2024. július 18., csütörtök

Régi épületek helyére újak

A képviselő-testület csökkentette a város tulajdonában levő üzlethelyiségek bérleti díját

A költségvetés módosítása váltotta ki a leghosszabb vitát a városi képviselő-testület tegnapi ülésén. A vita során a Vajdasági Magyar Szövetség arra igyekezett rámutatni, hogy a város nem létező összegeket igyekszik „ elrendezni” . Az Európai Szabadkáért koalíció tagjai pedig arra hívták fel a figyelmet, hogy a költségvetés módosítására azért van szükség, hogy a pénzt oda irányítsák, ahol a legnagyobb szükség van rá. Így elsősorban a Városépítési Igazgatóság költségvetését bővítették 184 millió dinárral.

Az 51. Hadosztály utca, a Kőrösi út és a Partizánbázisok kereszteződésében épülő körforgalomnál, amíg nem helyezik el a föld alatt az infrastruktúrát, az aszfaltozást sem kezdik meg – emelte ki Petar Balažević, a Demokrata Párt képviselője a tegnapi képviselő-testületi ülésen, miután Buckó György, a Vajdasági Magyar Szövetség képviselője az 51. Hadosztály utca kapcsán kiemelte, a város nem annyira gazdag, hogy aszfaltozás után kezdjék meg a szennyvízelvezető rendszert megépíteni. Csúszó Endre, a VMSZ képviselőjének kérdésére, miszerint a föld alatti infrastruktúra kiépítése csak a körforgalomra vonatkozik-e, vagy az 51. Hadosztály egész hosszában elvégzik-e ezt, nem kapott a képviselő-testület választ.

A városi költségvetés módosítása kapcsán, Maglai Jenő, a VMSZ képviselője rámutatott, a városnak nincs pénze, már most több, mint 100 millió dinár hiányt halmozott fel. Ugyanakkor megközelítőleg 200 millió dinárral módosította a Városépítési Igazgatóság költségvetését. Kiemelte, ebből is látszik, hogy egy virtuális költségvetésről van szó. Kern Sólya Mária, a VMSZ képviselője szerint a költségvetés nem következetes, ugyanis a korábbi elosztásnál az egyes vállalatoknak elkülönített összegeket most a Városépítési Igazgatóságnak utalták át. Ennek kapcsán Csúszó Endre, a VMSZ képviselője rákérdezett, az átutalt pénzből Makkhetesen kiépítik-e azt a kollektort, ami alapfeltétele a szennyvízelvezetés kiépítésének a helyi közösségben. Nem kapott választ.

A képviselő-testületen vitát váltott ki a Központ I. helyi közösség részletes rendezési tervének módosítása. Ez a módosítás ugyanis elsősorban azzal, hogy tervbe foglalva változásokat irányoz elő a Szabadegyetem melletti terület rendeltetése kapcsán, lehetőséget kínál arra, hogy a mellette levő betonkonstrukciót, ami semmilyen funkciót nem tölt be, lebontsák. Az önkormányzat már megpróbálkozott a peren kívüli megegyezéssel, ám a betonkonstrukció tulajdonosa erre egyelőre még nem hajlott, sőt, mint arra Saša Vučinić polgármester rámutatott, beperelte az önkormányzatot, és a meg nem valósíthatott haszon miatt kártérítést kért a várostól. A Központ III. helyi közösségre elkészített rendezési terv miatt Dévavári Zoltán, a VMSZ képviselője emelte fel a hangját, miszerint a terv lehetőséget ad bizonyos épületek lebontására, eltűnhetnek a valamikor zsidó tulajdonban lévő épületek. Ugyanerre hívta fel a figyelmet a Makszim Gorkij, a Belgrádi út, a Blaško Rajić és a Zentai úttal övezett terület részletes rendezési terve kapcsán is. Kornelija Evetović Cvijanović, a G17 Plusz képviselője azonban kiemelte, a terveket a Községközi Műemlékvédelmi Intézet által elkészített tanulmánnyal összhangban dolgozták ki. Vagyis figyelembe vették egyenként az épületek értékét és kulturális jelentőségét. A képviselő-testület megszavazta a Vasutas település helyi közösségnek a Majsai úttal, a Partizán bázisok utcával és a Tölgy utcával határolt terület rendezési tervét is.

Joó Horti Lívia az Idegenforgalmi Szervezet működési terve kapcsán felhívta a figyelmet arra, hogy a városnak elsősorban a szecessziós értékekre kellene a hangsúlyt fektetnie. Majd hozzátette, a rend és a tisztaság fenntartása is fontos eleme az idegenforgalomnak.

Módosították a telekrendezési díjakról szóló rendeletet, amiben számos kedvezményt irányoznak elő a családi házak és társasházi lakások legalizációs költségei kapcsán. A családtagok számától függően ez a költség akár 99 százalékkal is csökkenhet azok esetében, akik 100 négyzetméternél kisebb lakásban laknak. Módosították az üzlethelyiségek bérbeadásáról szóló határozatot is, miszerint a palicsi üzlethelyiségeket kiemelték az extra bérleti díjjal járó üzlethelyiségek közül, ugyanis a Park Palics Kft. indoklása szerint a palicsi üzlethelyiségek idényjelleggel működhetnek csak, ugyanakkor az építkezések miatt az idén csökkent a Palicsra látogatók száma is. Csökkentették a város tulajdonában levő üzlethelyiségek bérleti díját.

Döntést hoztak a dr. Bodrogváry Ferenc-díj kiosztásáról. Az idén Görög Enikő zongoraművész, Miloš Nikolić okleveles zenész és Slobodan Vladušić regényíró kapja. Díszpolgári címmel tüntetik ki Tolnai Ottó irodalmárt és dr. Stevan Vasiljević tanárt. Pro Urbe díjat kap Silák Mária nyugalmazott tanár, a Vox Humana Egyesület elnöke, Vladimir Večić, a Harcosok Szövetségének elnöke, Mirko Grlica történész, Tomislav Žigmanov filozófus és író, illetve a Siemens szabadkai üzeme. Ez utóbbi jelölt ellen Radmilo Todosijević, a Szerb Haladó Párt képviselője emelt hangot, ugyanis véleménye szerint ez a vállalat segített abban, hogy a Sever villamosgépgyár ebbe a kilátástalan helyzetbe kerüljön, amiben ma van.

Toni Bedalovot nevezték ki a Szabadkai Rádió igazgatójává, bár Csúszó Endre érdekösszeférhetetlenségre hívta fel a figyelmet és véleménye szerint a pályázatot meg kellett volna ismételni.

A képviselő-testület nem fejezte be tegnap a munkáját, ma reggel folytatják az ülést.