2024. július 18., csütörtök

Az alapkultúra része

Elsősegélyversenyt tartottak a hétvégén Szabadkán
A bírák szerint sokszor a fiatalokban nagyobb a segítőkészség, mint a felnőttekben

Fontos, hogy a fiatalok is elsajátítsák az elsősegélynyújtást, ugyanis a probléma, a baj, a baleset nem válogat sem korosztályok, sem pedig helyszínek között, és bárhol megtörténhet az iskolában, a buszon, a moziban is, s amint szükséges, a fiatalok is segítséget nyújthatnak kortársuknak. Ne úgy, mint egyes felnőttek, akik elmennek a sérült mellett segítségnyújtás nélkül, pedig az elsősegélynyújtás az alapkultúra része – emelte ki Rencsényi Rudolf, a Vöröskereszt szabadkai szervezetnek az általános és középiskolások számára szervezett elsősegélyverseny bírája.

A humanitárius szervezet immáron ötven éve dolgozik azon, hogy a fiatalokat és a polgárokat is felkészítse az elsősegélynyújtásra. A fél évszázad alatt a szabadkai csapatok már számos kiváló eredménnyel büszkélkedhetnek hazánkban és külföldön is. Ezúttal a hétvégén a város központjában, a korzón több helyszínen mutathatták be tudásukat elsősegélynyújtásból a tizenéves fiatalok. Mi az újraélesztés helyszínén, a Belgrád áruház oszlopai alatt figyeltük a fiatalokat, hogyan kell az újraélesztést végezni, ha szükség van rá.

– Felkészültek a fiatalok, csak a kisebb-nagyobb különbségek fogják meghatározni a helyezéseket. Mi az újraélesztést figyeljük, és a felkészültségükből látszik, hogy ha szükség lenne, bármikor bárhol segíteni tudnának ezek a fiatalok – mondta Rencsényi Rudolf.

Sebők Zsolttól, a Vöröskereszt szabadkai szakmunkatársától megtudtuk, hogy összesen 9 csapat versenyzett, 5 általános és 4 középiskolás csapat.

– Négy úgynevezett munkapoligon van, ahol minden csapatnak meg kell mutatkozni. A sérülés minden fajtáját felölelik a feladatok, tehát az újraélesztés mellett szúrás, törés, égés okozta sérüléseket kellett ellátniuk. A különbség az általános és középiskolás csapatok között csak annyi, hogy az általános iskolások egy feladattal kevesebbet kapnak – emelte ki Vöröskereszt munkatársa, majd hozzátette: – Fontos volt az egész központban szétosztani a sérülések helyszíneit, ugyanis a csapatoknak nem szabad találkozniuk egymással, így pedig körforgással haladnak egyik helyszíntől a másikra – mondta.

A járókelők figyelemmel követték az eseményeket. Egy-két helyszínen a nézelődők is ki szerették volna próbálni magukat.