem tétlenkednek. Október 11-én a Mladostban lesz élő zenekaros koncertjük, november 7-én pedig az Omladina Fesztiválon lépnek fel.

„Az állam szétszed, a rendszer mára vegyszer lett,
mer’ egyszer fent vagy, aztán meg nem egyszer lent.
Ez nekik excellent... Amit a steksz jelent,
mer’ nem egy ütést kaptál báttya, ami testre ment.
Jól látom, hogy tétlen vagy? A haragod éppen nagy,
folyton vetítenek, hogy te azt higgyed, hogy képben vagy.
És ez már nem eggyel történt meg,
a haragod betárazod a pisztolyba, a töltény megy.”
(SenkiHáza: Van kiút c. száma, amihez klip is készült)