2024. július 17., szerda

Tizenkét rendőrrel több

Összesen huszonkilenc kommunális rendőr lesz hamarosan a városban – A legtöbb ügyük a kóbor állatokkal és a szabálytalanul parkolókkal akad

Lezárult a kommunális rendőröket toborzó pályázat, amelyre már az utolsó előtti napon is több mint hatvanan adták át jelentkezésüket. Tizenkét rendőrt alkalmazna a város, s a jelenlegi 17 alkalmazásban lévő kommunális rendőrrel együtt ezzel betelne az összes hely. A törvény szerint ugyanis Szabadkának 29 rendőre lehet. Az idei évben is sok volt a tennivalójuk, a legtöbb polgár az állattartás, a kóbor kutyák, illetve a szabálytalanul parkolók miatt hívta az illetékeseket.  

Kampel Lajos, a Felügyelőségi Titkárság vezetője lapunknak az elmúlt 11 hónap munkájáról, a legégetőbb problémákról és változásokról beszélt.

– Az idén, az év tizenegy hónapjában a kommunális rendőrök összesen 4996 esetben intézkedtek, a lakosok 3940-szer fordultak a kommunális rendőrökhöz különféle gondok bejelentésével. Ebből legtöbbször, 1100 alkalommal, az állatok nem rendeltetésszerű tartása miatt, főleg a kóbor kutyák, vagy az ismert tulajdonosok kutyáinak közterületen való tartózkodása miatt. Második helyen a bejelentések száma alapján a szabálytalan parkolás áll, 430 ilyen bejelentés érkezett. Elsősorban zöldfelületen, illetve bejáratokban való parkolásról volt szó. Továbbá több mint kétszáz alkalommal a hangos zene miatt történtek bejelentések, a vendéglőkből eredő zaj vagy pedig az ipari zajok miatt. De bejelentések érkeztek az utak vagy az útjelző táblák megrongálása miatt, közterületen való tűzgyújtás, illegális szeméttelepek, közterületek elfoglalása és egyéb szabálysértések miatt is – ismertette az adatokat Kampel. 

A kommunális rendőrség 2011-ben 20 kommunális rendőrrel kezdte a munkát, ma 17 rendőr dolgozik. A törvény szerint Szabadkán legfeljebb 29 kommunális rendőr dolgozhatna – 5000 lakosra egy, ezért kerül sor most további 12 rendőr alkalmazására.

– További 12 kommunális rendőr alkalmazását irányoztuk elő, a jelentkezési határidő 8-án járt le, és több mint 60 pályázat érkezett. A jelölteknek több feltételnek kell eleget tenniük: négyéves középiskolai végzettség, hat hónap munkatapasztalat az elsajátított szakmában, hogy nem szakadt meg a munkaviszonya valamilyen állami szervben valamilyen kötelezettségek megszegése miatt, orvosi vizsga, amelyet a Közegészségügyi Intézet kell hogy elvégezzen, illetve hogy nem büntetett előéletű, és hogy szerbiai állampolgár a jelentkező. Akik bekerülnek a potenciális 12 helyre, azoknak egy héthetes szaktanfolyamon kell részt venniük. Szabadkán kívül zajlik ez a képzés, majd Belgrádban tesznek szakvizsgát, s csak ezután létesíthetnek munkaviszonyt – magyarázta a titkár.

A kommunális rendőrök hatásköreik alapján kiadhatnak szabálysértési rendeletet, szabálysértési vagy bűnvádi feljelentést tehetnek a szabályt megszegő ellen, illetve értesíthetnek más felhatalmazott szerveket, hogy végezzék el a munkájukat, amennyiben ez nem az ő hatáskörük.

– Az idén a kirótt büntetések száma 925 volt, ez felöleli a helyszíni bírságokat – amelyek március 31-től nem róhatók ki, azóta szabálysértési rendeletet lehet kiadni, a különbség a kettő között pedig az, hogy a rendeletet nem kell egyben kifizetni, hanem nyolc napon belül csak 50 százalékát kell törleszteni a büntetésnek. A szabálysértési rendelet kiírásakor természetes személy 2500 dinárra, jogi személy pedig 10 000 dinárra büntethető. A bíróság a természetes személyt 75 000 dinárig, a vállalkozót 250 000, a jogi személyt 1 millió dinárig büntetheti – magyarázta az illetékes.

Kampel Lajos kiemelte, 17 rendőrrel fedni Szabadka területét, majdhogynem lehetetlen, nagyon nehéz munka van mögöttük, hiszen ők éjjel-nappal dolgoznak, és le kell fedniük a külvárosi helyi közösségeket is.

– Ez is a célunk, hogy ne csak Szabadkán, hanem Bajmokon, Csantavéren, Hajdújáráson, Királyhalmán is többet lehessenek jelen a rendőreink – tette hozzá. 

Kérdésünkre, hogy az elmúlt három évben, amióta a rendőrök jelen vannak Szabadkán, mi a tapasztalat, javult-e a közbiztonság, jobban viselkednek-e az emberek, Kampel a következőket mondta:

– A kommunális rendőröket, mint minden más újat, meg kellett szokniuk az embereknek, és a rendőröknek is bele kellett szokniuk a munkába. Nagyon nagy szükség van a rendőrökre, különösen akkor lenne hatásosabb a munka, ha a hatásköreiket megnövelnék. A felhatalmazások hiánya ugyanis visszahúzó erőt jelent az embereink számára. Például a kommunális rendőr nem hagyhat idézést, nem vezethet elő a saját helyiségeibe polgárt, mint a belügyi szervek rendőrei. Van stoptáblája, de nincs joga megállítani a mozgó járművet. Tehát a jelenlétük igazolt, de tény, hogy visszahúzó erő az, hogy korlátozottak a lehetőségeik – magyarázta a titkár.

– A mi dolgunk az, hogy minél gyorsabban kiérjünk a helyszínre, és amennyiben kiderül, hogy nem a mi hatáskörünk, minél gyorsabban értesítsük az illetékes szerveket, intézményt. Vannak olyan esetek, amikor az illetékes szervek eljárása időbe telik, de ezekre mi nem tudunk hatni. Ilyenkor sokszor ér bennünket az a kritika, hogy nem végezzük a dolgunkat, de sajnos mi sokszor nem tudjuk megoldani a helyzetet.

Kampel véleménye szerint a kóbor kutyákon, illetve az állattartáson kívül a parkolási kultúra el kell hogy érjen egy bizonyos szintre, hogy azzal ne kelljen annyit foglalkozniuk. Az illegális szeméttelepek képződése nagy gond, azért is, mert nagyon nehéz az embereket tetten érni.

– De úgy gondolom, hogy a polgárok nagy része lelkiismeretesen áll a kommunális rendhez a városban – tette hozzá az illetékes.