2024. július 18., csütörtök

Egészséges emberek, egészséges környezetben

Szabadka központjában magas a levegő kén-dioxid- és a nitrogén-dioxid-tartalma

Egészséges emberek, egészséges környezetben elnevezéssel a szabadkai Közegészségügyi Intézet munkatársai tegnap előadást tartottak a Palicsi-tó vizének minőségéről, a szabadkai általános iskolák udvarán végzett talajvizsgálat eredményeiről, illetve a levegő szennyezettségéről.

Nataša Čamprag Sabo, a Közegészségügyi Intézet környezetvédelmi osztályának vezetője elmondta, a városban több helyen mérik a levegő minőségét, konkréten annak kén-dioxid-, nitrogén-dioxid- és kátránytartalmát. Bár a kén-dioxid és a nitrogén-dioxid jelenléte igen magas, a mért mennyiség a Patria szállodánál levő útkereszteződésben, illetve a tűzoltóállomásnál még soha nem haladta meg a határértékeket. Ugyanakkor a kátrány mennyisége is nagyon magas, a 2010-es adatok szerint az Építőmérnöki Karnál jelentős mértékben meghaladta a megengedett értékeket a téli hónapokban, ugyanis ott a háztartásokban főként szilárd tüzelővel fűtenek.

Božana Đurašković, a Közegészségügyi Intézet munkatársa elmondta, a Palicsi-tó már hosszabb ideje a szerves anyagok okozta terhekkel küzd, nagyon magas a víz PH-értéke. A víz nagy mennyiségű szerves foszfort tartalmaz, aminek a mennyiségét csökkenteni kellene, hogy ezáltal meg tudják akadályozni az algák elszaporodását. Az algák jelentős megterhelést jelentenek a tó ökoszisztémája számára, ugyanis pusztulásuk után a tó fenekére ülepednek és felbomlásukhoz jelentős mennyiségű oxigént használnak fel. Így csökken a víz oxigéntartalma és veszélybe kerül a tó élővilága, ugyanakkor pedig növekszik az iszap mennyisége. A legtöbb algát 2010-ben éppen a negyedik szektorban mérték, ám nem jelentett nagy gondot a tó élővilága számára, ugyanis tavaly jelentős mennyiségű eső esett.

Lompár Olga, a Közegészségügyi Intézet munkatársa az általános iskolákban végzett talajvizsgálatokról beszélt. Elmondta, számos összetevőt vizsgáltak. Öt iskola udvarán nagyobb volt a réz jelenléte, mint máshol, de így is még a meghatározott határokon belül. A szakember elmondása szerint ez a növényápolószerek túlzott használatának tudható be. Ugyanakkor három iskolában több nikkelt és cinket találtak. Mivel a magas nikkeltartalom más városokban is jelentkezett, ezt a talaj jellemző összetevőjeként értékelték. A szervezetre káros anyagok, pl. az ólom jelenléte, nem volt jellemző.

Dragan Pajić, a belgrádi Közegészségügyi Intézet munkatársa szerint a különböző városok általában hasonló gondokkal küzdenek, mindenképpen jelentkezik a levegőszennyezés, illetve magas a zajszint. Ugyanakkor pedig az emberek egészségét, akik idejük jelentős részét a városban töltik, nemcsak a környezet hatásai veszélyeztetik, hanem a mozgás hiánya, illetve az is, hogy ma már általában ülőmunkát végeznek.