– Bár a hűtőház elkészült és forgalomba helyeztük, az idén volt esedékes a felvett hitel visszafizetése. Mivel sokkal rosszabb évünk volt, mint terveztük, és ezt nem lehetett előre látni, a vállalatnak nem volt akkora bevétele, hogy az esedékes részletet befizesse, ezért a bank zárolta a számlánkat. Mindaddig, amíg nem oldják fel a zárlatot, a béreket sem tudjuk folyósítani, vagyis az emberek augusztus óta nem kaptak fizetést – mondja Sive Mačković, a vállalat tulajdonosa.
Mint tőle megtudtuk, a nehézség hátterében elsősorban az eladási ár drasztikus csökkenése áll, és attól függetlenül, hogy a hűtőház eddig másfél millió eurós bevételt hozott, és a vállalat több mint egymillió euró értékben szállított külföldre gyümölcs-és zöldségféléket, sőt a nyugat-európai vevőit is sikerült megőriznie, képtelenek voltak akkora forgalmat megvalósítani, hogy a vállalat kiegyenlítse tartozásait.
– A legtöbb árut a német piacra szállítottuk, mintegy ötszázezer euró értékben, továbbá erős vevőink még a lengyelek, a csehek és végül a magyarok is. Sikerült újra csemegeuborkát eladnunk a külföldi piacon, csakhogy az uborkáért kapott összeg éppen annyira volt elegendő, hogy kifizessem belőle a munkásokat. Ennek oka, hogy nagyon alacsony áron veszik át a gyümölcsöket és zöldségféléket. Tavaly a meggyért 55 centet fizettek a csehek, az idén csak 15-ért vették át, tavaly a szilváért 45 centet kaptunk, az idén csak 14 centet, a kivitelre szánt alma 30 cent volt, az idén már csak 16 centet kínáltak érte. Tavaly az ipari alma eladásából 38 millió dináros forgalmat valósítottunk meg, az idén egyik vevőnk sem akarta átvenni. A paprika esetében is eltűntek az érdeklődők. Viszont muszáj volt feldolgoznunk, és most a hűtőben vár arra, hogy majd egyszer lesz rá kereslet. Ez önmagában négyszázezer euró értéket tesz ki, de hiába, ha nem kell senkinek – magyarázza a tulajdonos. A vállalat tartozása jelenleg mintegy 17 millió dinár a bank felé, és hétmillió dinárt tesz ki a munkások elmaradt bérének összege.
Sive Mačković, hogy kiegyenlítse tartozásait, feloldja a zárlatot, és kifizesse a munkásait, a vállalat egy részét eladja, és az így befolyt összegből a tervek szerint újra megindul a termelés, mely a zárlat idejére leállt, illetve reményei szerint a válság véget ér, és újra stabilan tudnak majd működni, és nagyobb forgalmat megvalósítani. Az elmaradt bérek folyósítása várhatóan a következő tíz napon belül megtörténik. Bár a vállalatnak összesen mintegy nyolcvan saját munkása van, közvetve ezer külső embert foglalkoztatnak.
A dolgozók körében a pénztelenség nagy feszültséget keltett az elmúlt hónapokban. Legtöbbjük türelmetlenül várja, hogy rendeződjön a helyzet, de a kétség még mindig ott motoszkál bennük.
Zoran Muranji jelenleg a karbantartási részlegen dolgozik. Bár évek óta a Golden Garden munkása, szerinte ekkora válságra még nem volt példa.
– Jelenleg a legtöbb vállalat rossz helyzetben van, és bár nehéz pénz nélkül élni, megpróbáljuk magunkat feltalálni. Az emberek észrevehetően idegesebbek, egészen megváltozott a hangulat. Akinek voltak tartalékai, az most nyugodtabb, a többiek meg megoldották, ahogy tudták. A júliusi bérünket még nem kaptuk készhez, de remélhetőleg néhány napon belül rendeződik a helyzet. Legalábbis ezt az ígértet kaptuk, de persze ez is még bizonytalan.
Goran Stantić a beszerzési osztályon dolgozik immár nyolc hónapja. Mint mondja, neki szerencséje van, mert a szüleivel él, akik kisegítik, így a pénztelenségből adódó gondokat könnyebben áthidalja.
– Nehéz helyzetben vagyunk mindannyian, de főleg azok, akik az elmúlt hetekben felélték tartalékaikat. Elég feszült most a hangulat, de azt hiszem, az emberek képesek feltalálni magukat. Időnként a szüleimtől kértem segítséget, máskor ismerősöktől kértem kölcsön egy kisebb összeget, amit néhány napon belül visszaadtam, majd megint kértem. Eddig így teltek a hetek, és már nagyon várom, hogy megkapjuk az elmaradt béreket. Ki a hibás a kialakult helyzetért? A mostani gazdasági helyzet igen nehéz, és az hogy a Golden Garden ilyen helyzetbe került, talán egy kicsit mindenkinek a hibája, de reméljük, hogy hamar túl leszünk ezen, és újra megindul a termelés.
Slavica Benčik szerint a mostani helyzet sok más vállalatra is jellemző. Ő bizakodó a Golden Garden jövőjét illetően, attól függetlenül, hogy lassan négy havi bérrel tartoznak neki.
– Nem hittem volna, hogy ilyen helyzetbe kerülünk, bár azt figyelembe véve, hogy az egész országban milyen a helyzet, számítani lehetett rá, hogy ez itt is megtörténhet. Sive Mačković ugyanúgy reménykedik a jobb időkben, remélem, igaza lesz. Mivel a férjem dolgozik, én könnyebb helyzetben vagyok. A munkások persze elégedetlenek a helyzettel, hiszen pénz nélkül nem lehet élni.