2024. július 17., szerda

Felelősek vagyunk önmagunkért!

Az Exspecto Mentálhigiéné Alapítványt 2006-ban hozta létre Szabadka városa. Az intézmény a drogprevenció mellett a családok, az édesanyák, édesapák segítésével, a fiatalok oktatásával is foglalkozik. Az idén májusban is megszervezik a Születés Hete programsorozatot, augusztusban pedig a szoptatás világhete programjaihoz is csatlakoznak. Joó Horti Líviával, az alapítvány elnökével beszélgettünk terveikről és az általános mentálhigiénés állapotunkról.

DROGPREVENCIÓ, SZÜLETÉS HETE, MANÓ KUCKÓ

– Minden programunkat folytatni szeretnénk, s ehhez sikerült is a támogatókat megőriznünk. A drogprevenciós kiállítás látogatási lehetősége is megmarad, ide várjuk a mindenkori nyolcadikosokat, illetve a középiskolások második osztályait. Már vannak is folyamatos bejelentkezések a második félév indulásával – magyarázta Joó Horti. Tavaly a The Global Fund for Children meghívásos pályázatán sikeresen szerepeltünk, azt kértük tőlük – mivel ismerték a működésünk nehézségeit –, hogy szeretnénk a volontőr hálózatot bővíteni. Kilencezer dollár támogatásnak köszönhetően 15 humán végzettségű vagy ilyen egyetemre járó személy fejezte be a tanfolyamot, s ebből a pénzből tudjuk fedezni a kiállítás vezetésének költségeit. Tudni kell, hogy évente mintegy 200 csoportot vezetünk, ez mintegy 3000 gyerek, a nyolc év működése alatt ez több mint 26 ezer fiatalt jelent – tette hozzá.

– Ezenkívül működik a segítő csoportunk azoknak a családoknak, amelyeknek szenvedélybetegeik vannak a családon belül, a szülői értekezletek, az anonim alkoholisták csoportja, a szakmai továbbképzések is. Tavaly óta vannak a korai megelőzés köré csoportosuló programjaink, amelyeket Új kihívások, szülés, születés, családalapítás munkacím alatt szoktunk futtatni. Azt tapasztaltuk, hogy a későbbi fejlődésünk alatt megnyilvánuló szélsőséges megnyilvánulás, deviáns viselkedés, szenvedélybetegségek, a korai nehézségekre vezethetők vissza a szülő-gyermek kapcsolatban. Ennek nyomán dolgoztuk ki ezeket a programokat. Vagyis a fiatal szülőket szeretnénk megszólítani, hogy sokkal felkészültebben tudjanak majd reagálni a gyermekük szükségleteire is. A fiatal anyukáknak és apukáknak arra is szeretnénk felhívni a figyelmét, hogy mik azok a biológiai és kultúrszociológiai adottságok, amelyeket fel kellene ismerniük és hasznosítaniuk kellene, hogy érzékenyek maradjanak a gyermekeik iránt. Mindezt szolgálja a Születés Hete programja, ahol a várandósoknak és a fiatal szülőknek kínálunk programot, aztán október folyamán a Hordozás Hete. Idén szeretnénk augusztusban a szoptatás világhetéhez is kapcsolódni programokkal. De erről szólnak a Manó Kuckó most már heti szintű találkozásai is. Ide együtt várjuk a szülőket a gyermekeikkel, és ez tudatos, hogy úgy tudjunk egymásra figyelni, felnőtteket érdeklő témákat is meghallgatni, hogy közben félig a gyermekünkre figyelünk, ami lássuk be, sokszor nem is olyan egyszerű. Ilyen az élet, nem lehet lepakolni terheket magunkról, hogy csak egy valamire koncentráljunk. Meg kell tanulnunk szülőként, hogy a gyermekünk az egy huszonnégy órás felelősségünk. A szülők igényeiket, szükségleteiket itt képviselni tudják, el tudják mondani, milyen témák érdeklik őket – magyarázta.

