2024. november 24., vasárnap

Nyitottak vagyunk mások felé!

A Német Népi Szövetség az összefogás és megismerés jegyében dolgozik

Amióta 1990 őszén egyesült a két Németország, október 3-a a német nép legnagyobb nemzeti ünnepe. A német egység napja alkalmából a szabadkai Német Népi Szövetség egy művelődési estet rendezett, melynek keretében bemutatták Milan Miković szabadkai horvát író és publicista német nyelvre lefordított Hallgasd: föld, szavak című könyvét, az érdeklődők megtekinthették Molcer Mátyás szabadkai művész legújabb képeit, melyeken a táncot ábrázolja, és a Német kultúra estjén a szövetség Lorelei kórusa is kedveskedett egy dalcsokorral.

A Német Népi Szövetség tizenhárom évvel ezelőtt alakult meg Szabadkán, azóta minden német jellegű nemzeti ünnepséget megtartanak, mellyel a nemzeti identitástudatot szeretnék megőrizni, és nagy hangsúlyt fektetnek a nyelv, a kultúra, a hagyományok ápolására.

– Kórusunk német népdalokat és hagyományos egyházi dalokat ad elő, van színjátszó csoportunk, ahol a fiatalok gyakorolhatják a német nyelvet, tizenkét éve a Szabadkai Rádió hullámhosszán péntekenként van egy német nyelvű félórás műsorunk, a szövetség szákházában pedig mára mintegy ötezer német nyelvű könyv és folyóirat gyűlt össze. Tagjai vagyunk több külföldi német szervezetnek, és a német állam tette lehetővé, hogy legyen saját székházunk. A szerbiai szervezetek közül egyedül mi vagyunk tagja a Német Világszövetségnek, valamint az Európai Kisebbségek Föderalisztikus Uniójához is csatlakoztunk – tudtuk meg Weiss Rudolftól, a Német Népi Szövetség elnökétől, aki elmondta, hogy bár büszkék németségükre, ugyanakkor nagyon fontosnak tartják a nyitottságot, igyekeznek nem elzárkózni a világtól, más nemzetektől, kultúráktól, és szívesen látnak mindenkit, aki ellátogat hozzájuk. Több alkalommal szerveztek különféle esteket, ahová más nemzetiségű vendégeket hívnak meg.

– Eddig még egyszer sem volt gondunk abból, hogy németek vagyunk, hogy vannak programjaink. Büszkén vállaljuk, kik vagyunk, de ez nem zárja ki a másokkal való együttműködést, és ezt tisztelik bennünk. Nagyon örültem a hírnek, hogy a legutóbbi népszámlálás alkalmával kiderült, hogy Szabadkán mintegy harminchárom százalékkal növekedett a németek száma, viszont más községekben egyre kevesebben vagyunk. Szerbiában összesen mintegy négyezer német él. Vajdaság más részein élő németek is tagjai szövetségünknek, ezáltal pedig lehetőség van a kapcsolattartásra, tudjuk, mi történik velük vagy mire van szükségük, és bátorítani tudjuk őket, hogy vállalják fel azt, amik.

Weiss Rudolf örömét fejezte ki, hogy két éve Német Nemzeti Tanács is működik, bár sokat kell még tanulniuk és más nemzeti tanácsokkal is konzultálnak, hogyan is tehetnék eredményesebbé munkájukat. A céljuk elsősorban a Szerbiában élő németek összefogása és a fiatalok bevonása, akik által a német kultúra és hagyomány tovább élne. A támogatás hiányában nem tudták megvalósítani az idei évre tervezett projektjeiket, de szeretnék majd támogatni a németek lakta települések kulturális programjait, aktivizálni a többieket és egy jobb kommunikációt kialakítani közöttük.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás