2024. július 19., péntek

Egyre súlyosabb balesetek

Tavaly az észak-bácskai körzetben 39 gyermek sérült meg
„Anya miért én, miért nekem kellett meghalnom?” – tette fel a kérdést a hang a tegnap délben megtartott baleset-szimuláción és csalt könnyeket azok szemébe, akiknek a hozzátartozói, barátai, ismerősei már részesei voltak hasonló balesetnek.

A szabadkai Rotaract Klub, a szabadkai Vöröskereszt ifjúsága, a Mentőszolgálat, a közúti rendőrség és a Tűzoltószolgálat és a Funero temetkezési vállalat támogatásával immáron harmadik alkalommal szervezték meg a baleset-szimulációt a fiatalok részére, ugyanis a tizen- és huszonévesek körében az elhalálozás leggyakoribb oka éppen a közúti baleset.

– A trauma az egyik leggyakoribb kiváltó oka a korszerű társadalom fiatal populációjának körében jelentkező elhalálozásnak. Az alkoholfogyasztás pedig az egyike a balesetet kiváltó vezető okoknak. A Mentőszolgálat csupán egyik összetevője a balesetet szenvedők ellátásának, viszont az egészségügyi ellátásban a legfontosabb szerep éppen nekik jut – emelte ki dr. Mila Josipović, a szabadkai Mentőszolgálat elnöke.

Dr. Nada Kosić Bibić, a Közegészségügyi Intézet munkatársa elmondta, hogy a rendelkezésükre álló adatok arra mutatnak rá, hogy Észak-Bácska területén az elhalálozás mintegy 1 százalékában a kiváltó ok a baleseti trauma volt.

– Tavaly a Szabadkai Közkórházban 220 olyan személyt ápoltak, akik közúti balesetben sérültek meg. A kórház statisztikai adatai szerint több, mint 1700 ápolási napot vett igénybe a sérültek ellátása. Tavaly azok közül a közúti balesetet szenvedett személyek közül, akiket a kórházba szállítottak, 17 személy hunyt el, több súlyos sérültet pedig Újvidéken vagy Belgrádban kezeltek tovább, az ő állapotukról nincsenek adataink – emelte ki dr. Nada Kosić Bibić.

Pertet Rubentól, a szabadkai közlekedési rendőrség biztonsági osztályának elemző őrmesterétől megtudtuk, hogy a tavalyi közlekedési balesetekben 39 kiskorú sérült meg.

– 2008-ban volt olyan baleset a körzetünkben, ahol elhunyt egy gyerek, tavaly azonban erre nem volt példa. Ugyanakkor, ami a fiatalokat illeti, a rendőrség adatai szerint a közlekedési szerencsétlenségben sérült személyek mintegy 50 százaléka fiatalabb volt 25 évnél. Ezeknek a baleseteknek a 25 százaléka halálos kimenetelű volt. Ha a korábbi éveket nézzük, a balesetek száma csökkent ugyan, de a tavalyiak súlyosabb kimenetelűek voltak, vagyis az elhunytak száma növekedett. A leggyakoribb ok a gyorshajtás, illetve az elsőbbség figyelmen kívül hagyása, és gyakran a sofőrök alkohol hatása alatt vannak – mondta az őrmester. Megtudtuk továbbá, hogy az új közlekedési törvény szerint a sofőr felelőssége nagyobb, vagyis amennyiben karambol esetén utasai is vannak – különösen ha azok kiskorúak –, további büntetőpontokat kap.