2024. július 18., csütörtök

Csak a kisebb beruházásokra jut pénz

Május végéig három épület homlokzatát újítják fel a város központjában – Az Ivan Sarić Műszaki Középiskola, a Vegyészeti-Technológiai Középiskola és a Zeneiskola homlokzatának felújítására
A Korzó 10., a Petar Drapšin 2., és az Október 10. utca 4. címen található épületeket újítják fel (fotó: Molnár Edvárd)

A Városépítési Igazgatóság a tervek szerint az idén három épület homlokzatát újítja fel. Mint azt Josip Kovač Strikotól, a Városépítési Igazgatóság igazgatójától megtudtuk, külön keret áll rendelkezésre a városközpontban védettség alatt álló épületek homlokzatának felújítására, ám ebből csupán kisebb beruházásra kerülhet sor. Az Ivan Sarić Műszaki Középiskola, a Vegyészeti-Technológiai Középiskola és a Zeneiskola homlokzatának rendbe hozására az idén sem lesz pénze a városnak.

A Korzó 10. szám alatt levő épület felújítását már tavaly megkezdték a lakók. Ezeknek a munkálatoknak a folytatására az idén kerül sor.
– A képviselő-testületi döntés alapján a védettség alatt álló épületek esetében a homlokzat felújítását ötven százalékban a lakók, ötven százalékban pedig a Városépítési Igazgatóság végzi. Így a lakók már elvégezték a munkálatok rájuk eső részét. Az igazgatóság akkor folytatja a felújítást, amikor erre meglesznek a kellő feltételek, gondolok itt elsősorban az időjárásra – emelte ki Josip Kovač Striko. A Petar Drapšin 2. címen levő épület rendbe hozását is ilyen alapon végzik. A harmadik épület, amelynek a homlokzatát még az idén felújítják az Október 10. (Rudić) utca 4. cím alatt levő épületet. A munkálatokat, amint az időjárási viszonyok megengedik, megkezdik, és várhatóan ezeknek az épületeknek a felújítását május végén, júniusban be is fejezik.
– Emellett lehet, hogy társtámogatást vállalunk majd más épületek homlokzatának helyrehozásában is. Már most úgy tűnik, hogy lesz ilyen célokra is pénz, de azt még nem tudni, mennyi eszközünk lesz erre – mondta az igazgató.
A Vegyészeti-Technológai Középiskola épületét biztonsági okokból már nyolc évvel ezelőtt körbeállványozták. Az Ivan Sarić Műszaki Középiskola, valamint a Zeneiskola is hasonló sorsra jutott, évek óta körbe van kerítve, hogy az épület mellett elhaladó gyalogosokra nehogy ráhulljon a vakolat. A felújításra az idén sem jut pénz, legalábbis a Városépítési Igazgatóság költségvetéséből. Mint arra az igazgató rámutatott, jelentősebb összegre lenne szükség, mint amennyit a városi költségvetésből erre el tudnának különíteni.
– Mindenképpen felmerül a kérdés, hogy ezeknek az iskoláknak az állapotáról eddig ki viselt gondot, hogy száz év elteltével most ilyen állapotba kerültek. Két évvel ezelőtt már volt arról szó, hogy 20 millió dinárra lenne szükség a Zeneiskola homlokzatának felújítására, és ha a városi költségvetésben lett volna ennyi pénz, már régen el is készültünk volna a munkálatokkal. Esetleg csak elkezdhetnénk ezeket a munkákat, de nem tudnánk befejezni, ez pedig semmiképpen sem jó – mondta. Hozzátette, mindenekelőtt el kellene készíteni ezeknek az épületeknek a helyrehozásához szükséges tervdokumentációt. Ezzel már különböző alapoknál lehetne pályázni, és a szükséges pénzeszközöket be lehetne szerezni.
– Az iskolák homlokzatának felújítását szerintem úgy lehetne megoldani, mint ahogy a bajmoki iskolát felújították. Vagyis tartományi, köztársasági és európai uniós pályázatokon kellene részt venni – mondta Kovač Striko.