2024. július 19., péntek

Leomlott a mennyezet a Tüdőgondozóban

Az épület egyharmadát felújították, a munkálatok folytatására újabb anyagi eszközökre van szükség
Még tavaly megkezdték a szabadkai Tüdőgondozó épületének felújítását. Mivel ez az épület rossz állapotban van, a szabadkai Egészségházak a Tartományi Nagyberuházási Alapnál pályázott, ahol mintegy 4,5 millió dinárt hagytak jóvá az épület felújítására. A pénzt azonban még nem utalták át. Így az épület csupán egyharmadát sikerült felújítani. Két hete viszont a régi épület mennyezetének egy darabja leomlott.

– Az adaptált részben immáron három hete helyet kapott a belgyógyász és a radiológus. Berendezett helyiséget irányoztunk elő a majd itt működő szemész számára is. Az épület felújítását folytatni szeretnénk, vagyis a tüdőgondozó adaptálása is vár ránk, csak egyelőre nincsenek eszközeink az építkezés folytatására – magyarázta dr. Ružica Crnjaković Tonković, az Egészségházak igazgatónője, majd hozzátette: – Az eddig elvégzett munkákat a tavalyi céleszközökből tudtuk elvégezni, ám ez elfogyott – mondta.

Annak ellenére, hogy az építkezési munkálatok egyelőre szünetelnek, a Tüdőgondozó munkáját át kellett szervezni az elmúlt két hétben, ugyanis a rendelő ajtaja felett, valószínűleg a sok csapadék miatt, leomlott a mennyezet.

– Az épület régi részében, vagyis a tüdőgondozó várótermének bejáratánál, február 26-ról 27-re virradóra leszakadt a mennyezet. Ez a régi épület gang része volt, amit később zártak be. Így nincs úgy szigetelve, mint az épület többi része. Az épület maga és a tetőszerkezet is ép, de a beomlás abban a sarokban történt, ahol valószínűleg megrothadt a gerenda. Szerencsére olyan időszakban történt ez, amikor nem volt rendelés és nem sérült meg senki. Természetesen azonnal értesítettük a városi illetékeseket és az építészeket, valamint megrendeltük a tetőszerkezet szanáláshoz szükséges építési tervet. Az építészek javaslatára, akik szerint a tüdőgondozó és a speciális poliklinikai szolgálat sem működhet ilyen feltételek mellett, átköltöztettük ezeket a szolgálatokat ideiglenes helyükre. Vagyis a speciális poliklinikai szolgálat, tehát a belgyógyászok és a neurológus a 6-os egészségházban rendelnek, a Szegedi úton, a tüdőgondozó pedig az 5-ös egészségházban, a Jovan Zmaj utcában – emelte ki az igazgatónő.

A városi költségvetést ugyan még nem fogadták el, de mint azt az igazgatónőtől megtudtuk, 2 millió 100 ezer dinárt különítenek majd el az épület építkezési munkálatainak folytatására.

– Még nem tudjuk pontosan, mennyi pénzből tudjuk a már megkezdett projektumot befejezni, illetve csak ez után tudjuk kiszámolni, hogy mennyiből tudjuk a tetőt szanálni, illetve a váróterem egy részét. Sajnos ebben az évben sem újíthatjuk fel az egész épületet, ugyanis az 13 millió dinárba kerülne. Ennyit kértünk a Tartományi Nagyberuházási Alapból. Tavaly értesítettek minket, hogy 4 millió 666 ezer dinárt hagytak jóvá, ám a szerződés aláírására, illetve a pénz folyósítására még nem került sor. Ebben az épületben a felújítás mellett a fűtést is meg kell oldani. Ki kell emelnem, hogy ezidáig a fűtést kályhákkal oldottuk meg, vagyis továbbra is tüzelünk. Ha a Tartományi Nagyberuházási Alapból megkapnánk ezt az összeget, akkor a fűtést is be tudnánk vezetni az egész épületbe, illetve az építkezést is folytathatnánk – emelte ki dr. Ružica Crnjaković Tonković. Hozzátette, ebben az évben a tervek szerint egy új, udvari épület megépítésének projektumát szeretnék elkészíteni.

– Nincs szükség nagy épületre, de ide szeretnénk áthelyezni az egészségügyi munkavédelmet. Így a polgárok egy helyen tudnák elvégezni a vizsgálatokat a jogosítványhoz, vagy a munkába álláshoz, hiszen itt működik majd a belgyógyászat, a röntgen is, egyedül a nőgyógyászat maradna a helyén – mutatott rá az igazgatónő.