2024. július 18., csütörtök

Éheznek a szabadkai munkások

Sztrájk a Vetpromban és a Slavica Parafarmban – Komoly gondok a Mala Bosna Rt.-ben – A szemét mellett a gazemberektől is meg kell tisztítani Szerbiát

Három vállalat küzd komoly gondokkal Szabadka város területén. Sztrájkolnak a Slavica Parafarm dolgozói, a Mala Bosna Rt. alkalmazottai után december óta nem fizetik a járulékokat, a Vetprom Rt. munkásai szintén december óta nem kaptak fizetést és remény sincs a helyzet javulására.

A Mala Bosna Rt.-t még 2007-ben vette meg Mile Jerković topolyai üzletember, aki 2008-ban adta el Đorđe Đukanovićnak. Đukanović Peđa Mališanovićot (az Azohem és Azotara tulajdonosát) bízta meg a vállalat vezetésével. Annak ellenére, hogy a vállalat megvásárlásakor kötelezték magukat arra, hogy beindítják a termelést – búza és más haszonnövények termesztésével foglalkozik a vállalat – nem tettek semmit. A vállalatnak már 400 millió dinárra rúg az adóssága. A munkások két hónapja nem kaptak fizetést, járulékaikat fél éve nem fizetik. A Privatizációs Ügynökség most felbontotta a szerződést a tulajdonossal. Hugyi István, az Önálló Szakszervezet szabadkai alelnöke kiemelte, nem hagyják, hogy mindezért ne feleljen senki.

A Vetprom Rt.-t jó példaként emlegették az utóbbi időben, a volt igazgatónak, Petar Glavaškinak „köszönhetően” viszont eladósodott a vállalat, ma már nincs munkájuk, nincs alapanyaguk, megrendelőiket pedig nem tudják ellátni. December óta nem kaptak fizetést, járulékaikat nem fizetik több mint fél éve. Hétfő óta sztrájkolnak, számlájukat zárolták, 11 millió dinár adósságuk van. A munkások tulajdonképpen éheznek, a mostani igazgató, Glavaški fia, Boban, pedig semmi biztatót nem mondott a szakszervezet képviselőivel való találkozón.

A Slavica Parafarmban sem biztató a helyzet. A sztrájkolók ugyanis megkapták elmaradt bérüket, azok azonban, akik nem vettek részt a sztrájkban, fizetés nélkül maradtak.

– Ilyen diszkriminációra nincsenek szavak. Természetesen megindult az eljárás, a sztrájk továbbra is tart. Január óta nem kapott fizetést az a 23 ember, aki nem vett részt a sztrájkban. Tény, hogy csak együtt, összefogással érhetünk el valamit – emelte ki az alelnök.

Hugyi István tegnapi sajtótájékoztatóján arról számolt be a sajtónak, hogy jó hírekkel csak a Bratstvo Vagongyár ügyében tud szolgálni. A vállalat ugyanis, amióta visszakerült az állam tulajdonába, jól működik, a minap pedig kiírták a versenypályázatot is annak eladására.

– Komoly feltételeket szabtak. Tízezer euróba kerül a dokumentáció. A vállalatot csak olyan vállalat vásárolhatja meg, amely hasonló tevékenységgel foglalkozik, s az elmúlt évben legalább 15 millió eurós bevételt valósított meg. A Bratstvo megvásárlása után öt éven keresztül folyamatosan kell dolgoznia, és 3 millió eurót kell befektetnie. A munkásoknak pillanatnyilag is fizeti az állam a járulékait. Az alkalmazottak nagyon sok nehézségen mentek keresztül. Ennek ellenére bekapcsolódnak a szombati, Tisztítsuk meg Szabadkát! akcióba, három konténert ajándékoztak a városnak és mintegy negyvenen szemetet is szednek majd. Ezzel szeretnék felhívni a figyelmet arra, hogy a szemét mellett azoktól is meg kell tisztítani az országot, akik tönkretették őket – mondta Hugyi.

A Bratstvo volt tulajdonosa, Vladimir Delić ellen másfél évvel ezelőtt tettek feljelentést a szakszervezet tagjai, bár a rendőrség befejezte a nyomozást, az ügy azóta is az ügyészségen áll.