ANONIM ALKOHOLISTÁK

– Az anonim alkoholisták az Exspectótól függetlenül működnek, mi helyet adunk nekik, és azon dolgoztunk nagyon sokat két évvel ezelőtt, hogy találjunk embert, aki ezt vezetni tudja, mert maga a működési modell kizárja a szakmaiság jelenlétét. Egy önszerveződő, absztinens alkoholisták csoportjáról van szó, ahová azok kapcsolódhatnak be, akik úgy érzik, hogy alkoholproblémáik vannak, akár úgy is, hogy még fogyasztanak, vagy már letették azt, de segítségre van szükségük, hogy meg is tartsák ezt az állapotot. Ezek a találkozók hetente zajlanak, csütörtökönként 17 órától. Én abban bízom, anélkül, hogy beleavatkoznék, hogy a folyamatosság meg tud maradni, és az, aki nyitott és érdeklődő, az be tud kapcsolódni. Hozzátenném, hogy nálunk sokkal nagyobb az alkoholprobléma általában, mint annak belátása. Nagyon súlyos alkoholproblémák mentén hiszik el magukról, vagy hiszi el róluk a család, hogy valóban alkoholisták az illetők. Rendkívül toleránsak vagyunk ezzel, nagy hagyományai vannak a probléma elfedésének. Ebből kifolyólag sehol a világon nem túl népesek ezek a csoportok, de rendkívül fontos a létezésük.

AZ ALKOHOL NAGYOBB GOND A DROGNÁL

– Az alkohol a legnagyobb probléma. Szeretjük fetisizálni ezt a drogügyet, de nálunk az alkoholfogyasztás egyértelműen a legnagyobb probléma. 2006 őszén végeztük az első felmérést a fiatalok körében. Azok, akik ellátogatnak a kiállításra, a végén kitöltenek egy anonim kérdőívet, ahol válaszolnak arra, mit tudnak a drogról, van-e saját élményük. Négyévente ismételjük meg ezeket, most a harmadik felmérési körben vagyunk, és ebben az iskolaévben zajlik most a harmadik. Izgalmas tendenciákat lehetett követni, a dohánytermékek használata visszaszorult, két évvel ezelőtt nem volt divat dohányozni. Az alkohol népszerűsége viszont nőtt. A diákok nyolcvan százaléka heti szinten fogyaszt alkoholt, és ismerve a hétvégi bulizásokat, azt kell hogy mondjuk, hogy nem is keveset. Emellett már a középiskolás populációra jellemző, hogy elkezdi kipróbálni a drogot. A szenvedélybetegség ilyenkor még ritkán fordul elő. Ami nálunk még jellemző, hogy a fiatalok keverik a szereket, az alkoholt és a marihuánát együtt. S olyan élményeket okoznak maguknak, amelyek nagyon vegyes érzéseket adhat, összezavarják őket orientáltságukban, és komoly veszélyhelyzetbe is kerülhetnek.

MENTÁLHIGIÉNÉS ÁLLAPOTUNK

– Nagyon rossz mentálhigiénés hagyománya van az ezen a területen élő közösségnek. Nagyon elfedjük a nehézségeinket. Meglepő számunkra, amikor valami deviáns megjelenik. „Olyan jó gyerek, olyan kedves” – sokszor hallunk ilyet. Nagyon nem vagyunk nyitottak arra, hogy figyeljük egymást, segítsünk egymásnak, és hogy legyen saját tudatosságunk, felelősségünk. Amikor elindítottuk ezt az alapítványt, akkor ez volt a cél, hogy elmozdítsuk ebből a pontból a fiatalokat. Mert tudatosságra kell nevelni őket, hogy ők felelősek a saját mentális állapotunkért. Egy kisgyerek életében egyértelműen a család és a szülői kör adja meg a keretét, de egy pubertás gyermeknél már nem így van. Ha rossz is a kapcsolata a szülőkkel, nem olyan a háló, amelynek őt tartania kellene, akkor is van lehetősége, hogy segítséget kérjen, és ezt üzenetként nagyon fontos eljuttatni hozzájuk. Hogy felelősek azért, ami történik velük. Nem lehet egész életünkben a szüleinkre mutogatni, hogy ők a felelősek mindenért. Ez a kulcstörténete annak, amit át kell adnunk mentálhigiénés szempontból, hogy a küzdelmeinket olyan irányba tereljük, hogy építkezzünk belőle. Nagyon sokat dolgozunk tanárokkal és szülőkkel is, ahol ezt a fajta szemléletet népszerűsítjük.

Szeretnénk az idén egy olyan műhelymunkát indítani, ahol a kortárs agresszió kezeléséről és felismeréséről beszélgetnénk. 15 éves gyerekekkel szeretnénk dolgozni, akik már tapasztaltak a kortárs csoportban való együttműködésről, és ilyen korban indulnak a szerelmi kapcsolatok is. Beszélgetni arról, hogy hogyan vagyunk együtt, mi az, amit megengedhetek magamnak, a másiknak, mi segíti az önbecsülésemet, hogyan változtathatok a tényezőkön. Kisebb kiállítást és műhelymunkát szeretnénk létrehozni, ami hasonló működési kerettel jönne létre, mint a drogprevenciós kiállítás, és szeretnénk, hogy az iskolákkal együttműködve jutnának el hozzánk a fiatalok – mondta Joó Horti Lívia.