2024. július 18., csütörtök

Dužijanca – „sárgaságban elhunyt”

A Rókus templom elé ragasztották ki a gyászjelentést – A szervezőbizottság gyávának nevezte az elkövetőt

Valaki „eltemette” a Dužijancát. A Rókus templomnál ugyanis a minap valaki egy gyászjelentést ragasztott ki a buszmegálló szemetesére, amelyben közli, hogy a Dužijanca többé nem létezik, annak szervezőbizottsága ugyanis „sárgaságban elhunyt”.

Tisztán kivehető: valaki arra szeretett volna utalni, hogy a jubileumát ünneplő Dužijanca jelében kék és sárga színek találhatóak, továbbá azt szerette volna kiemelni, hogy a szervezőbizottság egyes tagjai az Európai Szabadkáért listán szerepeltek a választásokon. A közlemény – amit mons. mr. Andrija Anišić szervezőbizottsági taglátott el kézjegyével – kiemeli, hogy a gyászjelentés megszerkesztője valószínűleg jól ért a számítógépekhez, de bűncselekményt követett el, mert szétkaszabolta a Dužijanca keretében megszervezett könyvbemutatóra szóló, Ivan Antunović Intézet által készített meghívót. A közlemény arra is kitér, hogy az elkövető gyáva, mert „művét” eldugott helyen függesztette ki. Amennyiben valóban kiáll véleménye mellett, akkor azt vállalja a nyilvánosság előtt is – áll a közleményben.

A szervezőbizottság véleménye szerint az, hogy az irományt egy szemetesre ragasztották ki, helyénvaló, mert az ilyen dolgoknak a szemétben a helyük.

A Dužijancát mindaddig meg fogják ünnepelni, amíg a szervezőbizottságban lesznek olyan lelkes emberek, akik Isten nevében, a horvát nép bunyevác ágának jólétéért tevékenykednek – emeli ki Anišić.

A gyászjelentésen szerepel a Dužijanca jubileumra készült logója is, amelyet Ivan Balažević akadémikus festő-grafikus készített el. A benne szereplő színeknek szimbolikus jelentésük van. Az arany a nap és a búza színét, továbbá a bunyevác népviseleten megjelenő arany hímzést jelképezi. A fekete a népviselet színét, a kék, az úgynevezett „bunyevác kék” az eget jelképezi, amely alatt a horvát–bunyevác nép verejtékes munkáját folytatja. Az fehér alap a lisztre, a kislányok és kisfiúk népviseletére utal.