2024. július 17., szerda

Tiltakozni az utcán érdemes

Az Önálló Szakszervezet szerint a nehéz évet még nehezebb követi – A fizetések nem növekedtek, inkább csökkentek, ha a munkások egyáltalán kézhez kapták járandóságukat

A Szabadkai Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke, Milan Popovi ć szerint mindenki látja, hogy az idei év rosszabb és nehezebb volt a tavalyinál, a kérdés csak az, hogy meddig tűrnek még a munkások és a munkanélküli polgárok. Véleménye szerint a sztrájkok a tönkretett vállalatokon belül semmit sem érnek, az állam csak attól ijed meg, ha a tömegek az utcára vonulnak. Ha szépen nem ment, hát erőszakkal kell kiharcolni a változásokat.

– Folytatódott az alkalmazottak elbocsátása, a törvényeket nem a polgárok érdekéhez alakítják, csődbe mennek a vállalatok, nincsenek megfelelő intézményeink, a pártvezetők uralkodnak minden felett. A fizetések nem növekedtek, inkább csökkentek, ha egyáltalán a munkások kézhez kapták őket. A polgároknak fel kell fogniuk, hogy muszáj rákényszeríteniük a hatalmat, hogy igazságosabb társadalommá váljunk. Akkor lesz jobb, ha lesz munkalehetőség, az emberek rendszeresen megkapják béreiket. A következő év valószínűleg nem ilyen lesz – magyarázta tegnapi évértékelő sajtótájékoztatóján Popović.

Kiemelte a helyi hatalom felelősségét is, feltette a kérdést, hol van az az 1200 munkahely, amit állításuk szerint ebben az évben nyitottak, mert ők sehogyan sem tudnak ennyit összeszámolni. Munka nélkül maradtak azonban legalább ennyien.

– Ki törődik azokkal a családokkal, ahol senki sem dolgozik, viszont van a nevükön ingatlan, ezáltal nem jogosultak semmiféle segélyre? A legveszélyeztetettebb kategóriáról van szó, nem tudom, hogyan élik túl a mindennapokat – mondta Popović.

A szakszervezet elnöke szerint, ha nem történnek előre mutató változások, 2011-ben utcai felvonulásokra, tiltakozásra lehet számítani, hiszen nincs más kiút.

Csődbe mehet a Vojput

Szabadkán ebben az évben öt vállalat ment tönkre, és jövőre sem számíthatunk jobbra. A Fidelinka Rt. keretében szinte minden vállalat csődbe ment, legalábbis mindegyikben megindult a csődeljárás. A szakszervezet szakemberei attól tartanak, ebben az esetben is hasonló jövő várható, mint az Öntöde, a Partizan, a Zorka, az Azotara vállalatok esetében, ahol a csőd után igazából nem indult be újra a konkurens termelés. A WOW Winery esetében az a probléma, mondta el Hugyi István, a szakszervezet alelnöke, hogy bár az alkalmazottak képviselője bűnvádi feljelentést tett a tulajdonos ellen, semmi sem történt. Hugyi kiemelte a Bratstvo Vagongyár esetét, ahol két évvel ezelőtt tettek feljelentést a volt tulajdonos ellen, azonban azóta sem indult meg az eljárás. A Slavica Parafarmban ismét nem kapták meg béreiket az alkalmazottak, amennyiben erre nem kerül sor, január 5-én csődbe mehet a cég. A November 29-et sem sikerült eladni. Félő, hogy amennyiben a Vojput nem tud munkát kapni – az elmúlt időszakban annak ellenére, hogy a versenypályázatokon a legkedvezőbb ajánlatot adták, nem kaptak munkát – akkor néhány héten belül jelentős gondjaik lehetnek, csődbe is mehet a vállalat. Háromszáz szabadkai család mindennapjait veszélyeztetnék ezzel.

Pozitív példák

Hugyi István jó példaként említette a Bratstvo Vagongyárat, amelyet a Tatravagonka vásárolt meg 5,4 millió euróért, kifizette az elmaradt béreket, az adót és járulékokat is. Hasonlóan jó hírekkel szolgált a Kisbosznia Rt., illetve a Tržnica vállalat kapcsán is, ahol sikerült stabilizálni a helyzetet, a munkások megkapják járandóságukat és fejlesztésekre is lehetőség mutatkozik.