2024. július 18., csütörtök

Enyhe csökkenés

Több ezren jutottak munkához a foglalkoztatásügyi szolgálat programjain keresztül – Észak-Bácskában Szabadkán a legnagyobb a munkanélküliség

A munkaerőpiac követelményeit és a gazdasági válság hatását figyelembe véve a Gazdasági és Regionális Fejlesztési Minisztérium és a Nemzeti Foglalkoztatásügyi Szolgálat közösen dolgozta ki az idei évre vonatkozó foglalkoztatási politikát, melyre az állami költségvetésből 3,5 milliárd dinárt különítettek el.

Elsősorban azoknak a munkanélküli személyeknek próbálnak segíteni, akik nehezebben találnak munkát, vagyis a fiataloknak, negyvenöt évnél idősebb személyeknek, rokkantaknak, vagy roma származásúaknak. A Tartományi Végrehajtó Tanács, valamint a Tartományi Munkaügyi, Foglalkoztatási és Esélyegyenlőségi Titkárság elfogadta azt a programot, mellyel Vajdaság területén a munkahelyek számát kívánták megőrizni, és erre hárommilliárd dinárt hagytak jóvá. Ezekről a programokról és sikerükről már több ízben is beszámoltunk köszönhetően a Nemzeti Foglalkoztatásügyi Szolgálat szabadkai fiókintézetének, ahol folyamatosan tájékoztatták a közvéleményt akcióikról és aktuális pályázataikról.

– Az Első esély program és a gyakornokok foglalkoztatására nyújtott támogatás révén 9300 munkatapasztalattal nem rendelkező fiatal jutott munkához az országban, további 7100 Vajdaságban, ebből az észak-bácskai körzetben 475 személy helyezkedett el – mondta Zlatko Panić, a szabadkai fiókintézet igazgatója a G17 Plusz helyi szervezetének helyiségeiben tegnap megtartott sajtótájékoztatón. A közmunkákban 8200, Vajdaság területén pedig további 1904 személy vesz részt, míg az észak-bácskai körzetből 171-en vettek részt a közmunkákban. Az új munkahelyek létrehozásához nyújtott támogatási program is sikeres volt, hiszen mintegy 2400 személynek sikerült munkát biztosítani, Vajdaságban további 1900 munkanélküli jutott munkához, ebből az észak-bácskai körzetben 220-an.

Az önfoglalkoztatási program keretében önálló vállalkozások beindításának támogatására lehetett pályázni. Az állami költségvetésből nyújtott támogatásnak köszönhetően 1900, Vajdaságban pedig további 1850 személyt kezdtek el foglalkoztatni, ebből 230 munkanélkülit az észak-bácskai körzetben. Az aktív munkakeresést három állásbörzével, tanfolyamokkal, munkakereső klubokkal segítették, melyekkel az elhelyezkedés esélyeit próbálták növelni. Az idei állásbörzéken összesen 81 munkaadó és 2665 álláskereső vett részt, és az első két börzén 328 személynek sikerült elhelyezkednie. A szolgálat mindezen kívül különféle tanfolyamokat is szervezett a nyilvántartásukban szereplő munkanélküliek részére, így számítógépes, idegen nyelvi, házi ápolóknak szóló és könyvelői tanfolyamokat, valamint azok a munkaadók is kedvezményben részesülhettek a szociális biztosítás terén, akik gyakornokokat, 30 évnél fiatalabbakat, 45 és 50 év közöttieket, 50 évnél idősebb személyeket, valamint rokkantakat alkalmaztak. Ebbe a programba az idén az észak-bácskai körzetben hetven munkaadó kapcsolódott be, és összesen hetvennégy személyt vettek fel.

A Nemzeti Foglalkoztatásügyi Szolgálat programjai által valamelyest sikerült stabilizálni a hazai munkaerőpiacot, így – míg az év első felében jelentősen megnövekedett a munkanélküliek száma – észrevehető volt egy stagnálás, majd október végén egy enyhe csökkenés is, így az országban jelenleg 727 ezer munkanélkülit tartanak nyilván, ebből Vajdaságban mintegy 200 ezer személyt. Az észak-bácskai körzetben tizenhatezer munkanélküli van, legtöbben Szabadkán, mintegy tízezren.

– A jövőben is több akciót tervezünk, többek között együttműködünk majd a Németországi Foglalkoztatásügyi szolgálattal, a Nemzetközi Munkaszervezettel, a Horvátországi Foglalkoztatási Intézettel, a magyarországi Dél-alföldi Foglalkoztatási Regionális Központtal, és újabb két tanfolyamot indítunk, ahová összesen harminc személyt fogunk bekapcsolni – jelentette be az igazgató.

A sajtótájékoztatón Mirko Gavrilović, a Kis- és Középvállalatok Ügynökségének szakmunkatársa felhívta a figyelmet a start-up hitelekre, melyekből az idén tizenhatot hagytak jóvá, jövő évben pedig további huszonnégy kérelmet bírálnak el. A start-up hiteleket vállalkozók és jogi személyek igényelhetik 13 és 25 ezer euró közötti értékben.

A szolgálat munkájáról és a start-up hitelekről az érdeklődők a Kérdezze a G17 Pluszt akció keretébenszombaton 10 és 12 óra között kaphatnak tájékoztatást a 024/673-831-es telefonszámon, ahol Zlatko Panić és Mirko Gavrilović fogadják a hívásokat.