2024. július 19., péntek

Több figyelmet a külvárosi településekre

A város több területének rendezési tervéről szavazott a képviselő-testület

A működési terv azt mutatja, hogy a Stadion Közvállalat működésében radikális változásokat kell kieszközölni, emelték ki a Vajdasági Magyar Szövetség képviselői a képviselő-testület tegnapi ülésén. Mint azt a képviselők felvázolták, a Stadion Közvállalat nagy adósságot halmoz fel, a városi költségvetésből kapott pénzt főként az adósságok fedezésére költi el. Kern Sólya Mária rámutatott arra, hogy a munkaterv nem tartalmaz olyan elemeket, vagy csak nagyon keveset, amelyek a jobb üzletelési körülmények kialakítására utalnának.

A szabadkai városi képviselő-testület 15-dik ülése ezúttal sem volt vitától, emelt hanghordozástól és személyeskedéstől mentes. Sőt az ügyrendi szabályzat megsértéséről is szavaztak a képviselők. Miután megszavazták az Újvárosi helyi közösségre vonatkozó szabályozási tervet, valamint a Peščara helyi közösséget felölelő részletes rendezési tervet, illetve a Vasutas település egy részét felölelő részletes rendezési terv kidolgozását is jóváhagyták, vitát váltott ki, hogy a Prozivka lakótelep rendezési tervét módosítják. Mint azt Csúszó Endre, a VMSZ képviselője kiemelte, véleménye szerint azoknak a területeknek a rendezési tervét kellene kidolgozni, ahol ez a kérdés még megoldásra vár és nem azokat a rendezési terveket módosítani, amelyeket 3 évvel ezelőtt szavazott meg a képviselő-testület. A VMSZ képviselői ugyanis felszólalásukban arra mutattak rá, hogy az indoklással – miszerint a lakóépületek pincéjében nem lehet garázst építeni, hiszen magasan van a talajvíz szintje és ezért van szükség a rendezési terv módosítására – egyes beruházók érdekeinek tesznek eleget. Ugyanis a talajvizek szintjéről már korábban is tudni lehetett, hiszen az egész Prozivka lakótelep lápos területen épült fel. Végül azonban a tervet nem fogadták el.

A Városépítési Igazgatóság, a Stadion és a Köztisztasági közvállalatok működési tervének megvitatásánál pedig a leggyakoribb kifogás az volt, hogy a közvállalatok nem fordítanak kellő figyelmet a külvárosi településekre, falvakra. Felhívták a jelenlevő igazgatók figyelmét, hogy jobban előtérbe kellene helyezni a falvak és külterületek infrastrukturális fejlesztését, illetve tisztítását. A Stadion Közvállat esetében pedig a VMSZ-képviselők azokat a terveket hiányolták, amelyek pénzforrást jelentének a vállalat számára. Szóba került a falvak sporttevékenységének támogatása is, illetve Maglai Jenő kérdéseket intézett Zoran Kalinićhez, a Stadion igazgatójához, hogy abból a pénzből, a 60 millió dinárból, amit a városi költségvetésből kapnak, mennyit terveznek a bajmoki sportcsarnok működésére fordítani. Nemanja Simović, a Városi Tanács sporttal megbízott tagja kissé indulatosabb hangnemben igyekezett rámutatni, hogy a vidéki sporttevékenységeket igyekszik az önkormányzat a lehetőségeihez mérten támogatni, illetve, hogy Kalinić igazgató tevékenysége során jelentős mértékben csökkentette az örökölt adósság mennyiségét. Majd pedig azt is elmondta, hogy a bajmoki sportcsarnok nem külön intézmény, hanem az általános iskola keretében működik. De hozzátette, a tavalyi év során jelentős eszközökkel támogatták a bajmoki sporttevékenységeket. A felszólalás utána a VMSZ képviselői kifogásolták a hangnemet. A közvállalatok működési tervét a képviselő-testület többségi szavazattal elfogadta. A Városépítési Igazgatóság esetében pedig azt hiányolták, hogy nem tüntették fel a működési tervben, hogy a helyi közösségekben egyenként milyen fejlesztéséket terveznek. Josip Kovač Striko, a Városépítési Igazgatóság igazgatója rámutatott, hogy erről levélben értesíti mindegyik helyi közösséget. Branko Guslov, az Ipari és Technológiai Parkok Közvállalat igazgatója ismertette az új vállalat működési tervét, ami után a képviselők inkább azt elemezték, hogy a felszólaló nem fejtette ki, hogy a megközelítőleg 2 millió eurót, amivel gazdálkodni fog a vállalat, hogyan és pontosan mire költi majd. Elfogadták a Szabadkai Rádió működési tervét is, illetve a Város Turisztikai Szervezetének terveit is.

Többek között számos közvállalat alapszabályzatának módosításáról is szavaztak, illetve kinevezték a Kosztolányi Dezső Színház igazgatóját. Urában András kapott ismét bizalmat.