2024. július 19., péntek

Zárolt számlák, magas adósság

Az Önálló Szakszervezet információi szerint újabb vállalatok kerülhetnek csődeljárás alá

Május elseje a munkások ünnepe, de sajnos oda jutottunk, hogy nincs mit ünnepelnünk – emelte ki Milan Popović, az Önálló Szakszervezet szabadkai szervezetének elnöke a legutóbbi sajtótájékoztatón.

– Azon vállalatok jelentős része, amelyeket magánosítottak Szabadkán, a magánosítás folyamata előtt sem voltak fényes helyzeteben, azóta pedig rendkívül rossz a helyzetük. Sőt azoknak a vállalatoknak, amelyek korábban sikeresen működtek, ma zárolták a számlájukat. Eladósították őket, akkora hitelt vettek fel rájuk, hogy a pénzt még sikeres gazdálkodás mellett sem tudják 30-40 évig visszafizetni. És itt merül fel a kérdés, ki az, aki jóváhagy a számukra akkora hitelt, illetve ki engedi meg, hogy a felvett pénzt ne a vállalatba fektessék be – emelte ki Milan Popović, majd hozzátette, az állami szerveknek kellene utánanézni, hogy mi lett a felvett pénzek sorsa.

– Ezekben az esetekben a szakszervezet nem tud segíteni, ugyanis az állami szerveken keresztül nem tudunk hatékony lépéseket tenni. Az állami szerveknek kell határozottabban fellépni, hogy megállapítsák, hova került a hitelből származó pénz. Ezt az állami szervek fel tudják tárni, csak jóakarat kell hozzá – mondta Popović. Megtudtuk továbbá, hogy idén a szabadkai vállalatok sokkal súlyosabb helyzetben vannak mint tavaly, így várható, hogy ebben az évben olyan vállalatok is csődeljárás alá kerülnek, amelyek ezidáig működtek.

– Ezek éppen azok a vállalatok, amelyeket nagy mértékben eladósítottak. Így van a Fidelinka, amelynek több százmillió dináros adóssága van és zárolták a számláját, így van a Medoprodukt, a Mala Bosna, a györgyéni mezőgazdasági vállalat, vagy a Slavica-Parafarm, amelyek nagy valószínűséggel nem tudnak majd kilábalni a válságból. Az egyedüli megoldás, hogy a felvett pénzt visszautalják a vállalatok számlájára – mondta a szakszervezet elnöke, majd hozzátette: – Amennyiben az állami szervek ezeket a gondokat nem tárják fel, nagyon sok munkás marad az utcákon. Már így is nagy a munkanélküliség. A statisztikai adatok szerint 13 ezer munkanélküli van Szabadkán, de több személy próbál boldogulni, mint ahányan a munkaközvetítő listáján szerepelnek, hiszen többen, miután hosszú idő után nem találtak munkát, lekerültek az intézmény nyilvántartásából – mondta.

Milan Popović felkérte a polgármestert, hogy alakítson olyan szakértői csoportot, melynek tagjai a beruházók Szabadkára csábításával foglalkoznak, illetve adjanak kedvezményeket a beruházóknak, hogy ne legyenek más szerbiai városok vonzóbbak, hanem a befektetők Szabadkán hozzanak létre munkahelyeket.

Saša Vučinić polgármester kiemelte, az elmúlt időszakban azon dolgoztak, hogy új ipari zónát alakítsanak ki, most 2 millió négyzetméternyi terület áll a beruházók rendelkezésére, ahol reményei szerint több ezer ember kap majd munkát.