2024. július 19., péntek

Hulladéklerakó Békova és Orom között

A korszerű és szigorú feltételeknek megfelelő lerakót várhatóan majd csak másfél év múlva építik meg

Habár az állami revíziós bizottság még nem hozott döntést, a visszajelzések szerint a Regionális Hulladéktárolót Békova és Orom között építik majd meg. Ugyanis a Regionális Hulladéktároló Kft. által megrendelt megvalósíthatósági tanulmány szerint az útvonalak, a talaj összetétele és más szempontok szerint is a megjelölt két helyszín közül a Békovai úton található terület felelne meg leginkább erre a célra. Ám a hosszú előkészítő munkálatok után majd csak másfél, két év múlva kerül sor az építkezésre.

Kikity Anrea, a Regionális Hulladéktároló Kft. igazgatónője elmondta, az általános építkezési tervet és az elsődleges megvalósíthatósági tanulmányt két lehetséges helyszínre rendelték meg: az egyik a Nitrogénművek déli részén található, a másik pedig a Békovai úton Orom és Békova között. Az első megvalósíthatósági tanulmányt, amit makrolokációra készítik, úgy rendelték meg, hogy egy tervdokumentumban készítsék el a két helyszínre vonatkozó összehasonlító elemzést is.

– Ez azért volt fontos, hogy a helyszín kiválasztásában minőségesebb döntést hozhassunk. A tanulmány alátámasztotta a mi elképzeléseinket, vagyis a lerakó megépítésére a legmegfelelőbb helyszín a Békovai úton levő lokáció, ami éppen két kilométerre található Békovától és Oromtól is – emelte ki Kikity Andrea, majd hozzátette, a közérdekű létesítmények esetében az elkészült tervdokumentációt állami revíziós bizottságnak kell jóváhagynia.

– A tervdokumentum felülvizsgálaton van jelenleg, a legutóbbi értesüléseink szerint a bizottság minden tagja pozitívan értékelte a dokumentumot. Az illetékes tartományi szervek várhatóan egy-két hét múlva hoznak végleges döntést, és csak ez után dönthet a szabadkai városi képviselő-testület a lerakó helyszínéről – mondta az igazgatónő. Megtudtuk, mivel már egyre biztosabb, hogy hol épül majd meg a hulladéklerakó, a kft. alkalmazottai lakossági fórumon igyekeznek tájékoztatni a lakosságot a hulladéklerakó jelentőségéről és működéséről. A múlt héten már jártak Oromon, de hasonló lakossági fórumra kerül majd sor hamarosan Békován is.

Az igazgatónő elmondta, Oromon nagy volt az érdeklődés a hulladéklerakó iránt. Hiszen közvetlenül érinti őket a probléma, illetve belátták a polgárok, hogy az illegális lerakókat meg kell szüntetni. Számos kérdést tettek fel.

– A kérdések leginkább a szagokra vonatkoztak, illetve arra, hogy miért éppen azon a helyen tervezzük a hulladéklerakó megépítését. A tartományi elemzés szerint három makrolokációt neveztek meg. Ők figyelembe vették az úthálózatot, a lakott területek távolságát, illetve a talaj minőségét, a talajvizek szintjét. Ez alapján az elemzés alapján vizsgáltuk ki alaposabban a megjelölt területeket, majd pedig a kataszterben megnéztük a területek tulajdonjogát. Ugyanis gyakori eset, hogy a mezőgazdasági földterületek fel vannak aprózva, és egy 20 hektáros területnek, amire szükség van a hulladéktároló megépítéséhez, megtörténhet, hogy 20, vagy több tulajdonosa is van. Nem áll szándékunkban rákényszeríteni a mezőgazdaságból élő embereket arra, hogy adják nekünk a földterületeiket. Vagyis döntő szerep jutott a már ipari területeknek, illetve az állami tulajdonban levő területeknek – emelte ki az igazgatónő, majd hozzáfűzte: – Amikor pedig lezárult a kör, akkor már csak környezetvédelmi és gazdasági szempontok alapján lett összehasonlítva a két helyszín – mondta. Rámutatott továbbá, hogy a szerves hulladékból alakulhatnak ki a kellemetlen szagok, de a lerakón, ahová az effajta hulladék kerül majd, mindez komposztba kerül. A komposztálók zárt rendszerek, vagyis az igazgatónő szavai szerint nincs arra lehetőség, hogy a szagok a levegőbe kerüljenek.

– A mi célunk, hogy a szerves hulladékból felszabaduló metángázt felhasználjuk, újrahasznosítsuk, energiát nyerünk belőle. Csak az a hulladék kerül majd a lerakóba, amit már nem lehet újrahasznosítani. Ebben az esetben pedig le fogjuk fedni részben a szagok, részben pedig a szél miatt – tudtuk meg Kikity Andreától. Kiemelte, hogy jelenleg az illegális hulladéklerakók nagy mértékben szennyezik a környezetet, ugyanis veszélyes és nem veszélyes hulladék keverve található egy helyen, ahol a veszélyes anyagok bekerülnek a talajba, a talajvízbe. Elmondta továbbá, hogy a közlekedés megnövekedésére is rákérdeztek a polgárok. Megtudtuk, a szállítási költségek csökkentése miatt a kft. átrakóállomásokat hoz létre, ahol előválogatás történik majd. Innen szállítják a lerakóra a hulladékot, vagyis minimálisan növekszik majd a forgalom.