2024. július 18., csütörtök

Három év múlva megtelik

A köztisztasági vállalat havonta több tonna szelektált hulladékot gyűjt össze – Kisbajmokban hamarosan megkezdődhet az elsődleges válogatás
A begyűjtött hulladékot lepakolják a teherautókról, majd kézzel válogatják szét (fotó: Miklós Hajnalka)

A szabadkai szeméttelepen a szelektív központ számára egy fedett platót építenek, ahol tárolni tudják a begyűjtött műanyag- és papírhulladékot. Mint azt Zvonko Bačić, a Köztisztasági és Parkosítási Vállalat szelektív központjának vezetője elmondta: elvárásaik szerint mintegy 40 tonna műanyaghulladékot és 100 tonna papírhulladékot fognak begyűjteni havonta, ezért nagyobb területre van szükségük, hogy tárolhassák a szemetet arra az időre, míg a válogatás megtörténik.

Megtudtuk továbbá, hogy Kisbajmokban hamarosan már a háztartásokban is elkezdődhet az elsődleges válogatás.

Vladimir Dragin, a köztisztasági vállalat igazgatója rámutatott: amellett, hogy a törvény előírásainak tettek eleget, amikor megépítették a hulladékudvart, a szelektív központ fontos szerepet játszik a szeméttelep életében, neki köszönhetően ugyanis tovább használható a szeméttelep. Még mindig zajlik a központ kiépítése, hogy minél szervezettebben haladjon a szelektált műanyag válogatása és bálázása. A szelektív hulladékgyűjtésre szolgáló hálós konténerek számát növelni szeretnék, azzal, hogy már így is megközelítőleg 200 konténert helyeztek el a városban és a hozzá tartozó településeken. Mint az igazgató rámutatott, a polgárok jól fogadták a szelektív hulladékgyűjtést, emiatt szeretnék azt továbbfejleszteni.

A város több részén begyűjtött hulladék először az újrahasznosító udvarba kerül. Ott különválogatják, majd bálákba préselik. Megtudtuk, hogy három hálós konténer tartalma nem elég egy bála elkészítéséhez. Zvonko Bačić elmondta: már azt is nagy eredményként könyvelik el, hogy a polgárok a műanyagot a megfelelő konténerbe dobják, ám egy-egy ilyen hulladékgyűjtő tartalma ettől függetlenül nagyon vegyes, a polgárok ugyanis sokszor a műanyag közé dobják a szerves hulladékot is: a kenyérmaradékot, a zöldségfélét, a faágakat.

– A válogatás kézzel történik, egy futószalag segítségével. Szükség van a válogatásra, úgy is, hogy külön konténerek vannak kihelyezve a papír és a műanyaghulladék összegyűjtésére, mivel szét kell választanunk a pillepalackokat a csomagoló anyagtól, hiszen más felvásárlónak adjuk át a pillepalackokat és a csomagolóanyagot, illetve a keményebb műanyagot, mint amilyen például a samponos flakon – magyarázta Zvonko Bačić. – A terepről jelentős mennyiségű üveget gyűjtöttünk be, de sajnos nem tudunk vele mit kezdeni, mert Szerbiában mindössze két vállalat vásárolja fel a hulladéküveget: egy pančevói és egy paraćini. Ezenkívül az üveg elszállítása nagyon költséges, illetve olyan feltételeket kellene a begyűjtéséhez és tárolásához biztosítani, amilyenekre jelenleg nincs helyünk. Azzal, hogy ezen a területen mintegy 40 tonna üveg férne el, aminek a piaci értéke 30 ezer dinár. Vagyis sokkal nagyobb beruházást igényel, mint amennyi hasznot hoz a vállalat számára – mutatott rá.

Megtudtuk, hogy októberben 100 tonna szelektált hulladékot báláztak be. A téli hónapokban ez a mennyiség csökkent, de áprilisban már 64 tonna hulladékot gyűjtöttek be. Májusban ezt a mennyiséget meghaladták, és a nyári időszakban 150 tonna hulladék begyűjtésére számítanak.

– Együttműködünk a belgrádi Sekopak vállalattal, amelynek a segítségével a háztartásokban is megkezdhetjük az elsődleges szelektálást. Nagy valószínűséggel Kisbajmokban osztunk majd ki a polgároknak olyan zsákokat, amelyekbe a papírt és a műanyagot gyűjthetik majd. Ezt később kiterjesztjük a többi helyi közösségre is, hiszen ezzel csökken a háztartási hulladék mennyisége és annak a szemétnek a mennyisége is, amit kénytelenek vagyunk a szeméttelepen tárolni. Csak tavaly 10 ezer tonna hulladékot helyeztünk el itt, és ha ilyen ütemben haladunk, a szeméttelep 3 év alatt megtelik – emelte ki Bačić.