2024. július 18., csütörtök

Otthon, minden gyermek számára

Szabadkán mintegy harminc család fogadott be fogyatékkal élő gyermeket – Háromszáz gyermek él nevelőszülőknél

Egynapos képzés keretében ismerkedtek meg a mai helyzettel és a fejlődési lehetőségekkel azoknak az intézményeknek a dolgozói és vezetői, amelyek gyermekelhelyezéssel foglalkoznak. A Szociális Munkaközpontban mintegy harmincan vettek részt a Otthon, minden gyermek számára elnevezésű képzésen, ahol a különleges bánásmódot igénylő, továbbá a fejlődésben visszamaradott gyermekek családnál való elhelyezésének fontosságáról beszéltek az előadók.

A képzésen különböző városok szociális központjainak továbbá helyi önkormányzatoknak az illetékesei vettek részt Törökkanizsáról, Csókáról, Magyarkanizsáról, Adáról, Zentáról, Topolyáról és Kishegyesről, továbbá Zentáról és Szabadkáról is.

Mint azt Biacsi Mária, a Városi Tanács egészség- és szociális ügyekkel megbízott tagja elmondta, ezt a projektumot hat másik városban is megvalósítják. A képzést az Európai Unió támogatja, a megvalósításban pedig a belgrádi Gyermek- és ifjúságelhelyezési központ segít.

– A szociálisvédelmi reform közepén és az új törvény bemutatása után nagyon fontos ezekről a dolgokról beszélni. Szabadka méltán híres a gyermekek családoknál való elhelyezéséről. Viszont el kell mondani, hogy a fogyatékkal élő gyermekek elhelyezése külön odafigyelést igényel, hiszen ha a biológiai szülők nem tudják a gyermekeket megfelelően ellátni, akkor kicsi az esélye annak, hogy más befogadó család jobban tudná őket nevelni. Viszont a kisebb fogyatékkal élő, hátrányos helyzetű gyermekeknek nagyon fontos a családnál való elhelyezés – mondta Biacsi Mária.

Mint azt a szabadkai Szociális Munkaközpont igazgatónőjétől, Ljiljana Popovićtól megtudtuk, a 230-at is meghaladja azoknak a gyermekeknek a száma, akiket mintegy 130 családnál helyeztek el a Szabadkán. Ezek közül a gyermekek közül 29 családnál fogyatékkal élő gyermeket fogadtak be.

Biacsi Mária a konferencia megnyitóján kiemelte, azért tartja fontosnak az összejövetelt, hogy a szakemberek és azok a családok, akik közvetlenül érintettek a fogyatékkal élő gyermekek elhelyezése esetében, továbbgondolják ezt a helyzetet és arról beszélgessenek, mik azok a szükségletek, gondok, amelyekkel a mindennapokban szembesülnek ezeknek a gyermekeknek az ellátása és nevelése során.

Dobrila Grujić, a belgrádi Gyermek- és ifjúságelhelyezési központ igazgatónője kiemelte annak a fontosságát, hogy növeljék a nevelőszülők érzékenységét ebben a témában, hogy – ahogyan a projektum neve is hangsúlyozza – minden gyermekek számára legyen egy otthon.