2024. július 18., csütörtök

Szelektív hulladékgyűjtés már a háztartásokban

Törökkanizsa község is csatlakozik a Regionális Hulladéktároló Kft.-hez

Csak Szabadkán évente 50 ezer tonna hulladék termelődik.

Zvonko Bačić, a Köztisztasági és Parkosítási Közvállalat munkatársa tegnapi sajtótájékoztatójukon elmondta, nincsenek pontos adataik arról, hogy mennyi hulladék termelődik, ez is csupán egy matematikai alapon kiszámított mennyiség, ugyanis a hulladék jelentős része illegális szeméttelepekre kerül.

Az elmúlt néhány évben folyamatosan odafigyelnek a városi szeméttelep állapotára, így meghatározott időközönként beborítják az elhelyezett hulladékot, aminek köszönhetően nem volt példa az öngyulladásra. Tegnap megtartott előadásában rámutatott, a szeméttelep hamarosan megtelik, ezért a lakosság körében is egyre hatékonyabb rendszert kell bevezetni a tudatos szelektív hulladékgyűjtésre. A Sekopak vállalattal közösen ősztől egy olyan rendszert szeretnének bevezetni a lakosság körében (először csak egy helyi közösségben, majd lassan kiterjesztenék a többire is), ami arra ösztönzi majd a polgárokat, hogy a száraz hulladékot külön gyűjtsék a nedves hulladéktól már a háztartásokban.

Kikity Andrea, a Regionális Hulladéktároló Kft. igazgatónője elmondta, a hulladéktároló megépítése számos engedély és hatástanulmány elkészítését igényli. Jelen pillanatban a tulajdonjogi viszonyok rendezése van folyamatban, illetve a megvalósíthatósági tanulmány elkészítése. A hulladékgazdálkodásnak néhány alapelvet kell követnie. Ezek közül a környezetvédelem alapelve, valamint a hozzáférhető és racionális gazdálkodás alapelve mellett az egyik legfontosabb, hogy a környezetszennyező fizeti a hulladék begyűjtését, kezelését és tárolását. Ugyanakkor fontos a hulladékgazdálkodás hierarchiája, amely szerint az elsődleges szelekciót már a hulladék keletkezésének helyén el kell végezni, majd a már meglévő csomagolást (például az üvegek) eredeti állapotában újra felhasználni, illetve a hulladékot újrahasznosítani, majd pedig tárolni. Kikity Andrea rámutatott, ebből a hierarchiából alapjában véve ma csak a hulladék tárolása érvényesül. Mivel a hulladék végállomása a hulladéklerakó, a hulladék útjában mindenekelőtt fontos válogatóüzemeket, valamint transzferállomásokat építeni. A tervek szerint egy transzferállomást építenének ki Szabadkán, majd Topolyán, ahová Topolyáról és Kishegyesről érkezne a hulladék, majd Zentán Zenta és Csóka számára, illetve Magyarkanizsán Magyarkanizsa és Törökkanizsa község számára. Az alapító községek (Szabadka, Topolya, Kishegyes, Csóka, Zenta, Magyarkanizsa) mellé ugyanis Törökkanizsa is csatlakozni szeretne, erről folynak jelen pillanatban a tárgyalások. Ezzel a községgel együtt ugyanis 280 ezer polgárt látna el a hulladéklerakó.

Felmerül a veszélyes hulladék kérdése is. Gordana Gavrilović, az önkormányzat környezetvédelmi szolgálatának munkatársa elmondta, jelen pillanatban nincs megoldás a veszélyes hulladék kezelésére. A törvény szerint az effajta hulladékot nem tárolhatják a hulladéklerakókon, csupán egy ideiglenes állomása lehet, mielőtt azt megsemmisítik. Ennek a kérdésnek a tartós megoldása egyelőre még várat magára.