2024. július 19., péntek

Magánosítani csakis legálisan

Az Önálló Szakszervezet az idén nemcsak az alkalmazottak, hanem a vállalatok helyzetét is figyelemmel követi majd

Az Önálló Szakszervezet szabadkai ágazata ebben az évben az eddigi feladatai és célja közé vette a vállalatok magánosítási körülményeinek felülvizsgálatát. Mint azt Milan Popović, az Önálló Szakszervezet régi-új elnöke elmondta, ideje, hogy az illetékes szervek végezzék a munkájukat, és mindenkit rákényszerítsenek, hogy a törvények előírásainak megfelelően tevékenykedjenek.

Az elmúlt hetekben a szakszervezet különböző ágazataiban, majd pedig városi szinten is választásokra került sor. A bizalmat ezúttal is Milan Popovićnak szavazták meg, így ő maradt a szakszervezet elnöke, helyettese pedig az elkövetkező periódusban is Hugyi István lesz.

– Olyan év áll előttünk, amely továbbra is nehéz lesz, hiszen a gazdasági válság továbbra is tart. Ám pozitív lépésként értékelem, hogy az illetékes szervek gátat vetetettek a gazdaságba befektetett pénzáramlásnak. Egyedül azt nem értem, hogyan történhetett meg, hogy mi tudtuk, egyesek milyen pénzből vásárolnak meg vállalatokat, az állam pedig ebből mit sem sejtett. Éveken keresztül így vásároltak meg vállalatokat, és – mint azt a sajtóban is olvashatjuk – a Privatizációs Ügynökséghez 1780 kérvény érkezett, hogy vizsgálják felül a hozzájuk befutó pénz eredetét. Csupán egy esetben ismeretes, hogy eljártak, a többi esetről nincs információnk. Sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy egyének az állam mögé bújva tevékenykednek, és így érvényesítik saját és pártjaik érdekeit. Azt hiszem, hogy ez nagy baj, éppen ezért a szakszervezet a saját feladatai mellett jelentést ír majd a vállalatok magánosításának helyzetéről is, hogy ezáltal rákényszerítse az illetékes szerveket, hogy megakadályozzák az illegális tevékenységeket, és az állami szervek visszakapják eredeti szerepüket – emelte ki Milan Popović, majd folytatta: – Szeretnénk az ügyésszel felvenni a kapcsolatot, hogy meglássuk, hogyan halad az Agrokombinat magánosítása. Gyanúnk szerint itt csődmaffia ténykedik, de az illetékes szerveknek kell arra rámutatni, hogy igazunk van, vagy nincs. A kisrészvényesek kérvénnyel fordultak az ügyészhez, ám a mai napig nem érkezett válasz, és nem is tudjuk, hogy halad az ügy – mondta. Kiemelte, ami pedig a közvállalatokat illeti, mindenek előtt egy törvényt kell hozni a közvállalatok magánosításáról, hogy meghatározott előírások szerint történjen a folyamat.

– Véleményünk szerint itt is gondok merülnek fel, ugyanis egyének, illetve pártok a közvállalatokon keresztül mossák a pénzt. Erre a gyanúnkra is választ várunk – mutatott rá Popović, majd hozzáfűzte, mindenkinek a törvény előírásai szerint kell fellépnie.

Újságíró kérdésre elmondta, a Slavica-Parafarm szappant és kozmetikai szereket gyártó vállalat ügyében azóta, hogy a munkások megkapták két elmaradt bérüket, illetve hitelesíthették az betegkönyvüket, nem történt más előrelépés. Sőt, a többségi tulajdonossal egy ideje megszakadt a kapcsolat. A Bratstvo Vagongyár pedig új igazgatót kapott, és a munkások arra várnak, hogy egy komolyabb vásárlót találjanak.